Трговски центар во Мостар изгоре до темел


6 копии

Трговскиот центар „Бинго“ во босанскиот град Мостар, со површина од околу 3.000 метри квадратни, ноќеска изгоре до темел. Според првите проценки штетите се неколку милиони евра. Пожарот избувна синоќа околу 20 часот, по локално време, во складишните простоии и потоа се прошири во целата зграда. Босанската полиција соопшти дека нема жртви, бидејќи сите лица кои се наоѓале во зградата се евакуирани навреме. Градоначалникот на Мостар Љубо Бешич изјави дека сопствениците, како и целиот град ќе претрпат штета од оваа несреќа. Трговскиот центар „Бинго“ е отворен во 2011 година и во него се инвестирани околу шест милиони евра.
| | веќе видена | слични
7 копии

Министерот за одбрана Зоран Јолевски во рамки на посетата на Хрватска оствари повеќе билатерални средби со негови колеги и со високи претставници од ресорните министерства. Како што информира Министерството за одбрана, Јолевски се сретнал со претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ која, како што се наведува, изразила целосна поддршка на евроатлантските интегративни процеси на земјите од Југоисточна Европа. Двајцата соговорници се согласиле дека овие процеси се од стратешки интерес за Европа и размениле мислења за безбедносната состојба во регионот, Европа и пошироко. Министерот Јолевски остварил средба и со неговиот хрватски колега Дамир Крстичевиќ со кого разговарале за развојот на меѓусебната соработка на полето на одбраната, со посебен осврт на военото образование и користењето на меѓусебните капацитети со регионален и НАТО предзнак. Јолевски посочил дека Македонија развива неколку клучни капацитети на полето на обуката, меѓу кои и Центарот за обука на пилоти, како и армискиот полигон ...
| | веќе видена | слични

Како што информира Министерството за одбрана, Јолевски се сретнал со претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ која, како што се наведува, изразила целосна поддршка на евроатлантските интегративни процеси на земјите од Југоисточна Европа. Двајцата соговорници се согласиле дека овие процеси се од стратешки интерес за Европа и размениле мислења за безбедносната состојба во регионот, Европа и пошироко. Министерот Јолевски остварил средба и со неговиот хрватски колега Дамир Крстичевиќ со кого разговарале за развојот на меѓусебната соработка на полето на одбраната, со посебен осврт на военото образование и користењето на меѓусебните капацитети со регионален и НАТО предзнак. Јолевски посочил дека Македонија развива неколку клучни капацитети на полето на обуката, меѓу кои и Центарот за обука на пилоти, како и армискиот полигон „Криволак“ кој веќе има регионална димензија. Се заблагодарил за можноста за школување на еден граѓанин на Република Македонија на програмата за Воено инженерство на Воената ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Во рамки на посетата на Хрватска, министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, оствари во четвртокот бројни билатерални средби со делегациите од земјите-партнери, предводени од министри за одбрана и високи претставници на министерствата. Министерот Зоран Јолевски се сретна со претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, при што хрватската претседателка изрази целосна поддршка на евроатлантските интегративни процеси на земјите од Југоисточна Европа. Двајцата соговорници се согласија дека овие процеси се од стратешки интерес за Европа. Во разговорот беа разменети мислења за безбедносната состојба во регионот, Европа и пошироко. Јолевски оствари средба и со хрватскиот министер за одбрана, Дамир Крстичевиќ на која стана збор за развојот на меѓусебната соработка на полето на одбраната, со посебен осврт на военото образование и користењето на меѓусебните капацитети со регионален и НАТО предзнак. Министерот Јолевски посочи дека Македонија развива неколку клучни капацитети на полето на ...
| | веќе видена | слични

Министерот Јолевски се сретна со претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, при што хрватската претседателка изрази целосна поддршка на евроатлантските интегративни процеси на земјите од Југоисточна Европа. Двајцата соговорници се согласија дека овие процеси се од стратешки интерес за Европа. Во разговорот беа разменети мислења за безбедносната состојба во регионот, Европа и пошироко. Јолевски оствари средба и со хрватскиот министер за одбрана, Дамир Крстичевиќ на која стана збор за развојот на меѓусебната соработка на полето на одбраната, со посебен осврт на военото образование и користењето на меѓусебните капацитети со регионален и НАТО предзнак. Министерот Јолевски посочи дека Македонија развива неколку клучни капацитети на полето на обуката, меѓу кои и Центарот за обука на пилоти, како и армискиот полигон „Криволак“ кој веќе има регионална димензија. Воедно се заблагодари за можноста за школување на еден граѓанин на Република Македонија на програмата за Воено инженерство на Воената академија ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Делегација на Министерството за одбрана предводена од министерот Зоран Јолевски од денеска ќе учествува на тридневниот Саем за воена и одбранбена индустрија АСДА 2017 што ќе се одржи во Сплит, Хрватска. За време на саемот македонската делегација ќе се запознае со најновите достигнувања во доменот на наменската индустрија на земјите излагачи, а министерот Јолевски предвидено е да оствари повеќе билатерални средби со претставниците од Хрватска, САД, Турција, Шведска и Босна и Херцеговина. На саемот АСДА учествуваат производители на напредни одбранбени технологии. Саемот е посетен и од министри за одбрана и претставници од министерствата и армиите од 74 држави во светот. Извор:МРТ
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, заедно со делегација од Министерството и Армијата на Република Македонија од среда ќе учествува на тридневниот саем за воена и одбранбена индустрија АСДА 2017 што се одржува во хрватскиот град Сплит, посветен на напредните одбранбени технологии. Во рамки на овој значаен безбедносен саем, делегацијата од МО и АРМ ќе се запознае со најновите достигнувања во доменот на наменската индустрија на земјите излагачи, а министерот Јолевски ќе оствари и повеќе билатерални средби со колеги и претставници од повеќе земји, меѓу кои и Хрватска, Соединетите Американски Држави, Турција, Шведска и Босна и Херцеговина. Саемот АСДА 2017 на едно место ги позиционира светските производители на напредни одбранбени технологии, а посетен е од министри за одбрана и останати високи претставници од Министерствата и Армиите на 74 држави во светот.
| | веќе видена | слични

Делегацијата ќе се запознае со најновите достигнувања во доменот на наменската индустрија на земјите излагачи, а  Јолевски ќе оствари и повеќе билатерални средби со колеги и претставници од повеќе земји, меѓу кои и Хрватска, Соединетите Американски Држави, Турција, Шведска и Босна и Херцеговина. Саемот АСДА 2017 на едно место ги позиционира светските производители на напредни одбранбени технологии и е посетен од министри за одбрана и останати високи претставници од  армиите на 74 држави во светот.
| | веќе видена | слични

За време на саемот македонската делегација ќе се запознае со најновите достигнувања во доменот на наменската индустрија на земјите излагачи, а министерот Јолевски предвидено е да оствари повеќе билатерални средби со претставниците од Хрватска, САД, Турција, Шведска и Босна и Херцеговина. На саемот АСДА учествуваат производители на напредни одбранбени технологии. Саемот е посетен и од министри за одбрана и претставници од министерствата и армиите од 74 држави во светот.
| | веќе видена | слични

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 150 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 229 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

Како што соопштија од собраниската прес-служба, покани се испратени до претседателите на Европскиот парламент, на Парламентарното собрание на НАТО, на ...
сите 141 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да ...
сите 323 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 121 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трговски центар во Мостар изгоре до темел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: