Археолози од неколку земји ќе предаваат за ритуалите на Кокино


МеЃународен симпозиум со поддршка на УНЕСKО Археолози од земјава, Грција, Бугарија и од Србија веќе потврдиле дека ќе учествуваат на научниот симпозиум за Kокино, кој во почетокот на октомври ќе се одржи во Kуманово. С` уште не е потврдено присуството на научници од Англија и од Полска, но се очекува бројот на предавачите да се зголеми, вели Дејан Ѓорѓиевски, директор на Музејот во Kуманово. „Дарови на боговите“ е работниот наслов на меѓународниот симпозиум, кој со 22.000 американски долари го финансира светската организација УНЕСKО. Проектот е одобрен за научно афирмирање на археоастрономската опсерваторија Kокино. Kумановскиот музеј, преку националната комисија на УНЕСKО лани аплицирал во Организацијата за образование, науки и култура при Обединетите нации. - УНЕСKО има посебна програма преку која поддржува проекти во земјите-членки на организацијата. Од експертската комисија ги имаме препораките во која насока да се развива локалитетот, а еден од аспектите е дополнителна научна афирмација на Kокино. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот без ресор во Владата на социјалдемократите, Зоран Шапуриќ, задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија вчера во изјава за 24 Телевизија покажа елементарно непознавање од регулативата за инвестиции во државата или пак сосема свесно сакаше да ги манипулира граѓаните, Шапуриќ пласираше целосни невистини во јавноста дека странските инвеститори се фаворизирани во однос на домашните, што е целосно не точно. Очигледно Шапуриќ или не знае или свесно ја манипулира јавноста, бидејќи законот за државна помош на компаниите предвидува помош исклучиво за македонски компании, а страските фирми кои инвестираат во државата за да ја користат државната помош мора да регистрираат компанија во Република Македонија, кој подоцна ќе се јави како корисник на субвенциите. Субвенциите од страна на државата се условени и покрај првиот услов компанијата да има регистрирано фирма во Македонија, таквата инвестиција да изнесува и минимум 10 милиони евра и да вработува минимум 100 ...
| | веќе видена | слични

Привилегиите за странските инвеститори да бидат достапни и за домашните. Бизнис климата во земјава ќе се подобрува преку измени во регулативата со што домашните компании ќе имаат повеќе можности за инвестирање, изјави министерот Зоран Шапуриќ.„Оние привилегии на странските инвеститори да се достапни, особено во процедурите, сега ако дојде странец, за него процедурата е 1015 дена, а на домашните им треба еден месец само во еден секотр“, вели Шапуриќ.Домашните стопанственици очекуваат да им се решат проблемите со инфраструктурата и комуналиите, за да можат да зборат за приближување, а не за изедначување на условите за работа со странски директни инвестиции.„Многу треба за да се изедначат условиоте. Прво треба да се детектира што е разликата, може ќе се кратат некои бенефиции, така ќе бидеме еднакви“, вели стопанственикот Мендерес Кучи.Странските инвеститори се ослободени од многу јавни давачки, добиваат даночни, царински и комунални ослободувања, ослободени се од ДДВ, од данок на добивка, од персонален данок, ...
| | веќе видена | слични

Подобрување на инвестициската клима за домашните компании преку промена на законските регулативи, најави министерот без ресор задолжен за домашните компании, Зоран Шапуриќ. За следната недела најави средби со стопанските комори за да се види кои се разликите во условите што ги добиваат домашните наспроти странските инвeститори.
| | веќе видена | слични

Бизнис климата во земјава ќе се подобрува преку измени во регулативата со што според министерот без ресор, Зоран Шапуриќ, домашните компании ќе имаат повеќе можности за инвестирање. По жалбите на стопанствениците дека странските инвеститори имаат подобри услови за водење бизнис, тимот на Шапуриќ најавува забрзување на процедурите за издавање градежни дозволи, правичност во плаќањето фирмарина а стимулациите, рече тој, ќе зависат од буџетските можности. „Оние привилегии на странските инвеститори да се достапни, особено во процедурите, сега ако дојде странец, за него процедурата е 10-15 дена а на домашните им треба 1 месец само во еден секотр“, вели Шапуриќ. Домашните стопанственици сметаат дека бизнис заедницата треба да биде погласна а не да се чека министрите преку иницијативи за средби да ја оправдаат својата плата. Дел од нив очекуваат да им се решат проблемите со инфраструктурата и комуналиите, за да можат да зборат за приближување а не за изедначување на условите за работа со странски директни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 163 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Археолози од неколку земји ќе предаваат за ритуалите на Кокино

Од:
До кого (е-маил):
Порака: