Земјоделците џабе чекаат!субвенции нема да се исплатат додека не се формира нова влада


Ленче Николовска Да резимираме – субвенции НЕМА шанси да се исплатат. Во Платежна агенција најдоа кој да потпише, ама во финансии таков „јунак“ нема. Затоа земјоделците нема што повеќе да бараат од оваа влада или МЗШВ. Решението на проблемот е само во одблокирање на собранието и формирање на НОВА ВЛАДА.
| | веќе видена | слични
2 копии

Клучот за исплатата на субвенциите сега е во рацете на Уставниот суд. Ако судот го укине членот од кривичниот закон кој не ја дозволува исплатата, субвенциите ќе легнат на сметките на земјоделците. Пари за оваа намена се обезбедени, уверува министерот за финансии Миноски. На побрзо решавање на проблемот апелираат и фармерите. Се надеваат дека институциите во најкарток можен рок ќе најдат решение земјоделците да ги добијат парите кои им се неопходни. Земјоделците немаат земено субвенции скоро половина година. Според експертите ако судот го укине членот, одлуката е правосилна и Министерството за финансии ќе може веднаш да почне со исплатата. Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Миноски: Во буџетот има пари за субвенции, се чека одлуката на Уставен суд Категорија: БизнисНовинар: Александра Десподовска
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Сојузот на синдикатот на земјоделците во Струмичкиот Регион, Ристо Велков, вели дека министерот за финансии, Кирил Миноски, само си наоѓа изговори во Изборниот законик за да не се исплатат субвенции. „Или нема пари, или политика е во прашање. Нека ми каже министерот кои избори се планирани во догледен период за да бидат пречка да не се исплатат субвенциите или, пак, каде во Изборниот законик пишува за исплатата на субвенциите. Исто така се работи за субвенции за 2015 и за 2016 година, кои требаше да бидат исплатени тековните години“, вели Велков. Тој додава дека сè уште не знаат дали утре ќе се сретнат со министерот за земјоделство, шумарство и за водостопанство, Михаил Цветков, министерот за финансии, Кирил Миноски, и со директорот на Платежната агенција, Игор Златков, бидејќи немаат повратен одговор на барањата за средби. Велков вели дека можно е од вторник, земјоделците да го блокираат влезот на Скопје. „Ако ги блокираме граничните премини, тоа ќе биде на штета на земјоделците, бидејќи ...
| | веќе видена | слични
25 копии

Пари во Буџетот за исплата на субвенциите има и доколку Уставниот суд ја прифати поднесената иницијатива за членот од Изборниот законик, нема да постојат пречки за исплата на земјоделските субвенции. Ова го истакнува министерот за финансии Кирил Миноски во изјава за 24 Вести во која изразува надеж дека парите ќе се исплатат во законски предвидениот рок до 30 јуни. – Доколку Уставниот суд го оспори членот од Изборниот законик нема да постојат пречки за исплата на субвенциите. Имаме соодветна ликвидност. Паричните средства за исплата на субвенциите не се проблем. Пари има да се исплатат доспеаните обврски по основ на субвенции. Трезорот благовремено врши исплата како на доспеаните обврските што ги имаат државните институции, се исплаќаат плати, пензии, се врши редовен поврат на ДДВ, изјави Миноски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ова го истакнува министерот за финансии Кирил Миноски во изјава за 24 Вести во која изразува надеж дека парите ќе се исплатат во законски предвидениот рок до 30 јуни. - Доколку Уставниот суд го оспори членот од Изборниот законик нема да постојат пречки за исплата на субвенциите. Имаме соодветна ликвидност. Паричните средства за исплата на субвенциите не се проблем. Пари има да се исплатат доспеаните обврски по основ на субвенции. Трезорот благовремено врши исплата како на доспеаните обврските што ги имаат државните институции, се исплаќаат плати, пензии, се врши редовен поврат на ДДВ, изјави Миноски.
| | веќе видена | слични

Доколку Уставниот суд го оспори членот од Изборниот законик, нема да постојат пречки за исплата на субвенциите. Имаме соодветна ликвидност – изјави министерот за економија, Кирил Миноски, за „Телевизија 24“. Тој се надева дека парите ќе се исплатат во законски предвидениот рок до 30 јуни. Од Уставниот суд за „Алсат-М“ потврдиле дека ќе решаваат дали министерот за финансии во заминување, Кирил Миноски, може или не во овој период да исплаќа субвенции, но не кажале кога оваа точка би била на дневен ред. Земјоделците до утре поставија рок за да се сретнат со министерот за земјоделство, шумарство и за водостопанство, Михаил Цветков, министерот за економија, Кирил Миноски, и со директорот на Платежната агенција, Игор Златков. Во спротивно, најавија порадикални протести, но и блокирање на граничните премини.(Мета) Loading...
| | веќе видена | слични

Деблокадата на исплатата на субвенциите сега е во рацете на Уставниот суд. Одлуката на Уставниот суд ја чека и министерот за финансии Кирил Миноски. Тој во интервју за телевизија 24 изјави дека доколку Уставен го оспори членот нема да има пречка за исплата на субвенциите оти како што изјави во Буџетот има пари за субвенциите. „Слушнав за иницијативата, доколку Уставниот суд го оспори тој член не би постоеле пречки за исплата на субвенциите. Имаме соодветна ликвидност, паричните средства за исплата на субвенциите не се проблем, се надевам дека до законскиот рок, 30-ти јуни ќе ги добијат субвенциите“, изјави Миноски. Како што Фактор ексклузивно објави, минатата недела земјоделското здружение „Агротиквешија“, поднело иницијатива за оспорување на членот 8а став еден, два и три од Изборниот закоин, според кои се забранува исплата на субвенции до формирање на нова Влада. Претседателот на здружението Љупчо Аризанов, вели дека очекува членот да биде оспорен. „Очекуваме Уставниот суд да го оспори членот. Немаме ...
| | веќе видена | слични

Минатата недела земјоделското здужение „Агротиквешија“ поднесло иницијатива за оспорување на членот 8а став еден, два и три од Изборниот закоин, според кои се забранува исплата на субвенции до формирање на нова Влада. Подносителите на иницијативата очекуваат членот да биде оспорен. „Си го бараме своето, што е многу нормално. Треба се да се расчисти и да тргнат работите како што треба. Доколку судот не успее да го усвои членот, ќе видиме понатаму што ќе преземеме“, изјави Љупчо Аризанов, претседател на здружението „Агротиквешија“. Министерот за земјоделство Михаил Цветков вели дека знае за иницијативата, но не знаел кој ја има поднесено. „Се видов со министерот Кирил Миноски и тој ми рече дека без промена на законските одредби не може да се исплаќа.Не знам кој ја поднесол иницијативата, но знам дека има таква иницијатива. Ако Уставен суд го оспори членот, веднаш почнуваме да исплаќаме.Очекувам дека Уставниот суд ќе се произнесе најскоро.“ – изјави Цветков.
| | веќе видена | слични
2 копии

Уставниот суд ќе одлучува дали може да се исплатат субвенциите за земјоделците. Предметот е веже оформен и уставните судии работат на него. Според извори од судот, следната седица е закажана за 10 мај и ако тогаш судиите оценат дека нема пречка за исплата на субвенции, во текот на овој месец земјоделците ќе можат да си ги добијат своите пари. Сител вчера објави дека експертите по кривично право сметаат дека само уставните судии можат да го разрешат проблемот со субвенциите. Според нив, проблемот е во членот 165в од Кривичниот закон којшто ја забранува исплатата на субвенциите. Оваа состојба може да се надмине, со укинување на спорната одредба од страна на Уставниот суд. Изборите завршија и не може да се влијае на волјата на избирачите, а со неисплатата се оневозможува остварување на право на граѓаните, велат кривичарите. Претходно, министерот за земјоделство изјави дека се бара начин за исплата на субвенциите. Субвенции не се исплаќаат веќе половина година, а земјоделците се закануваат со радикални протести. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за финансии Кирил Миносвски во екслузивно интервју за телевзија 24 вели се чека одлуката на Уставен суд за исплата на субвенциите. „Пари во буџетот има. Се надевам дека до 30. јуни земјоделците ке ги добиат субвенциите.“ - рече Миновски.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 227 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Земјоделците џабе чекаат!субвенции нема да се исплатат додека не се формира нова влада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: