Колку ќе трае сега: Од денеска пак бесплатен градски превоз


2 копии

Поради надминување на прагот на аерозагадување од 200 микрограми на метар кубен во текот на два последователни дена, од утрово повторно стапија во сила мерките против аерозагадувањето во Скопје. Мерката за бесплатен јавен превоз, како што изјави градоначалникот Петре Шилегов, почнува да важи веднаш. Градот Скопје мерките и препораките за намалување на загадувањето на воздухот оваа зима ги воведува по третпат. Поради алармантното загадување на воздухот мерките ќе бидат во сила сѐ до нормализирање на состојбата. Покрај бесплатниот јавен превоз, во краткорочните мерки спаѓаат и запирање на сите градежни активности на градилиштата под надлежност на Градот, додека Jавното комунално претпријатие се задолжува да продолжи со интензивното чистење и миење на градските улици.
| | веќе видена | слични
7 копии

Министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураки денес учествуваше на Конференцијата за еко- инвестиции за квалитет на воздухот (21 Европски форум за еко-инвестиции) која се одржува денес и утре во Софија. Конференцијата се организира во рамките Бугарското претседавање со Советот на Европа и има за цел да ги испита еко-иновативните решенија за подобрување на квалитетот на воздухот. Форумот ги собра компаниите и јавните власти кои веќе успеале да развијат и имплементираат ефикасни нови технологии или иновативни модели за бизнис и управување, и оние кои бараат такви решенија и практики. Исто така се дискутираше и за тоа како ќе се обезбеди финансирањето за еко-иновативни решенија. Овој настан е заеднички организиран од Генералниот директорат на Европската комисија за животна средина и Министерството за животна средина и вода на Република Бугарија. Во рамките на посетата министерот Дураки оствари работна средба со бугарскиот министер за животна средина и води, Нено Димов на која се дискутираше ...
| | веќе видена | слични

Помеѓу учесниците ќе бидат претставници од компаниите и институциите кои веќе успеале во воведувањето на нови и ефективни технологии или иновативни модели во екологијата. Чист воздух е од суштинско значење за здравото живеење. Во текот на изминатите децении е постигнат голем напредок за намалување на загадувањето на воздухот низ Европа, но треба да се направи уште повеќе, бидејќи слабиот квалитет на воздухот останува број еден еколошка причина за предвремени смртни случаи во Европската унија; и економските трошоци за загадување на воздухот изнесуваат над 20 милијарди евра годишно. Европската комисија е посветена на решавање на квалитетот на воздухот и намалување на загадувањето на воздухот до нивоа кои не претставуваат ризик за здравјето на луѓето и животната средина. Сепак, справувањето со загадувањето на воздухот е комплексен и системски предизвик кој бара заедничка акција преку општествените актери и економските сектори. Напорите што ги преземаат владите, градовите и бизнисите за спроведување на ...
| | веќе видена | слични

Ќе му се стави ли крај на директното слевање на отпадните води од градот во Вардар? Иако веќе подолго време се најавуваа колектори на испустите што директно се слеваат во речното корито, деновиве конечно се направи нешто конкретно. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураку, и техничкиот директор на јавното претпријатие „Водовод и канализација“-Скопје потпишаа договор за спроведување на ИПА-проектот „Подобрување на инфраструктурата за отпадни води во градот Скопје“. Целта на проектот е пред сè заштита на реката Вардар од загадувањето, преку затворање неколку испусти на отпадни води што директно се излеваат во неа. Градоначалникот Шилегов при потпишувањето на договорот истакна дека грижата за здрав живот на сите граѓани ја обврзува градската власт да вложува во проекти за грижа на животната средина. Тој истакна дека отпадните води се огромен предизвикувач на загадување на водите, но и на целата животна средина. Дополнително, Шилегов во своето ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Државниот инспекторат за животна средина објави видео снимка со дрон од неколку локации, за кои се тврди дека се едни од поголемите загадувачи на воздухот во Скопје, каде вчера била извршена инспекција. На снимките се локациите Вардариште – Претоварна станица на ЈП Комунална Хигиена Скопје и околината со два склада за секундарни суровини, мостот во Лисиче до реката Вардар. Во еден сегмент се гледа и интервенција на противпожарната служба во запалено диво сметиште. Исто така, снимките на самото место се фатени неколкумина како фрлаат отпад на една од локациите – пристигнуваат со комбе, излегуваат од возилото, фрлаат габаритен отпад и со трчање повторно влегуваат и набрзина ја напуштаат локацијата.
| | веќе видена | слични

Аерозагадувањето во Скопје вчера беше под алармантниот праг од 200 микрограми на метар кубен, сепак загаденоста на некои места беше 3 пати поголема од границата од 50 микрограми на метар кубен. Па така, на Ректорат се измерени 170, а во Лисиче 163 ПМ10 честички на метар кубен. По надминувањето на алармантниот праг од 200 микрограми на метар кубен во вторникот беа воведени вонредните мерки за намалување на аерозагадувањето, а веќе вчера беа укинати. Дел од тие мерки е и бесплатниот јавен превоз во Град Скопје кој од вчера од 20 часот е повторно укинат. И покрај расчистувањето на воздухот, од Град Скопје апелираат до граѓаните да не ги користат возилата без потреба, повеќе лица да се возат во едно возило, да се користи јавниот превоз, а за затоплување на домовите да се користи суво и чисто дрво без примеси од земја и од отпадоци Од Владата, пак, најавија дека се размислува за дополнување на сетот мерки за намалување на загадувањето на воздухот. Министерството за животна средина го објави првото видео снимено ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Државен инспекторат за животна средина при вчерашната инспекција во Вардариште со дрон го сними еден од поголемите загадувачи на Скопје. Граѓаните на главниот град со недели се гушат, а нивото на ПМ10 честички е за десетина пати над дозволеното ниво.
| | веќе видена | слични
2 копии

По надминувањето на дефинираниот праг на алармирање од 200 µг/м3 во вторникот повторно беа воведени вонредните мерки за намалување на аерозагадувањето, а веќе вчера беа укинати. Дел од мерките е и бесплатниот јавен превоз во Град Скопје кој од вчера од 20 часот е повторно укинат. И покрај расчистувањето на воздухот, од Град Скопје апелираат до граѓаните да не ги користат возилата без потреба, повеќе лица да се возат во едно возило, да се користи јавниот превоз, а за затоплување на домовите да се користи суво и чисто дрво без примеси од земја и од отпадоци.Но, сепак скопските улици се преполни со автомобили. Додека во Приштина против аерозагадувањето беше воведена мерката пар-непар, улиците беа празни откако се воспостави забраната за автомобили во центарот Фото: Центарот на Приштина
| | веќе видена | слични
3 копии

Загадувањето на воздухот и надминувањето на концентрациите на ПМ 10 честичките над дозволеното и понатаму претставуваат проблем не само за Скопје, туку и за останатите градови низ државата. По надминувањето на дефинираниот праг на алармирање од 200 µг/м3 во вторникот повторно беа воведени вонредните мерки за намалување на аерозагадувањето, а веќе вчера беа укинати. Дел од мерките е и бесплатниот јавен превоз во Град Скопје кој од вчера од 20 часот е повторно укинат. И покрај расчистувањето на воздухот, од Град Скопје апелираат до граѓаните да не ги користат возилата без потреба, повеќе лица да се возат во едно возило, да се користи јавниот превоз, а за затоплување на домовите да се користи суво и чисто дрво без примеси од земја и од отпадоци. Од Владата најавија дека се размислува за дополнување на сетот мерки за намалување на загадувањето на воздухот. - Ова се интервентни мерки кои ја ублажуваат моментната состојба и тие не се конечно решение за проблемот со аерозагадувањето. Конечно решение е подог процес ...
| | веќе видена | слични

Државниот инспекторат за животна средина го направи првиот „лет“ во потрага по загадувачите. За прв пат во Македонија на 29 јануари се направени снимки со помош на дрон за поефикасен инспекциски надзор. Првото снимање е реализирано во општина Карпош м.в. Момин Поток и Градски парк Скопје на 29 јануари, 2018 година. Од инспекторатот најавуваат дека нема да застанат на ова и инспекциите со дрон продолжуваат на територија на целата држава. Видео снимките ќе им бидат достапни јавно на граѓаните, а треба да послужат за намалување на загадувањето на цела територија на Македонија. Со ова Државниот инспекторат за животна средина се приклучува кон европските инспекторати за животна средина од мрежата IMPEL. Тие веќе користат паметни алатки во функција на зголемување на ефикасноста на инспекциските надзори. Како да ги користиме дроновите во битката против загадувањето, читајте во текстот на Матеј Плавевски во кој детално зборува за дроновите опремени со PM сензори.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 192 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Колку ќе трае сега: Од денеска пак бесплатен градски превоз

Од:
До кого (е-маил):
Порака: