Милошоски: СДСМ и ДУИ сакаат набрзина да ја протуркаат Тиранската платформа


4 копии

Оливер Спасовски, Зијадин Села и Џеват Адеми ни предлагаат да го кршиме Деловникот и за да го изберат оној кој според Деловникот молчеше во ова Собрание нас да не замолчат кои сме пријавени за збор. Не може правилата на игра за една точка на дневен ред да се менуваат додека таа точка на дневен ред не заврши, истакна на денешната собраниска седница Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ. -СДСМ, Зијадин Села и Џеват Адеми имаа можност многу денови пред нивниот предлог да дадат 20 пратеници за избор на претседател на Собрание. Не го направија тоа затоа што знаат дека не се подготвени да излезат на локалните избори и намерно го пробија рокот. Локалните избори нема да се одржат затоа што СДСМ и ДУИ не се подготвени да излезат на локални избори. Сега им се брза бидејќи се договорија за платформата од Тирана, сакаат да ја протуркаат набрзина, се наближуваат судските рочишта во мај за предметот „Поткуп“, сакаат по секоја цена да дојдат на власт, да извршат притисок врз судството и еден човек да се спаси од криминалот макар ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Имаме еден обид за насилно и неделовничко однесување во Собранието од оние кои што три години не учат на демократија, на слобода на говор, на пресумпција на невиност, само затоа што имаат ограничен временски рок кога треба Заев да го испорача она што го вети, истакна на денешната Собраниска седница, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. Вели дека Деловникот треба да биде жртва поради амбициите на претседателот на СДСМ, Зоран Заев да стане Претседател на Владата. -Сега Деловникот треба да ја плати цената за неговата политичка амбиција од аболициран криминалец да стане Претседател на Владата. Никој нема против никого да има амбиции, ниту за оние кои се аболицирани, ниту за оние кои не се аблолицирани. Не може тука деловникот да биде жртва, и слободата на говорот на пратениците избрани од народот да биде помалку важна од изборите и од изборната демократија, а најважно да биде тоа што е договорено по изборите, посочи Милошоски. Тој ги праша пратениците на СДСМ како можеле пред изборите да ветуваат едно, ...
| | веќе видена | слични

Имаме еден обид за насилно и неделовничко однесување во Собранието од оние коишто три години нѐ учат на демократија, на слобода на говор, на пресумпција на невиност, само затоа што имаат ограничен временски рок кога треба Заев да го испорача она што го вети, истакна на денешната собраниска седница пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, кој вели дека Деловникот треба да биде жртва поради амбициите на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, да стане претседател на Владата. -Сега Деловникот треба да ја плати цената за неговата политичка амбиција од аболиран криминалец да стане претседател на Владата. Никој нема против никого да има амбиции, ниту за оние кои се аболирани, ниту за оние кои не се аблолирани. Не може тука деловникот да биде жртва, и слободата на говорот на пратениците избрани од народот да биде помалку важна од изборите и од изборната демократија, а најважно да биде тоа што е договорено по изборите – посочи Милошоски. Тој ги праша пратениците на СДСМ како можеле пред изборите да ветуваат едно, но ...
| | веќе видена | слични

Вели дека Деловникот треба да биде жртва поради амбициите на претседателот на СДСМ, Зоран Заев да стане Претседател на Владата. -Сега Деловникот треба да ја плати цената за неговата политичка амбиција од аболициран криминалец да стане Претседател на Владата. Никој нема против никого да има амбиции, ниту за оние кои се аболицирани, ниту за оние кои не се аблолицирани. Не може тука деловникот да биде жртва, и слободата на говорот на пратениците избрани од народот да биде помалку важна од изборите и од изборната демократија, а најважно да биде тоа што е договорено по изборите, посочи Милошоски. Тој ги праша пратениците на СДСМ како можеле пред изборите да ветуваат едно, но по изборите да поддржат Платформа која е потпишана во друга држава. – Како може пред изборите да ветувате една програма, а после изборите ги измамивте сите граѓани и се договарате за една уцена потпишана и заверена во друга држава?, праша Милошоски. Пратеникот смета дека Собранието мора да го почитува Деловникот без разлика тоа што некому му ...
| | веќе видена | слични

СДСМ е целосно неподготвен и исплашен од локалните избори и тоа е, како што признава и самиот Заев, причината за одложувањето на изборите. СДСМ планираат дури во август да започнат со анкетирање на граѓаните и процедура за избор на кандидати за градоначалници. Тоа е само доакз дека Заев и СДСМ лажат дека се подготвени за избори, и ги потврдува информациите дека ова е единствената причина поради која СДСМ не побара многу порано да се состане парламентот. – СДСМ, Зијадин Села и Џеват Адеми имаа можност многу денови пред нивниот предлог да дадат 20 пратеници за избор на претседател на Собрание. Не го направија тоа затоа што знаат дека не се подготвени да излезат на локалните избори и намерно го пробија рокот. Локалните избори нема да се одржат затоа што СДСМ и ДУИ не се подготвени да излезат на локални избори. Сега им се брза бидејќи се договорија за платформата од Тирана, сакаат да ја протуркаат набрзина, се наближуваат судските рочишта во мај за предметот „Поткуп“, сакаат по секоја цена да дојдат на власт, да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Само ДУИ на Али Ахмети и ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски се подготвуваат за локални избори. Претседателството на ДУИ на последниот состанок побарало од ограноците на партијата да подготват кандидатури за општинските совети и за градоначалници. „Сите ограноци на републичко ниво одржаа состаноци, ги одредија кандидатите и за општинските совети и за градоначалници и поднесени се до централното раководство кои ја донесува конечната одлука. Верувам дека на почетокот на следната недела ќе може да се одржи состанок на претседателството каде ќе се разгледаат предлозите кои доаѓаат од ограноците“, рече Бујар Османи, портпарол на ДУИ. Независно од тоа што ДУИ за прв човек на Чаир повторно го предложи Изет Меџити тој писмено соопшти дека нема да се кандидира. Во меѓувреме во ВМРО-ДПМНЕ очекуваат заедно со локалните да има и предвремени парламентарни избори, за, како што ни рече партискиот портпарол Иво Котевски, граѓаните да може да одлучат и за „Тиранската платформа“. „Подготовките за локалните избори ги започнавме на ...
| | веќе видена | слични

Актуелната политичка криза во која имаме блокирано Собрание кое ни одблиску не е до избор на претседател носи ризици да се проблематизира работата на органите на локалната самоуправа, а со тоа и да се нарушат многу правни односи на граѓаните, како и нивните права поврзани со општините. Мандатот на градоначалниците и советите на општините истекува, рокот за распишување на локални избори одамна е пробиен, па единствено решение е возможно доколку има политичка волја на партиите во Собранието да направат законски измени и секако да дојдат до точка на распишување нови избори. Затоа разговаравме со министерката за локална самоуправа д-р Ширет Елези која гледа неколку опции според расположливата законска регулатива, но неопходно е што побрзо да се реши политичката криза. Фактор: Какви се законските одредби за ваков вид на ситуација, до кога градоначалниците и советите ќе може да ги извршуваат своите надлежности? Елези: Согласно Законот за локалната самоуправа, член 35, став 1, членовите на советите се избираат за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претставници на политичките партии изјавуваат дека се подготвуваат за локални избори, дека во тек се партиските активности за кандидирање на градоначалници, но, велат, прво треба да се завршат работите околу изборот на претседател на Собранието и на нова влада. Мандатот на градоначалниците и на советите на општините е пролонгиран до средината на мај. Рокот за одржување на редовни локални избори е веќе пробиен. Во моментов нема кој да ги распише изборите затоа што не е избран нов претседател на Собранието и нема нова влада. Министерството за правда реши да го пролонгира мандатот на општинските власти до средината на мај. За наредно пролонгирање ќе мора да се извршат и законски измени, а Собранието е нефункционално. Од партиските штабови велат дека тие се подготвуваат за локални избори. Во ВМРО-ДПМНЕ велат дека тие остануваат на ставот дека заедно со локалните избори треба да се одржат и уште едни предвремени парламентарни избори. Од Центарот закомуникации на партијата информираат дека тие се во целосна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателството на ДУИ на синоќешниот состанок побарало од ограноците на партијата да подготват кандидатури за општинските совети и за градоначалници, објавува телевизија Алсат М. -Сите ограноци на републичко ниво одржаа состаноци, ги одредија кандидатите и за општинските совети и за градоначалници и поднесени се до централното раководство кои ја донесува конечната одлука. Верувам дека на почетокот на следната недела ќе може да се одржи состанок на претседателството каде ќе се разгледаат предлозите кои доаѓаат од ограноците“, рече Бујар Османи, портпарол на ДУИ. Во меѓувреме во ВМРО-ДПМНЕ очекуваат заедно со локалните да има и предвремени парламентарни избори, за, како што ни рече партискиот портпарол Иво Котевски, граѓаните да може да одлучат и за „Тиранската платформа“. -Подготовките за локалните избори ги започнавме на време и партијата е во целосна кондиција во секој момент да излезе на редовни локални и предвремени парламентарни избори. ВМРО-ДПМНЕ очекува пратениците на останатите партии да разберат ...
| | веќе видена | слични

Седница на Совет на Општина Куманово Мандатите на градоначалниците и на општинските совети истекуваат и никој не планира активности по завршувањето на мандатите. Ако нема излез од кризата, за еден месец може да дојде до целосна блокада на општините. Политичката криза се прошири на уште едно ниво на власта, локалната. Пример за негативни ефекти од актуелната политичка ситуација се конкретни откажани развојни планови произлезени токму од тоа што во Парламентот не може да се изгласа претседател. Потсетувајќи дека општините добија мислење од Министерството за правда дека мандатот им е продолжен до 15 мај, градоначалникот на Куманово Зоран Дамјановски вели дека изминатите два месеца се соочуваат со хаотична ситуација. Според него, ако не дојде до брза разрешница на политичката криза и формирање влада, ќе има целосна блокада на општините. „Не може да се распишуваат набавки, бидејки не се знае што понатаму ќе се случува. Без формирање на парламент и претседател на парламент не може да има измена на избирачкиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Павле Богоевски веќе нема кредибилитет да ги претставува граѓаните во Собранието на Република Македонија и заради тоа мора да си поднесе неотповиклива оставка, ...
сите 322 | | | веќе видена

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 405 | | | веќе видена

По неколку дена од финалето, евровизиската „Proud“ веќе доби повеќе од милион прегледи на „Јутуб“, а веќе неколку дена е во „трендинг“ на „Јутуб“. Имено ...
сите 286 | | | веќе видена

Именувањето на Еролд Муслиу за директор на Агенцијата за разузнавање се смета за силна „шлаканица” од страна на претседателот Стево Пендаровски за ДУИ, велат ...
сите 262 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милошоски: СДСМ и ДУИ сакаат набрзина да ја протуркаат Тиранската платформа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: