Миноски: Буџетот е ликвиден, има пари за субвенции, се чека одлуката од Уставен суд


Пари во Буџетот за исплата на субвенциите има и доколку Уставниот суд ја прифати поднесената иницијатива за членот од Изборниот законик, нема да постојат пречки за исплата на земјоделските субвенции. Ова го истакнува министерот за финансии Кирил Миноски во изјава за 24 Вести во која изразува надеж дека парите ќе се исплатат во законски предвидениот рок до 30 јуни. – Доколку Уставниот суд го оспори членот од Изборниот законик нема да постојат пречки за исплата на субвенциите. Имаме соодветна ликвидност. Паричните средства за исплата на субвенциите не се проблем. Пари има да се исплатат доспеаните обврски по основ на субвенции. Трезорот благовремено врши исплата како на доспеаните обврските што ги имаат државните институции, се исплаќаат плати, пензии, се врши редовен поврат на ДДВ, изјави Миноски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Клучот за исплатата на субвенциите сега е во рацете на Уставниот суд. Ако судот го укине членот од кривичниот закон кој не ја дозволува исплатата, субвенциите ќе легнат на сметките на земјоделците. Пари за оваа намена се обезбедени, уверува министерот за финансии Миноски. На побрзо решавање на проблемот апелираат и фармерите. Се надеваат дека институциите во најкарток можен рок ќе најдат решение земјоделците да ги добијат парите кои им се неопходни. Земјоделците немаат земено субвенции скоро половина година. Според експертите ако судот го укине членот, одлуката е правосилна и Министерството за финансии ќе може веднаш да почне со исплатата. Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Миноски: Во буџетот има пари за субвенции, се чека одлуката на Уставен суд Категорија: БизнисНовинар: Александра Десподовска
| | веќе видена | слични

Земјоделците мора итно да добијат субвенции за да можат да ги планираат пролетните земјоделски активности, апелираше Федерацијата на фармерите на Македонија. Од ФФРМ побараа надлежните институции да најдат начин да се исплатат субвенциите за 2016 година, како и начин за реално и навремено обесштетување на штетите од пролетниот мраз. Земјоделците побарале и календар за исплата на субвенциите, за да можат да се чувствуваат сигурно и да знаат точно кога ќе им се исплатат средствата. „На сите наши средби со институциите посочуваме дека е повеќе од потребно да се направи календар на исплата на субвенциите. Ако имаме таков календар, тогаш нашиот земјоделец ќе може да ги распредели и да ги планира приливите и да донесува одлуки што, како и на кој начин да засади“, вели претседателот на ФФРМ, Никола Стаменов. Министерот за финансии, Кирил Миноски, пак, информира дека пари за субвенции во буџетот има, но оти се чека одлуката од Уставен суд. Доколку Судот ја прифати поднесената иницијатива за спорниот член од ...
| | веќе видена | слични

Институциите да најдат начин да ги исплатат субвенциите за 2016-та година, како и за реално и навремено обесштетување на штетите од пролетниот мраз – побараа од Федерацијата на фармери. Институциите да најдат начин да ги исплатат субвенциите за 2016-та година, како и за реално и навремено обесштетување на штетите од пролетниот мраз – побараа од Федерацијата на фармери. Велат дека токму овој период е најкритичен кога на земјоделците им требаат и најмногу пари, апелираа за поголема ажурност. Посочија и дека задолжително е конечно да се направи календар за исплата на финансиската помош, за парите да дојдат во нивни раце тогаш кога најмногу им требаат. Министерот за финансии Кирил Миноски смирува. Вели пари за исплата на субвенции има, но сега се чека на Уставниот Суд. Тој вели дека ако Уставниот Суд ја оспори законитоста на спорниот член од Изборниот Законик со кој се забранува до формирање Влада да се вршат исплати, кои не се редовни или месечни, средствата ќе легнат ...
| | веќе видена | слични

Во ек е пролетната сеида во пелагониско. Голем дел од земјоделците велат дека немаат пари да посеат, поради неисплатените субвенции кои што повеќе месеци се заглавени низ институциите на системот. Земјоделците од пелагониско наводно се задолжуваат во продавниците за семенски материјали, нафта, ѓубрива за да можат да посеат, вака велат од подрачното одделение на Министерството за земјоделство во Битола. -Субвенциите секогаш се добредојдени. Камо да дојдат ќе се исплатат веднаш, зашто сум сигурен дека земјоделците сега се задолжуваат во откупните центри каде што треба да се плати семето, нафтата, производството. Кога ќе стигнат субвенциите ќе си ги платат обврските. Ако не беа коминтентите што ги услужуваат земјодеците со набавка на ѓубриво, семе, пестициди, хербициди, средства, мислам дека земјоделците не ќе можеа да посеат ни хектар површина, изјави Илија Србиновски, раководител на ПЕ на МЗШВ во Битола Годинава во пелагониско се планира да бидат посеани 21 илјади хектари пролетни култури. Од 30 до 60% веќе ...
| | веќе видена | слични

Федерацијата на фармери апелира до надлежните институции, навреме да ја завршат проценката на штетите од пролетните мразеви, и што поскоро да се обесштетат земјоделските производители. Фармерите очекуваат да почне и исплатата на субвенциите. Апелираме до комисиите да излезат на лице место и да направат проценка на штетите и во најбрз можен рок да се изнајде начин да се изврши целосна, навремена и реална исплата на парите кои ги очекуваат земјоделците, посочи претседателот на ФФРМ, Никола Стаменов. Федерацијата на фармери апелира до институциите на системот и до Владата, да смогнат сили и да изнајдат соодветни решенија да се исплатат субвенциите за да можат земјоделците и фармерите да планираат што и на кој начин ќе засадат за наредната година.
| | веќе видена | слични
4 копии

Федерацијата на фармерите на Република Македонија (ФФРМ) апелира до надлежните институции да најдат начин за исплата на субвенциите за 2016 година и за реално и навремено обесштетување на штетите од пролетниот мраз, како и да се направи календар за исплата на субвенциите. - Со политичката криза работите тргнаа во несакан правец и субвенциите што земјоделците долго време ги очекуваат с` уште не се исплатени. Затоа апелираме до институциите на системот и до Владата да смогнат сили и да изнајдат соодветни решенија да се исплатат субвенциите за да може земјоделците и фармерите да планираат што и на кој начин ќе засадат за наредната година - изјави Никола Стаменов, претседател на ФФРМ. Посочи дека е неопходно да се направи календар за исплата на субвенциите за да може земјоделците да се чувствуваат сигурно и точно да знаат кога ќе им се исплатат средствата. Стаменов очекува да бидат повисоки цените на јаболката, грозјето и младиот компир поради штетата што ја предизвика пролетниот мраз кај овошките во Преспа, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Сојузот на синдикатот на земјоделците во Струмичкиот Регион, Ристо Велков, вели дека министерот за финансии, Кирил Миноски, само си наоѓа изговори во Изборниот законик за да не се исплатат субвенции. „Или нема пари, или политика е во прашање. Нека ми каже министерот кои избори се планирани во догледен период за да бидат пречка да не се исплатат субвенциите или, пак, каде во Изборниот законик пишува за исплатата на субвенциите. Исто така се работи за субвенции за 2015 и за 2016 година, кои требаше да бидат исплатени тековните години“, вели Велков. Тој додава дека сè уште не знаат дали утре ќе се сретнат со министерот за земјоделство, шумарство и за водостопанство, Михаил Цветков, министерот за финансии, Кирил Миноски, и со директорот на Платежната агенција, Игор Златков, бидејќи немаат повратен одговор на барањата за средби. Велков вели дека можно е од вторник, земјоделците да го блокираат влезот на Скопје. „Ако ги блокираме граничните премини, тоа ќе биде на штета на земјоделците, бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Се очекува да бидат повисоки цените на јаболката, грозјето и на младиот компир поради штетата што ја предизвика пролетниот мраз кај овошките во Преспа, лозјата во Тиквешијата и кај градинарските култури во Струмичко Федерацијата на фармерите на Република Македонија
| | веќе видена | слични

- Со политичката криза работите тргнаа во несакан правец и субвенциите кои земјоделците долго време ги очекуваат се уште не се исплатени. Затоа апелираме до институциите на системот и до Владата да смогнат сили и да изнајдат соодветни решенија да се исплатат субвенциите за да можат земјоделците и фармерите да планираат што и на кој начин ќе засадат за наредната година, изјави претседателот на ФФРМ Никола Стаменов на маргините на Годишното собрание на Федерацијата на кое беа анализирани досегашните активности зацртани во Стратегијата на ФФРМ. Посочи дека е неопходно да се направи календар за исплата на субвенциите за да можат земјоделците да се чувствуваат сигурно и точно да знаат кога ќе им се исплатат средствата. - На сите наши средби со институциите посочуваме дека е повеќе од потребно да се направи календар на исплата на субвенциите. Ако имаме таков календар тогаш нашиот  земјоделец ќе биде покомотен и ќе размислува во иднина што, како и на кој начин да засади, потенцира претседателот на ФФРМ. Стаменов ...
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Миноски: Буџетот е ликвиден, има пари за субвенции, се чека одлуката од Уставен суд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: