Милошоски на конференција на Заедницата на демократии во Вилнус

10 копии

Скопје – Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски утре ќе учествува на Министерската конференција на Заедницата на демократии, што се одржува во Вилнус, Република Литванија. На оваа, шеста министерска конференција на Заедницата на демократии, ќе се расправа за натамошно промовирање на демократијата и демократските принципи, за јакнење на демократските стандарди во новите и демократиите во транзиција, за унапредување на принципите на владеењето на правото, како и за неодамнешните промени и настани во земјите од Северна Африка и Блискиот исток. На министерската конференција во Вилнус ќе учествуваат премиери, вицепремиери и министри за надворешни работи, меѓу кои и Државниот секретар на САД, Хилари Клинтон. Предвидено е Конференција да усвои и Декларација во која ќе биде реафирмирана посветеноста за развој на демократијата во светот, како и подготвеноста за натамошна соработка и поддршка на демократијата и доброто владеење.
| | веќе видена | слични

Декларација насловена како “Заедницата на демократии – зајакната, енергизирана и инволвирана”, беше усвоена денеска на министерската конференција на Заедницата на демократии, што се одржа во Вилнус, Литванија. На конференција, на која учествуваше и шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, беше реафирмирана потребата од јакнење на демократијата, промоцијата на владеењето на правото и воспоставување на демократски стандарди во земјите во светот. Присутните разговарале и за ширењето на демократските вредности во светот, натамошно јакнење на улогата на цивилното општество и граѓанските организации во демократските општества, особено во контекст на настаните во Северна Африка, а посебно беше нагласена важноста од вклучување на жените и младите во демократските и политички процеси. На маргините на министерскиот состанок на Заедницата на демократии, министерот Милошоски, оствари куси билатерални средби со шефовите на дипломатиите на Кралството Шведска, Карл Билд, на Словачка, Микулаш Ѕуринда и ...
| | веќе видена | слични

На министерската Конференција на Заедницата на демократии, што се одржува во Вилнус, Република Литванија учествуваше и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, кој истакна дека правецот по кој Македонија ќе се движи мора да остане зачленувањето во ЕУ и НАТО. -Целта на Македонија и земјите од регионот е и треба да остане да биде зачленувањето во Европската Унија и НАТО. Таа движечка сила му дава дополнителен импулс на општеството и на Владата и на сите други да прават што е можно подобри достигнувања. На министерската конференција учествуваа премиери, вицепремиери и министри за надворешни работи, меѓу кои и државниот секретар на САД, Хилари Клинтон, со кои Милошоски одржал и неформални средби за одржување на добри билатерални односи. Имено на оваа шеста министерска Конференција на Заедницата на демократии, се говорело за натамошно промовирање на демократијата и демократските принципи, за јакнење на демократските стандарди во новите и демократиите во транзиција, за унапредување на принципите на ...
| | веќе видена | слични

"Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски , кој вчера поднесе оставка, изјави дека целта на Македонија мора да биде зачленувањето во ЕУ и НАТО. -Целта на Македонија и земјите од регионот е и треба да остане да биде зачленувањето во Европската Унија и НАТО. Таа движечка сила му дава дополнителен импулс на општеството и на Владата и на сите други да прават што е можно подобри достигнувања. Министерот Милошоски ова го изјави при посетата на Литванија на министерската Конференција на Заедницата на демократии каде учество имаа премиери, вицепремиери и министри за надворешни работи, меѓу кои и државниот секретар на САД, Хилари Клинтон, со кои Милошоски остварил неформални средби за одржување на билатералните односи. "
| | веќе видена | слични
2 копии

Државниот секретар на САД, Хилари Клинтон ја посети Унгарија, каде водела разговори со високи преставници на државата, а потоа таа отпатува за Литванија, каде присуствуваше на конференцијата „Заедници на демократијата“. Клинтон во Будимпешта ја повика Унгарија да ги зајакне демократските институции, поради критиките дека оваа земја станува автократска, како и да биде посветена на независното судство, транспарентноста на владата и слободата на медиумите. Критичарите на унгарската влада наведуваат дека новиот устав и законот за медиуми, кој е усвоен оваа година, претставува закана за демократските слободи во земјата. Клинтонова, која во Унгарија престојуваше поради отворањето на Центарот за човекови права, рече дека со премиерот Виктор Орбан разговарала за важноста на постоењето на контролни механизми, кои се клучни за сите демократии. Хилари Клинтон, исто така, направи паралела меѓу демократиите во транзиција, во источна Европа и политичките и социјални промени во земјите на Блискиот Исток и северот на ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот претседател на Генералното собрание на ООН, амбасадор и министер за надворешни работи во земјава, Срѓан Керим, кој моментално е генерален менаџер на групацијата ВАЦ за Југоисточна Европа, е еден од кандидатите за наследник на Антонио Милошоски на челното место во Министертвото за надворешни работи, објави еден медиум на македонски и еден медиум на албански јазик. Тој веќе соработувал со влада на ВМРО-ДПМНЕ, но со онаа на Љубчо Георгиевски од 1998 до 2002 година. Во 2009 година се споменуваше како можен претседателски кандидат, ама најголемата владеачка партија наместо него го номинираше Ѓорге Иванов. Едно лично признание и неколку фотографии сведочат за неговата блискост во директорот на тајната полиција, Сашо Мијалков. Од поискусните кадри што циркулираа во јавноста за оваа позиција во игра е и Зоран Јолески, македонски амбасадор во САД и преговарач во македонско-грчкиот спор за името. Покрај него, како кандидати за функцијата прв дипломат се споменуваат советникот на премиерот Никола Груевски ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 210 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 241 | | | веќе видена

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, ...
сите 728 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 138 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена

Aктерката Софија Куновска на Фејсбук деновиве го искоментира бегството на поранешниот премиер, Никола Груевски и изјавата на премиерот, Зоран Заев. „Остро и ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милошоски на конференција на Заедницата на демократии во Вилнус

Од:
До кого (е-маил):
Порака: