Составот на новата Влада денеска на одобрување пред пратениците


Составот на новата Влада денеска на одобрување пред пратениците Македонскиот парламент денеска се очекува да го одобри новиот кабинет на мандатарот Никола Груевски кој предлогот за состав на новата влада на Собранието му го достави пред десетина денови. Груевски пред пратениците на владејачккото мнозинство ќе ја образложи програмата на новата влада која во прв план го става привлекувањето странски инвестиции, зајакнувањето на економијата и новите работни места. Покра премиерот, во новата влада ќе има уште 25 министри, од кои седумминаа ќе бидат без портфељ, а ќе има и четворица потпретседатели. На чело на поголем дел од ресорите остануваат министри од претходниот владин кабинет од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, додека изени има во изборот на министри од помалиот коалиционен партнер од албанскиот блок. Мандатарот Никола Груевски измена предлага во ресорот на одбраната на чие чело го предлага досегашниот амбасадор во САД и македонски претставник во преговорите околу името Зоран Јолевски. Гордана Јанкуловска и ...
| | веќе видена | слични

Новиот министер без ресор Фуркан Чако зборува турски, македонски, албански, српско-хрватски, англиски, чешки и словачки јазик, а моментно учи руски и германски. Странските јазици му се хоби , често патува, а се опушта со готвење, фудбал и скијање. Дваесет и деветгодишниот гостиварец е еден од неколкуте нови министри во Владата на премиерот Никола Груевски, за кои малку се знае во јавноста. Нови имиња во новиот владин состав се и првите луѓе во министерствата за земјоделство - Михаил Цветков, локална самоуправа - Љирим Шабани, без ресор - Горан Мицковски и екологија - Нурхан Изаири. Некои од нив имаат изградено кариера надвор од земјава, но во земјава допрва ќе треба да го трасираат својот професионален пат. За некои од нив на интернет можат да се најдат многубројни информации и материјали за нивните досегашни активности, додека за новиот министер за локална самоуправа, Лирим Шабани е тешко да се пронајде дури и негова фотографија. Родениот кратовец Михаил Цветков со своите 60 години е највозрасниот министер ...
| | веќе видена | слични

Со гласа 77 „за“ и шест „против“ Собранието на Република Македонија ја избра новата Влада, чиј претседател е Никола Груевски. Mинистер за одбрана e Зоран Јолевски, за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, за правда Аднан Јашари, за надворешни работи Никола Попоски, за финансии Зоран Ставрески, за економија Беким Незири, за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков, за здравство Никола Тодоров, за образование и наука Абдилаќим Адеми, за труд и социјална политика Диме Спасов, за локална самоуправа Љирим Шабани, за култура Елизабета Канческа Милевска, за информатичко општество и администрација Иво Ивановски, за транспорт и врски Миле Јанакиески и за животна средина и просторно планирање Нурхан Изаири. За министри без ресор се избрани Владимир Пешевски, Фатмир Бесими, Муса Џафери, Фуркан Чако, Неждет Мустафа, Веле Самак, Бил Павлески, Џери Наумоф, Висар Фида и Горан Мицковски. (NewTime.mk)
| | веќе видена | слични

Новата влада ја одржа првата седница.  Во фотелјите седнаа и стари и нови министри.  На министерскиот список за првпат како министри се најдоа  Зоран Јолевски, Беким Незири, Нурхан Изаири, Љирим Шабани, Аднан Јашари и Михаил Цветков. Денеска Спиро Ристовски му ја предаде министерската функција за образование на Абдулаќим Адеми, досегашен министер за животна средина. Ваљон Сарачини, досегашен министер за економија денеска се ракуваше со неговиот сопартиец  Беким Незири кој доаѓа на функцијата од местото директор на фондот за пензиско инвалидско осигурување... Јолевски е новиот министер за одбрана. Доаѓа на местото на Талат Џафери. И во министерството за земјоделство има смена на сопартијци од социјалистичкта партија. На местото на Љупчо Димовски доаѓа Михаил Цветков. Размена на сопартијци на ДУИ има  во министерството за животна средина, на местото на Абдулаќим Адеми доаѓа Нурхан Изаири. На местото на досегашниот министер Блерим Беџети, сега министер за правда е Аднан Јашари. На ...
| | веќе видена | слични

Со 77 гласови „за“ и 6 „против“, Собранието на Република Македонија ја избра четвртата влада на премиерот Никола Груевски со мандат од четири години. Против гласаа пратениците на Демократската партија на Албанците (ДПА), а опозициските пратеници од коалицијата на СДСМ воопшто не присуствуваа на седницата. Пратеничката од ЛДП, Роза Топузовска-Каровска, учествуваше само во дискусијата за изборот на новата влада, но не и во гласањето. Претходно, мандатарот Никола Груевски во своето експозе ги претстави политичко – економските приоритети за следниот четиригодишен период, кои ќе ги реализираат со владиниот коалициски партнер ДУИ. Со дискусија во која дадоа максимална поддршка на новата влада, настапија пратениците од ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, како и пратеници од помалите партии од победничката десничарска коалиција. DW.DEГруевски вети повисок стандард и влез во ЕУ и НАТО Собраниска расправа по експозето на мандатарот Груевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поддржи новата влада, ДПА ќе гласа против. Груевски вети повисок животен ...
| | веќе видена | слични

Со 77 гласа „за“ и 6 „против“, Собранието попладнево ја изгласа новата Влада предложена од мандатарот Никола Груевски. Против Владата гласаше пратеничката група на ДПА, додека Роза Топузова Каревска, единствената пратеничка од опозицијата предводена од СДСМ која не поднесе оставка, не се изјасни. Новиот владин состав ќе има 26 члена заедно со премиерот, четворица ќе бидат вицепремиери, а седуммина министри без ресор. Mинистер за одбрана во новата Влада e Зоран Јолевски, за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, за правда Аднан Јашари, за надворешни работи Никола Попоски, за финансии Зоран Ставрески, за економија Беким Незири, за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков, за здравство Никола Тодоров, за образование и наука Абдилаќим Адеми, за труд и социјална политика Диме Спасов, за локална самоуправа Љирим Шабани, за култура Елизабета Канческа Милевска, за информатичко општество и администрација Иво Ивановски, за транспорт и врски Миле Јанакиески и за животна средина и просторно планирање ...
| | веќе видена | слични

Новата Влада денеска доби потврда од Собранието. Вкупно 26 члена ќе има новиот владин кабинет. Меѓу нив и познати ликови, но и нови имиња. Фактор ви презентира дел од нивните професионални биографии: 1. Никола Груевски – премиер Дипломиран економист и магистер по економски науки. „Стапи на функцијата Претседател на Владата на Република на 27 август 2006 година во Скопје, Република Македонија. Тој има силна верба во Бога, а идеалот од кој што се раководи во текот на неговиот живот и работење е константна и исклучително посветена работа за доброто и просперитетот на неговата земја. Роден е на 31 август 1970 година во Скопје“, стои во биографијата доставена во Собранието. 2. Зоран Јолевски – министер за одбрана Познат по функциите – амбасадор и претставник на Македонија во разговорите за разликите околу името со Грција, но и генерален секретар во Кабинетот на претседателот Борис Трајковски, по чиј налог ги водеше и преговорите за обнова на дипломатските односи со НР Кина. Докторира во областа на меѓународни ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Собранието предмалку со 77 гласа „за“ и „6“ против ја изгласа новата влада на чело со премиерот Никола Груевски, која ќе брои 26 министри, од кои 10 се без ресор. Како и досега, министер за финансии ќе биде Зоран Ставревски, за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, за надворешни работи Никола Попоски, за транспорт и врски Миле Јанакиевски, за здравство Никола Тодоров, за труд и социјала Диме Спасов, за култура Елизабета Канческа-Милевска, за информатичко општество и администрација Иво Ивановски. Нов министер за одбрана ќе биде Зоран Јолевски, за образование Абдулаќим Адеми, за правда Аднан Јашари, за економија Беким Незири, за земјоделство Михаил Цветков, за локална самоуправа Лирим Шабани, за животна средина Нурхан Изаири. Стари и нови министри без ресор со различни задолженија ќе бидат Владимир Пешевски, Фатмир Бесими, Муса Џафери, Веле Самак, Бил Павлески, Џери Наумов, Висар Фида, Горан Мицковски, Неждет Мустафа и Фуркан Чако.
| | веќе видена | слични

Седницата на Собранието за избор на нова влада започна со доцнење од 55 минути. Иако беше закажана за 12 часот, таа започна пред малку, во 12:55 часот. На седницата не присуствуваат пратениците од опозицијата, како и пратеникот Мендух Тачи, кој го известил претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски дека е спречен да присуствува. Собранието на Република Македонија денеска треба да гласа за новиот состав на Владата, а мандатарот Никола Груевски пред пратениците се очекува да ја образложи владината платформа. Во новиот состав на Владата единствената промена е што Груевски за министер за одбрана го предложи досегашниот амбасадор Зоран Јолевски. Повеќе кадровски измени има во ресорите кои и припаднаа на ДУИ. Министер за внатрешни работи останува Гордана Јанкуловска, за надворешни работи Никола Попоски, за финансии Зоран Ставрески, за економија е Беким Незири, за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков, за правда Аднан Јашари, за здравство Никола Тодоров, за образование и наука Абдилаќим Адеми, ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од половина час веќе доцни седницата на Собранието за избор на нова влада. Почетокот беше закажан за 12 часот но и по 12:30 седницата се уште не започнува. Собранието на Република Македонија денеска треба да гласа за новиот состав на Владата, а мандатарот Никола Груевски пред пратениците се очекува да ја образложи владината платформа. Во новиот состав на Владата единствената промена е што Груевски за министер за одбрана го предложи досегашниот амбасадор Зоран Јолевски. Повеќе кадровски измени има во ресорите кои и припаднаа на ДУИ. Министер за внатрешни работи останува Гордана Јанкуловска, за надворешни работи Никола Попоски, за финансии Зоран Ставрески, за економија е Беким Незири, за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков, за правда Аднан Јашари, за здравство Никола Тодоров, за образование и наука Абдилаќим Адеми, за труд и социјална политика Диме Спасов, за локална самоуправа Љиримк Шабани, за култура Елизабета Канческа Милевска, за информатичко општество и администрација Иво ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нов студен и влажен бран ќе има во петок кога ќе има пообилни врнежи, особено во јужните делови. Заради заладувањето врнежи од снег ќе има и во некои пониски ...
сите 199 | | | веќе видена

Од 11 часот патниот правец Градско-Прилеп е во прекин за сообраќај поради извлекување на возило од сообраќајна незгода, соопшти Автомотосојузот на Македонија. ...
сите 238 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша горда е на својот сопруг Душко Тошиќ, односно на договорот кој ќе го потпише со кинескиот клуб Гуаџоу, за кој игра и сега, иако тоа подразбира ...
сите 190 | | | веќе видена

Вториот ден од дебатата за преспанскиот договор, на пленарната седница во грчкиот парламент, ќе биде заокружена доцна вечерва, кога се очекува владата да ...
сите 143 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 129 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Гласањето, како што пишува ...
сите 66 | | | веќе видена

Со задоцнување од 15 минути почна вториот и последен ден од расправата на пленарната седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, што ...
сите 213 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Составот на новата Влада денеска на одобрување пред пратениците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: