Новогодишни пакетчиња за деца сместени во институции од социјален карактер


Во Театарот за деца и младинци децата сместени во институции во надлежност на Министерството за труд и социјална политика ќе можат да ја проследат претставата „Зимска бајка”. По завршување на преставата, на децата ќе им бидат доделени пакетчиња. На настанот ќе присуствува и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска.
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска ја дочека Новата 2018 година со децата без родители од Домот „11 Октомври“ и од „Ранка Милановиќ“, јавуваат медиумите. Дечињата одиграле мала новогодишна претстава пред гостите. Овој гест на Царовска е веројатно прв на министер за труд во Македонија- да слави Нова година со децата од Домот „11 Октомври“ и од „Ранка Милановиќ.
| | веќе видена | слични

Зегин и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска ја дочекаа новата 2018 година заедно со децата без родители ,,11октомври" и ,,Ранка" подарија скромни подароци за секое дете. За возврат на огромна благодарност дечињата одиграа мала новогодишна претстава.
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, новогодишната ноќ ја помина со децата од социјалните центри од Скопје.„Нова Година е време кога се дружиме со најблиските, но и време да се сетиме на оние кои се често заборавени од општеството. Оваа Нова Година решив да посетам ококу 130 дечиња од домовите во Скопје. Мојата порака е дека за нив ќе се грижиме секој ден од годината, не само овој“ порача Царовска.Таа упати голема благодарност до нејзиниот пријател и колега, Војо, кој со своите животинки, како што рече таа, ја разубавил вечерта и квалитетно го исполни времето со нови егзотични информации.Среќна ви Нова на сите!“, напиша министерката Царовска, на својата Фејсбук страна.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
10 копии

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска ја помина новогодишната ноќ заедно со дечињата од социјалните центри во Скопје.Таа ги посети социјалните центри каде што на децата згрижени во овие институции им подели симболични подароци и им посака сè најубаво во Новата 2018 година.- Нова Година е време кога се дружиме со најблиските, но и време да се сетиме на оние што се често заборавени од општеството. Оваа Нова Година решив да посетам ококу 130 дечиња од домовите во Скопје. Мојата порака е дека за нив ќе се грижиме секој ден од годината, не само овој. Голема благодарност до мојот колега и другар Војо, кој со своите животинки ни ја разубави вечерта и квалитетно ни го исполни времето со нови егзотични информации - напиша министерката Царовска на Фејсбук.
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерството за труд и социјална политика извести дека министерката Мила Царовска за Нова година ќе биде во социјалните центри во Скопје. Прво ќе го посети Домот за деца без родители „11 Октомври", каде од 20:30 до 21:30 часот ќе подели симболични поклони и ќе ја проследи новогодишната претстава подготвена од децата.Од 22:00 до 23:00 часот, министерката ќе го посети ЈУ за згрижување на деца „Дом 25 Мај", а од 23.30 па се до 30 минути по полноќ ќе биде во заводот за згрижување, воспитување и образование на деца „Ранка Миловановиќ", каде ќе се организира лотарија со мали изненадувања за децата.
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, новогодишната ноќ ќе ја помине со децата од социјалните центри од Скопје. Од 23:30 па се до 30 минути до полноќ ќе биде во заводот за згрижување, воспитување и образование на деца „Ранка Миловановиќ“, каде ќе се организира лотарија со мали изненадувања за децата. Предходно министерката Царовска ќе го посети домот за деца без родители „11 Октомври“, каде ќе подели симболични поклони и ќе ја проследи новогодишната претстава подготвена од децата како и ЈУ за згрижување на деца „Дом 25 Мај“.
| | веќе видена | слични

Прво ќе го посети Домот за деца без родители „11 октомври“, каде од 20:30 до 21:30 часот ќе подели симболични подароци и ќе ја проследи Новогодишната претстава подготвена од децата. Од 22:00 до 23:00 часот, Министерката ќе ја посети Установата за згрижување на деца „Дом 25 мај“, а од 23:30 до 00:30 ќе биде во Заводот за згрижување, воспитување и образование на деца „Ранка Миловановиќ“, каде ќе се организира лотарија со мали изненадувања за децата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерот Зоран Заев, по повод новогодишните празници, вчера се сретна со децата од СОС детско село и од Детскиот дом „11 Октомври“. Во рамките на средбата, во Владата на Република Македонија, за децата беше организирана соодветна програма и претстава со популарниот Петко и неговите пријатели од популарната телевизиска емисија. Гостите на премиерот имаа прилика да ја разгледаат зградата на Владата и да се запознаат со нејзината работа. За време на оваа посета, децата од СОС детско село и од Детскиот дом „11 Октомври“ имаа прилика да се дружат и да разговараат со премиерот Зоран Заев. Претседателот на Владата на РМ во разговорот со децата истакна дека на истекот на 2017 година, една од своите последни работни средби во Владата ја остварува со нив за да ги слушне од нив нивните размислувања и предлози за подобра и посеопфатна грижа. „Сакаме да испратиме порака дека секој е важен, посебно секое дете“, изјави премиерот Заев. Тој напомена дека целта на Владата е до 2020 година да нема дете без покрив над главата ...
| | веќе видена | слични

Кога државата ја презема улогата да застане во првата линија на заштита и на воспитување на децата без родителска грижа, ја презема и обврската тоа да се остварува во средина исполнета со љубов и поддршка. Овие наши деца се дел од најголемото богатство на Република Македонија – народот! Заедно да дојдеме до најдобрите решенија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Аферата „Рекет“ и денеска осамна на насловната страница на италијанскиот весник „Ла верита“. Текстовите што ги објавуваше новинарот на „Ла верита“ Ларис Гајзер ...
сите 836 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена

Марио Балотели уште еднаш ќе го облече небесно-синиот дрес на Манчестер сити, откако беше потврдено дека Италијанецот, кој само што потпиша за Бреша, ќе биде ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новогодишни пакетчиња за деца сместени во институции од социјален карактер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: