Милошоски учествуваше на Министерската конференција во Вилнус

2 копии

Вилнус - Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски, денеска во Вилнус, Република Литванија, учествуваше на Министерската конференција на Заедницата на демократии. На министерската конференција беше реафирмирана потребата од јакнење на демократијата, промоцијата на владеењето на правото и воспоставување на демократски стандарди во земјите во светот. На Конференцијата, на која присуствуваа голем број вицепремиери и министри за надворешни работи и други високи претставници на земјите кои учествуваат во овој форум, беше разговарано за ширењето на демократските вредности во светот, натамошно јакнење на улогата на цивилното општество и граѓанските организации во демократските општества, особено во контекст на настаните во Северна Африка, а посебно беше нагласена важноста од вклучување на жените и младите во демократските и политички процеси. Присутните на Конференцијата со акламација ја усвоија Декларацијата од Вилнус, насловена како “Заедницата на демократии – зајакната, ...
| | веќе видена | слични

Декларација насловена како “Заедницата на демократии – зајакната, енергизирана и инволвирана”, беше усвоена денеска на министерската конференција на Заедницата на демократии, што се одржа во Вилнус, Литванија. На конференција, на која учествуваше и шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, беше реафирмирана потребата од јакнење на демократијата, промоцијата на владеењето на правото и воспоставување на демократски стандарди во земјите во светот. Присутните разговарале и за ширењето на демократските вредности во светот, натамошно јакнење на улогата на цивилното општество и граѓанските организации во демократските општества, особено во контекст на настаните во Северна Африка, а посебно беше нагласена важноста од вклучување на жените и младите во демократските и политички процеси. На маргините на министерскиот состанок на Заедницата на демократии, министерот Милошоски, оствари куси билатерални средби со шефовите на дипломатиите на Кралството Шведска, Карл Билд, на Словачка, Микулаш Ѕуринда и ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 163 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 221 | | | веќе видена

Сублимираниот извештај од главните сугестии и предлози за усовршување на нацрт амандамните во рок од два дена ќе биде доставен до Собранието, наведуваат од ...
сите 353 | | | веќе видена

Оваа и утрешната ноќ ќе бидат особено студени кога температурите на воздухот насекаде ќе се спуштаат под нулата и ќе измесуваат во интервалот од -10 до -1 ...
сите 196 | | | веќе видена

„Нема да дозволиме паркингот што досега го плаќавме 350 денари месечно, да се покачи на 850”. Вработени во клиничкиот центар Мајка Тереза во Скопје се собраа ...
сите 87 | | | веќе видена

„СДСМ ја распродава државата по сите основи. Република Македонија две години оди надолу. Неколку нерасветлени убиства откако СДСМ е на власт, а министерот за ...
сите 262 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милошоски учествуваше на Министерската конференција во Вилнус

Од:
До кого (е-маил):
Порака: