„Вечерни новости“: Тиранската платформа предвидува федерализација на Македонија која води кон распад на државата


5 копии

Упорноста на македонскиот народ и истражувањето на јавното мислење кое покажува пад на популарноста на партијата на Зоран Заев кој е спремен да направи компромис врз основа на „Тиранската платформа“, зборува дека има надеж за Македонија и Македонците. ЕУ не покажува единствен став за кризата во Македонија, а колку повеќе времето поминува, толку повеќе е помал просторот за создавање на некаква си гнила коалиција на власт која ја заговараат партијата на Зоран Заев заедно со албанските партии, пишува за Вечерни Новости , Слободан Јанковиќ од Институтот за меѓународна политика и економија. Роковите за формирање на влада и распишување на локални избори во Македонија се поминати. Кризата која трае од јануари оваа година не се решава и покрај многубројните залагања на американската амбасада и бројните претставници на ЕУ, во Македонија да се избере влада која би делувала против интереси Македонија и Македонците, а која би ги исполнувала желбите на оние кои ја спроведуваат големоалбанската стратегија. Пред и за ...
| | веќе видена | слични
10 копии

„Насилниот и нелегитимен избор на претседател на Собранието ќе биде само вовед во формирање паралелни државни институции, акт којшто нема да донесе ниту разрешница на политичката криза, ниту поголема стабилност, ниту напредок на државата“, изјави денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. Повикот на Заев, наведе, за нелегитимен избор на претседател на Собранието е повик за конфликт, за тензии и за државен удар, кој може да предизвика голема штета, долгорочни и ненадоместливи последици за стабилноста и демократијата на Македонија. „Заев вели дека доволно трпеле и оти нема место за натамошно трпение. Македонија ја трпи кризата којашто тој ја создаде цели три години и се' уште ја трпи, но ако стабилноста на државата е во прашање трпението секогаш се исплаќа. Никој не треба да избрзува сега и да направи каков било неделовнички или незаконски чекор и со тоа да ја втурне државата во уште поголема поларизација, тензии, криза и штета за сите граѓани на Македонија“, рече Милошоски. Според него, Заев е ...
| | веќе видена | слични

Заврши времето кога можевте да го кршите Уставот, Законите и Деловникот во ова Собрание и притоа тоа да го продавате како патриотски чин, изјави денеска на дваесеттото продолжение на конститутивната седница на Собранието, лидерот на СДСМ Зоран Заев. Ваквата изјава предизвика лавина реакции на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. На паузата од собраниската седница пратеникот Антонио Милошоски на прес конференција го обвини Заев дека подготвува државен удар. Милошоски уште рече дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев е уценет, како што кажа тој, од нарко-мафијашки структури, кои му помагале во изборите. Тој повторно повика на избори и кажа дека меѓународните претставници немаат право да се мешаат во тоа дали во Македонија треба или не треба да има предвремени парламентарни избори заедно со локалните. Во писмено соопштение пак, СДСМ вели дека Антонио Милошоски најмалку може да зборува од името на народот, затоа што, како што велат од партијата додека Милошоски ги убедувал граѓаните во политиките на ВМРО-ДПМНЕ, знаел дека ги ...
| | веќе видена | слични

Има оформено парламентарно мнозинство кое според Уставот и собранискиот деловник треба да избере нов претседател на Парламентот. Трпението е при крај и тоа може да се случи секој момент,вели лидерот на СДСМ Заев. Нема да дозволиме да бидеме вовлечени во сценариото на ВМРО-ДПМНЕ. Изборот на нов спикер, како што смета Заев може да се случи во Собранието,но и надвор од него. СДСМ има програма за нова влада, а во однос на платформата од Тирана, според Заев не станува збор за нејзино прифаќање туку дека тоа се почетни позиции на албанските партии искажани пред гласачите. Лаги се тврдењата дека ќе се менуваат Уставот,знамето, грбот, химната и дека македонскиот народ ќе се прогласи за геноциден. За она за што сме разговарале и за што ќе преговараме е во функција на јакнење на унитарноста на државата без никакви уцени, вели лидерот на СДСМ. Заев е единствениот политичар што јавно повикал на уривање на државните институции и да се изведе државен удар, реагираа од ВМРО-ДПМНЕ. Јасно е дека тој е под силен притисок за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, обвини дека претседателот на СДСМ, Зоран Заев е под притисок да спроведе редефинирање на државата и затоа сака да ги замолчи пратениците. Според него, Заев е уценет од нарко-мафијашки структури, кои му помогнале на изборите. „Повикот за нелегитимен избор на претседател е повик за конфликт, тензии и државен удар. Од ударот кој се обидува очајнички да го изврши Заев, ќе патат само граѓаните“ - рече Милошоски. Тој повторно повика на избори. Вели дека странците немаат право да се мешаат за тоа дали во Македонија треба или не треба да има предвремени парламентарни избори заедно со локалните. „Зоран Заев ја држи Македонија во криза. Нема доблест да прифати предвремени парламентарни избори, заедно со локалните. Тој е толку уценет и уплашен, што е спремен да оди на се или ништо. Тој како човек кој бил аболициран не треба да се надева на втора аболиција“ - вели Милошоски. За Заев вели дека допрва ќе има афери кои ќе се отворат. Оваа прес-конференција беше одговор на онаа ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На денешната прес-конференција пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски рече дека Заев бил уценет од наркомафијашки структури кои му помогнале на изборите, без да објасни за какви структури станува збор. Според Милошоски, повикот за избор на претседател на Собранието е еднаков на државен удар, создавање паралелни институции кои ќе ја дестабилизираат државата и продлабочат тензијата кај граѓаните. „Повикот за нелегитимен избор на претседател е повик за конфликт, повик за тензии и повик за државен удар. Она што сака да го направи Заев и неговите послушници ќе биде долгорочна штета со ненадоместливи последици за стабилноста и демократијата на Македонија. Од ударот кој се обидува очајнички да го изврши Заев, ќе страдаат само македонските граѓани без разлика на која националност припаѓаат“, рече Милошоски. На новинарско прашање зошто лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, не ја држи прес-конференцијата, тој кажа дека смета дека е доволно, на Заев да му се одговори на ова ниво.
| | веќе видена | слични
2 копии

"Повикот на Заев е повик за конфликт и за државен удар, конфликт и тензии. Начинот на кој се однесува Заев е налик на политички очајник кој ја гледа својата последна политичка шанса во вакво делување. Заев игра на сè или на ништо, затоа што знае дека ова е негова последна шанса во политиката", рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. "Претседател на собранието се бира само во собранието. Заев е единствениот и прв од денес па натаму, кој повикал да се урне уставниот поредок со формирање паралелно собрание. Притисокот на Заев да ги спроведе барањата од Тирана е голем и затоа му се брза. Затоа Заев е спремен да ги замолчи пратениците со цел оној кој молчеше да го избере за претседател на собранието. Тој е уценет од странски фактори и нарко мафијашки чинители. Народот бира претседател на држава, а собранието бира претседател на собранието" - изјави Милошоски. "Заев е уценет од нарко-мафијашки структури, кои му помагаа во изборите" , продолжил Милошоски, "Зоран Заев ја држи Македонија во криза. Нема ...
| | веќе видена | слични

Најавите на лидерот на СДСМ Зоран Заев за избор на собраниски спикер надвор од Собрание, ВМРО-ДПМНЕ ќе го смета за формирање на паралелни институции и за државен удар. “ Претседател на Собрание се бира во Парламент, претседател на држава го бира народот, на Правен факултет се бира декан, во МАНУ се бира претседател на Академијата. На воведувањето паралелни институции, народот нема да седи и мирно да гледа како се кршат демократските принципи“, е пораката на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски до лидерот на СДСМ. Милошоски додаде дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ги преземе сите демократски средства да спречи формирање на паралелни институции и одлучно ќе ги брани државните интереси. Тој одбегна да одговори дали е прифатлив предлогот на лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села да се оди на избори, предходно Иванов да даде даде оставка, да се продолжи мандатот на СЈО, да се формира специјален суд. Лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес конференцијата во Собранието рече дека се отворени сите можности за ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Во Република Македoнија 60 дена имаме маса на народ кој што протестира и е незадоволен. Во Република Македонија имаме една многу поларизирана ситуација најмалку што треба да се направи е било како чекор надвор од Деловникот и надвор од законите, потенцираше пратеникот Антонио Милошоски на денешната Собранска седница. -Кога господинот Заев за прв пат побара збор да се обрати тука до пратениците имавме малку надеж дека ќе каже дека ја отфрли Платформата заверена во кабинет на премиер на туѓа држава. Имавме малку надеж дека ќе упати апел до пратениците до победничката коалиција да ја дадат наивната поддршка ако има желба за власт, само со цел Република Македонија да не биде уценета и редефинирана, нагласи Милошоски. Тој на Зоран Заев му порача доколку тој е уценет да не ја уценува цела Република Македонија. -Ако сте вие заложник на некаков направен постизборен договор или на некој судски случаи немојте Република Македонија да ја ставате во заложништво. Влогот во оваа држава на секој политичар, посебно на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ова е повик за државен удар со паралелен парламент, и за тоа аболицираниот Зоран Заев е спремен да ги замолчи пратениците, рече пратеникот на ВМРО ДМНЕ Антонио Милошоски, на прес-конференцијата во Собранието, која се одржа по онаа на лидерот на СДСМ Зоран Заев. – Заев е силно уценет од странски чинители и наркоструктури кои му помагаат цело време. Затоа тој сега бара формирање параинституции без трунка совест. Повикот за нелетимен избор е повик за конфликт и државен удар , рече Милошоски. Тој повтори дека решение се нови избори. – ВМРО ДПМНЕ ќе се бори со сите демократски средства ќе ја брани државата и народот, и уште поодлучно институциите, колку и да му пречи тоа на аболицираниот Заев, само за да избегне политичка одговорност. Тие се заложници на афери кои ќе се отворат подоцна но Македонија нема да биде заложник, затоа бараме што поскоро парламентарни избри заедно со локалните избори. Ние сме народни избраници и зборуваме во име на народот. Решение се избори и кризата ќе биде зад нас , рече Милошоски.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 345 | | | веќе видена

Именувањето на новиот директор на Агенцијата за разузнавање, најавата за анализа на надворешната политика и за деблокада на процедурата за агремани за ...
сите 266 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 203 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 203 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Вечерни новости“: Тиранската платформа предвидува федерализација на Македонија која води кон распад на државата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: