Денес сончево, топло и претежно тивко

Скопје – Сончево, топло и претежно тивко. Попладен во јужните делови ќе има извесно зголемување на облачноста. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 14 и 31 степени, а во Скопје меѓу 19 и 36. Утре се очекува сончево и топло време со умерена локална облачност.Попладне ќе биде променливо со локален пороен дожд и појава на грмежи. Ќе дува засилен ветер од југозападен правец
| | веќе видена | слични
4 копии

Управата за хидрометеоролошки работи информира дека и покрај сончевото и топло времe, денеска и утре е можна појава на изолирана нестабилност со пороен дожд, грмежи, засилен ветер, како и услови за град. Во поголемиот дел од државава во текот на денот ќе дува и силен ветер од југозападен правец, а утре ќе дува ветер од северозападен правец. Поради ваквите најави утре, според УХМР, се очекува пад на температурите за неколку степени. Секторот за аналитика и истражување на Дирекцијата за заштита и спасување предупредува дека поради топлото време и бујната сува вегетација, на поголемиот дел од територијата на Македонија денеска постои сериозна опасност од настанување шумски пожари. Така, врз основа на податоците за температурата, движењето на ветрот, притисокот и релативната влажност кои Дирекцијата ги добива од Управата за хидрометеоролошки работи, најголема опасност за шумски пожари ќе има во Беровско, во Битолскиот регион, во Дебар, Демир Капија, Гевгелија, Свети Николе и во Кавадарци. Припадниците на ...
| | веќе видена | слични

Силен ветер од југозападен правец ќе дува денеска во повеќе делови од земјава, а неговата брзина ќе достигнува и 60 километри на час, соопштуваат од Управата за хидрометеоролошки работи Оттаму прогнозираат дека денеска и утре ќе има променливо облачно време со врнежи од дожд и грмежи, а можна е и појава на град. Утре, пак, ќе дува умерен ветер од северозападен правец, а температурите ќе се намалат за неколку степени. За денеска се најавуваат температури од 27 до 36 степени, во Скопје до 34 степени, а УВ-индексот ќе изнесува 8.
| | веќе видена | слични

Утринава имаме топло, сончево и ведро време, но метеоролозите најавуваат наоблачување и локални врнежи од дожд за попладневните часови. На места врнежите може да бидат поројни проследени со грмежи. Температурата ќе се движи од 27 до 36 степени. Повеќе содржини од денеска - ТУКА Не лекториран текст.
| | веќе видена | слични

Во поголемиот дел од државава во текот на денот ќе дува и силен ветер од југозападен правец, а утре ќе дува ветер од северозападен правец. Поради ваквите најави утре, според УХМР, се очекува пад на температурите за неколку степени. Секторот за аналитика и истражување на Дирекцијата за заштита и спасување предупредува дека поради топлото време и бујната сува вегетација, на поголемиот дел од територијата на Македонија денеска постои сериозна опасност од настанување шумски пожари. Така, врз основа на податоците за температурата, движењето на ветрот, притисокот и релативната влажност кои Дирекцијата ги добива од Управата за хидрометеоролошки работи, најголема опасност за шумски пожари ќе има во Беровско, во Битолскиот регион, во Дебар, Демир Капија, Гевгелија, Свети Николе и во Кавадарци. Припадниците на територијалните противпожарни единици и подрачните одделенија на Дирекцијата за заштита и спасување и во текот денот, на ниво на најголема мобилност поради опасност од шумски пожари ќе ги распореди екипите и во ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со локален пороен дожд и појава на грмежи. Ќе дува силен ветер од југозападен правец. Температурата ќе се движи од 27 до 36 степени. Во Скопје температура до 34 степени. Индексот на УВ зрачење ќе изнесува 8.
| | веќе видена | слични
2 копии

Времето денеска сончево и топло, можна е појава на изолирана нестабилност со пороен дожд, грмежи, засилен ветер како и услови за град. Температурите ќе се движат од 32 до 38 степени, а во четврток според УХМР, температурата ќе се намали за неколку степени поради утрешното променливо облачно време и локалната појава на пороен дожд и грмежи. Во поголемиот дел од државава во текот на утрешниот ден ќе дува и силен ветер од југозападен правец, а во четврток ќе дува ветер од северозападен правец. Поради ваквите најави, во четврток според УХМР се очекува пад на температурите за неколку степени. Секторот за аналитика и истражување на Дирекцијата за заштита и спасување предупредува дека поради топлото време и бујната сува вегетација, на поголемиот дел од територијата на Република Македонија постои сериозна опасност од настанување на шумски пожари. Така, врз основа на податоците за температурата, движењето на ветрот, притисокот и релативната влажност кои Дирекцијата ги добива од Управата за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Променливо облачно време со локален пороен дожд и грмежи утре ќе преовладува во Македонија, информираат од Управата за хидрометеoролошки работи. Ќе дува силен ветер од југозападен правец. Температурата ќе се движи од 27 до 36 степени. Во Скопје температура до 34 степени. Индексот на УВ зрачење ќе изнесува 8.
| | веќе видена | слични
9 копии

Скопје, 19 јули 2011 (МИА) - Утре и во четврток ќе преовладува променливо облачно време со услови за развој на изолирана нестабилност со пороен дожд, грмежи и појава на град. Како што соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), во поголемиот дел од Македонија утре ќе дува силен ветер од југозападен правец кој на места ќе достигнува брзина над 60 километри на час. Во четврток ќе дува умерен до засилен северозападен ветер. Температурата ќе се намали за неколку степени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 425 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 255 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 319 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 244 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денес сончево, топло и претежно тивко

Од:
До кого (е-маил):
Порака: