На Онкологија го нема лекот кој се дава еднаш месечно на пациенти кои се лекуваат од карцином на дојки

Веќе подолг период на клиниката за онкологија ја нема инекцијата/ лекот (Decapeptyl) која се дава еднаш месечно на пациенти кои се лекуваат од карцином на дојки, тврдат пациенти кои се оставени да чекаат на милоста на здравството. Тие велат дека, иако е споменато од новиот директор дека ќе се потруди да има навремено лекови и терапии за пациентите со оваа специфика на здравствената состојба, во пракса се покажува дека не е така. Од страв за своето здравје пациентите се доведуваат во состојба да издвојат од своите приходи кои се наменети за прехранување и други останати лекови кои чинат за да го купат овој лек кој ретко се наоѓа, а приватно чини околу седум илјади и петстотини денари. За жал, останува само да се чека на милоста на здравството, кое всушност треба да им помага на граѓантие, а не да им го отежнува и онака веќе тешкиот живот.
| | веќе видена | слични

Премиерот, вицепремиерите, министрите без ресор, генералниот секретар, другите именувани функционери, како и членовите на обезбедувањето во Владата, отсега ќе смеат да трошат само по 30.000 денари месечно по ресторани и кафеани, дознава Макфакс. Владата на 7 јули донела одлука за измени и дополнувања на Правилникот за користење на угостителски услуги на товар на средствата од буџетот наменети за овие услуги. Членовите на Владата, генералниот секретар и заменик-генералниот секретар, и другите именувани лица опфатени со овој правилник, имаат право на надомест во висина од 30.000 денари месечно, за угостителски услуги во угостителските објекти во надлежност на Службата на општи и заеднички работи на Владата, и надомест во висина од најмногу 500 евра, месечно, за угостителски услуги за време на службени патувања во странство. За функционери од претходната владејачка гарнитура беа објавени фискални сметки од кои се гледа дека трошеле огромни суми пари за ручеци во ресторани.
| | веќе видена | слични

Семејствата кои не трошат 1000 евра месечно се сиромашни во Италија. Лани во земјата имало 1.6 милиони вакви семејства. Тоа значи дека околу 4.7 милиони луѓе се сиромашни. Овие податоци ги објави Државниот завод за статистика на Италија. Едно лице треба да троши најмалку 819,13 евра месечно. Оние кои живеат во помалите места, месецот можат да го поминат со помалку пари. На Италијанците кои живеат на југот од Италија месечно им се потребни 500 евра по лице.
| | веќе видена | слични
3 копии

Афористичарот Ацо Ѓоргиев денеска ја промовираше својата втора книга „Влакно во јајцето" во која се содржани триста афоризми со еротска, политичка и содржина од секојдневниот живот. Збирката афоризми „Влакно во јацето" е уште еден отворен прозорец кој ќе донесе проветрување на секојдневието и преку хуморот и смејата, ќе создаде духовна рамнотежа, која толку многу ја посакуваме, стои во рецензијата. Потребата, премолчениот збор да се материјализира и изговори гласно е во суштината на овие афоризми, бидејќи неговото потиснување, значи и негово умирање. А зборот останува да татне во вечноста, се додека белината на книгата е неговиот небесен свод. Авторот, своите афоризми ги дели во три големи циклуси: Предполноќен еротикон, За македонцките работи и Под точка разно. Првите два циклуси за своја инспирација земаат две, секогаш актуелни теми, еротика и политика, теми кои го дразнат човекот од кога знае за себе и за своето постоење. - Во поттекстот на афоризмите на Ацо Ѓоргиев читателот ќе ја препознае народната ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со 10 гласа за, 5 против и ниту еден воздржан, Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот зборот Република Македонија да се смени со Република Северна ...
сите 405 | | | веќе видена

„Груевски купува денови на слобода“ – со ваков наслов Независен ја објаснува ситуацијата околу правните игри на адвокатскиот тим на Груевски за да го ...
сите 312 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов да го спречи политичкиот прогон во Македонија и да не дозволи затворите да се исполнат со политички затвореници, напишаа вечерва во ...
сите 94 | | | веќе видена

Ревија на фотографии во Хелсинки. Како сестринска десничарска партија, ВМРО ДПМНЕ учествува на конгресот на Европската народна партија, но со две делегации. ...
сите 132 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, денеска одржа прес конференција на која рече дека несреќниот случај во кој животот го загуби 17-годишно девојче ...
сите 133 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 127 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во своето гостување во емисијата Само Вистина на Канал 5 коментирајќи го замрзнувањето на имотот на ...
сите 110 | | | веќе видена

Владата донесе одлука за носење законски измени за справувањето со кучињата скитници. Како што ни рече вчера владиниот портпарол Миле Бошњаковски, законските ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На Онкологија го нема лекот кој се дава еднаш месечно на пациенти кои се лекуваат од карцином на дојки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: