Проштална средба на Милошоски со дипломатскиот кор

4 копии

Скопје - Министерот за надворешни работи на Република Македонија Антонио Милошоски синоќа во Клубот на пратеници организираше проштална средба со дипломатскиот кор во земјата, информираат од МНР. На приемот присуствуваа и голем број гости кои во изминатиот период соработувале со министерот Милошоски, кој си заминува од функцијата шеф на дипломатијата, и е избран за пратеник на превремените парламентарни избори. Во кусото обраќање Милошоски ја оцени досегашната соработка со дипломатите во земјава како успешна и непосредна и изрази подготвеност за продолжување на соработката со амбасадорите од неговата нова позиција како претседател на Комисијата за надворешна политика при Собранието на Република Веста е на Сител.
| | веќе видена | слични

Доскорешниот министер за надворешни работи Антонио Милошоски во саботата оствари проштална средба со претставниците на дипломатскиот кор во Македонија. На прошталниот прием во Клубот на пратениците Милошоски ја оцени досегашната соработка со дипломатите како успешна. Тој се надева дека таквата соработка ќе проидолжи и во периодот кога тој ќе биде претседател на собраниската комисија за ндворешна политика. На прошталниот прием освен амбасадорите присуствуваа и многу гости кои соработувале со Милошоски. На позицијата шеф на дипломатијата во новата влада него ќе го замени досегашниот амбасадор во ЕУ, Никола Поповски.
| | веќе видена | слични

ИНТЕРВЈУ ВЛАДИМИР МИСЕВ, ПОЛИТИКОЛОГ Одлуката на Груевски поголемиот дел од поранешните министри да бидат дел од новата влада дефинитивно е сигнал за континуитет на досегашните политики и стратешки определби на коалицијата ВМРО-ДПМНЕ - ДУИ Повеќе персонални решенија од ВМРО-ДПМНЕ се старите министри. Наспроти тоа, ДУИ прави поголема промена кај своите кандидати за министри. Зошто Груевски одлучи да ги задржи старите? - Иако во јавноста подолго време се шпекулираше со нови имиња или за наводни несогласувања или недоразбирања помеѓу коалициските партнери при формирањето на новата влада, најблиските соработници на Груевски остануваат и во новиот владин состав. Ова дефинитивно треба да даде сигнал за континуитет на досегашните политики и стратешки определби на коалицијата ВМРО-ДПМНЕ - ДУИ. И на третите парламентарни избори по ред, ВМРО-ДПМНЕ успева да добие мнозинство гласови, па веројатно процената на Груевски е дека тимот што победува не треба да се менува. Од друга страна ДУИ, како што демонстрираа и на ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, вчеравечер во Клубот на пратениците, организираше проштален прием за дипломатскиот кор во земјава. На приемот, покрај претставниците на дипломатскиот кор, присуствуваа и голем број на гости кои во изминатиот период соработуваа со министерот за надворешни работи Милошоски. Во краткото обраќање, Милошоски ја оцени досегашната соработка со дипломатите во земјава како успешна и непосредна и изрази подготвеност за продолжување на соработката со амбасадорите од неговата нова позиција, претседател на Комисијата за надворешна политика при Собранието на Република Македонија.
| | веќе видена | слични

Останато

Германскиот министер за правда Катарина Барли изрази разочараност од планот на британската премиерка Тереза Меј за ќорсокакот за прашањето за брегзит. -Велика ...
сите 385 | | | веќе видена

Балканската дива од неодамна објави фотографија со својот сопруг Душко Тошиќ со престој во Кина, каде го прославувија 34. годишниот роденден на фудбалерот. ...
сите 224 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 136 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена

Претседателот Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со помошник на генералниот ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Проштална средба на Милошоски со дипломатскиот кор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: