Министерството за здравство и Лекарската комора го осудија нападот врз докторката во кочанската болница


18.04.2018 Министерство за здравство преку соопштение изрази најостра осуда за инцидентот во Општата болница - Кочани и побара целосно расветлување на случајот. - Сметаме дека насилството врз докторите и медицинскиот персонал не смее да се толерира со што превземаме мерки да се воведе дополнително обезбедување на сите нивоа на здравствена заштита. Со оглед на зачестеноста на појавите на вербални и физички напади на докторите, Министерството за здравство презема активности за дополнително обезбедување и воедно ги повикува сите здравствени установи да преземат активности за да се обезбеди соодветна заштита и нормални услови за работа, се вели во реакцијата од Министерството за здравство.
| | веќе видена | слични

Министерството за здравство објави оглас за вработување посебен советник во кабинетот на министерот за здравство за прашања поврзани со имплементација и креирање на здравствени политики и меѓународни проекти. Потребни се три извршители. Огласот погледнете го овде
| | веќе видена | слични

330 кандидати се пријавиле за 53 работни места за стручен кадар и помошен персонал во Општата болница Куманово. Најмногу заинтересирани имало за работното место медицински сестри, а потоа и лекари од општа пракса. „За 8 работни места имаме пријавено 128 медицински сестри. Не е мал интересот и за доктори, па за 10 места конкурирале 36 кандидати. И покрај тоа што постојано се тврди дека немаме доволно доктори и медицински сестри, ова е показател дека ги има во голем број и добро е што сакаат да работат во јавното здравство“, изјави д-р. Снежана Захариева, директорка на болницата. Меѓу пријавените доктори и сестри има и професионалци од приватните амбуланти и болници. Општата болница во Куманово добила согласност од Министерството за здравство за 53 вработувања за да го пополни недостатокот од стручен кадар и помошен персонал што со години го имаше. Конкурсот завршил на 12 април, а избраните кандидати ќе започнат со работа од наредниот месец. Стручниот тим ќе го надополни со уште двајца радиолошки технолози, ...
| | веќе видена | слични

Гостиварската општа болница доби две нови амбулантни возила, кои ги обезбеди невладината организација Тика.На доделувaњето на возилата кои се од исклучително значење за општата болница во Гостивар, кои ги обезбеди турската агенција за развој и соработка Тика, присуствуваше државниот секретар за здравство Владимир Милошев.Амбасадорот на Турција во Македонија Еркал Кара, рече дека Турција и понатаму ќе дава подрршка на институциите во Македонија, со цел нивно поефикасно функционирање.Амбулантните возила се современо опремени и имаат соoдветни услови за транспорт на итни случаи до скопските клиники.Зоран Димовски
| | веќе видена | слични
3 копии

Матични лекари одат во пензија или во странство, а сестрите остануваат без работа. Од Унијата на здруженија на медицински сестри бараат државата со закон да го заштити овој обучен здравствен кадар и кога ќе им завршат договорите . Зад ова стојат околу 800 сестри кои се нивни членови, а стотина ќе завршат на улица. Инсистираат да им се овозможи на средно медицинскиот перонал од кај концесионерите да може да се врати во јавното здравство. Последниот случај кој го посочија од здружението “За нас” е дека сестра останала технолошки вишок зошто докторот го укинал работното место медицинска сестра и и исплатил неколку опремнини. Законот кој ги штитеше повеќе не е на сила. -Сестрите не ги заштитува ниту колективниот договор ниту законот за здравствена заштита, изјави Гордана Бешлиовска, координатор на Унијата на здруженија на медицински сестри, акушерки и техничари. -Повеќе од сестрите сакаат да се вратат во ЈЗУ. Лошиот третман од концесионерите е најголемата причина, изјави Снежана Спирова, координатор на ...
| | веќе видена | слични

Општата болница „Ферид Мурад“ во Гостивар се подновува со медицински кадар. Државниот секретар во Министерството за здравство, Владимир Милошев при својата денешна посета на болницата информира дека се дадени согласности за 20 нови вработувања. „Министерството за здравство во поглед на кадровските капацитети, веќе даде согласности за вработувања на девет доктори на медицина, еден специјалист и десет медицински сестри. Ќе продолжиме и понатаму да ги следиме потребите на болницата во Гостивар и според нив ќе даваме согласности за вработувања“, рече Милошев.
| | веќе видена | слични
2 копии

Со симболично предавање на клучевите од две амбулантни возила, Тулин Еркал Кара амбасадорката на Република Турција ја врачи донацијата наменета за гостиварската општа болница „Ферид Мурад“. На пригодната свеченост покрај претставниците на турската Канцеларија за развој и соработка-ТИКА, присутвуваа, градоначалникот на општина Гостивар Арбен Таравари и државниот секретар во Министерство за здравство Владимир Милошев. Милошев искажа благодарност за заложбите на ТИКА со кои се унапредува здравствената заштитата во Македонија. – Со овие две возила, ќе се унапреди пружањето на здравствена заштита и ќе се овозможи полесен транспорт на лица од Гостивар и од околината. Возилата се опремени со современа опрема за ваквата намена. Сакам да искажам надеж и очекување дека оваа соработка ќе продолжи и понатаму. Со таква заложба, како на локално, така и на централно ниво ќе придонесеме за зголемување на капацитетите на здравствената заштита и здравствените услуги за сите граѓани, рече Владимир Милошев државниот секретар во ...
| | веќе видена | слични

На пригодната свеченост покрај претставниците на турската Канцеларија за развој и соработка-ТИКА, присутвуваа, градоначалникот на општина Гостивар Арбен Таравари и државниот секретар во Министерство за здравство Владимир Милошев. Милошев искажа благодарност за заложбите на ТИКА со кои се унапредува здравствената заштитата во Македонија. - Со овие две возила, ќе се унапреди пружањето на здравствена заштита и ќе се овозможи полесен транспорт на лица од Гостивар и од околината. Возилата се опремени со современа опрема за ваквата намена. Сакам да искажам надеж и очекување дека оваа соработка ќе продолжи и понатаму. Со таква заложба, како на локално, така и на централно ниво ќе придонесеме за зголемување на капацитетите на здравствената заштита и здравствените услуги за сите граѓани, рече Владимир Милошев државниот секретар во Министерство за здравство. Благодарност за донацијата искажа и вд дирекотрот на болницата Јакуп Јакупи кој нагласи дека возилата ќе им бидат од голема корист со оглед на високиот ниво на ...
| | веќе видена | слични

Денес официјално беше промовирана донацијата на ТИКА од две амбулантни возила за гостиварската општа болница. Амбасадорката на Турција во Македонија Тулин Еркал Кара и координаторот на ТИКА, Ајтекин Ајден симболично им ги доделија клучевите на државниот секретар за здравство Владимир Милошев и на градоначалникот Арбен Таравари кои потоа му ги предадоа на директорт на болницата Јакуп Јакупи. „Ова е многу значајна донација за нашата болница. За пациентите кои имаат потреба да се транспортираат до клиниките во Скопје или здравствени установи во други градови, сега се обезбедени соодветни услови со современа медицинска опрема во самото возило“, рече директорот Јакупи. Турската Амбасадорка изјави дека ќе продолжат со поддршка за болниците низ Македонија. „За потребата од нови амбулантни возила на болницата во Гостивар бевме информирани од сегашниот градоначалник, во времето кога беше министер за здравство и ветивме дека ќе помогнеме. Турција ќе продолжи да обезбедува донации и да дава поддршка и понатаму“, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Државниот секретар во Министерство за здравство, Владимир Милошев денеска ќе ја посети Општата болница во Гостивар. Повод за посетата е предавање во употреба на две нови возила за транспорт на пациенти, обезбедени со поддршка од турската канцеларија за развој и соработка-ТИКА.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со повратот на 15 отсто од ДДВ, државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение.Со ...
сите 248 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 61 | | | веќе видена

Советот на Европа ја откажа својата набљудувачка мисија за изборите кои за неколку дена се одржуваат во Албанија. Тие преземаат ваков потег поради можна ...
сите 222 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат еден единствен приоритет, да го бранат криминалот на Никола Груевски и тоа го докажува секојдневно. Претседателот Зоран ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Министерството за здравство и Лекарската комора го осудија нападот врз докторката во кочанската болница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: