Милошоски учествуваше на Министерската конференција во Вилнус

2 копии

Вилнус - Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски, денеска во Вилнус, Република Литванија, учествуваше на Министерската конференција на Заедницата на демократии. На министерската конференција беше реафирмирана потребата од јакнење на демократијата, промоцијата на владеењето на правото и воспоставување на демократски стандарди во земјите во светот. На Конференцијата, на која присуствуваа голем број вицепремиери и министри за надворешни работи и други високи претставници на земјите кои учествуваат во овој форум, беше разговарано за ширењето на демократските вредности во светот, натамошно јакнење на улогата на цивилното општество и граѓанските организации во демократските општества, особено во контекст на настаните во Северна Африка, а посебно беше нагласена важноста од вклучување на жените и младите во демократските и политички процеси. Присутните на Конференцијата со акламација ја усвоија Декларацијата од Вилнус, насловена како “Заедницата на демократии – зајакната, ...
| | веќе видена | слични

Декларација насловена како “Заедницата на демократии – зајакната, енергизирана и инволвирана”, беше усвоена денеска на министерската конференција на Заедницата на демократии, што се одржа во Вилнус, Литванија. На конференција, на која учествуваше и шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, беше реафирмирана потребата од јакнење на демократијата, промоцијата на владеењето на правото и воспоставување на демократски стандарди во земјите во светот. Присутните разговарале и за ширењето на демократските вредности во светот, натамошно јакнење на улогата на цивилното општество и граѓанските организации во демократските општества, особено во контекст на настаните во Северна Африка, а посебно беше нагласена важноста од вклучување на жените и младите во демократските и политички процеси. На маргините на министерскиот состанок на Заедницата на демократии, министерот Милошоски, оствари куси билатерални средби со шефовите на дипломатиите на Кралството Шведска, Карл Билд, на Словачка, Микулаш Ѕуринда и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Таткото на двете деца кои живеат во станот во ТЦ „Скопјанка“ каде беа пронајдени искористените пелени, кои беа причина за евакуација на целата зграда, досега ...
сите 170 | | | веќе видена

Делегација предводена од премиерот Зоран Заев синоќа беше во официјална посета на Белата куќа каде имаше средба со американскиот потпретседател Мајк Пенс. ...
сите 190 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 125 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 145 | | | веќе видена

Како засилување на кампањата „Излези ЗА европска Македонија“ за референдумот закажан за 30 септември, се вклучи и првиот претседател на Собранието на Република ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милошоски учествуваше на Министерската конференција во Вилнус

Од:
До кого (е-маил):
Порака: