ВМРО-ДПМНЕ: Институциите да не приведуваат недолжни луѓе без основ


10 копии

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува институциите да не приведуваат недолжни луѓе брзајќи да покажат некаков резултат од настаните во четвртокот. Во текот на вчерашниот ден до партијата допреа информации дека приведени се многу луѓе кои не сториле никакво насилство или кривично дело, а полицијата ги привела, држела со часови во полициска станица, а дел од нив добиле и притвор без елементарен доказ дека сториле кривично дело или насилство. Треба да се разграничи неколкучасовно влегување на граѓани во парламентот, во народниот парламент, заради насобран револт и гнев од предавничките, антидржавни и кукавички политики на СДС, од нанесувањето тешки телесни повреди. МВР и обвинителството треба да се свесни дека за да некого приведат или изнесат пред суд, треба да имаат цврсти докази за сторено кривично дело. Исто така ОЈО и судовите не смеат да имаат различни аршини за овие настани од настаните при насилствата врз полицијата направени од шарените платени протестанти минатата година, кои за пари протестираа и вршеа насилство ...
| | веќе видена | слични
17 копии

ВМРО-ДПМНЕ апелира до институциите кои што се грижат за владеење на правото да не приведуваат недолжни луѓе брзајќи да покажат некаков резултат за немилите настани кои што се случија во Собранието. Пратеникот од редовите на оваа партија Антонио Милошоски на пресконференција истакна дека во текот на вчерашниот ден до партијата пристигнале информации дека се приведени повеќе луѓе кои што не сториле никакво насилство или кривично дело, а полицијата ги држела со часови во полициска станица. – Апелираме до министерот за внатрешни работи да не ги пречекорува тие надлежности бидејќи дел од нив добиле и притвор без елементарен доказ дека сториле било какво кривично дело или насилство. Треба да се разграничи многу прецизно неколкучасовното влегување на одредени граѓани во Собранието, во народниот парламент, заради насобран револт и гнев, од антидржавните политики на Социјалдемократскиот сојуз од оние неделовнички и други постапки кои што биле спротивни на демократските процедури и да се разграничи од оние поединци ...
| | веќе видена | слични

Тој посочи дека во текот на вчерашниот ден до нивната партија пристигнале информации дека се приведени повеќе луѓе кои не сториле никакво насилство или кривично дело, а полицијата ги држела со часови во полициска станица. - Апелираме до министерот за внатрешни работи да не ги пречекорува тие надлежности бидејќи дел од нив добиле и притвор без елементарен доказ дека сториле било какво кривично дело или насилство. Треба да се разграничи многу прецизно неколкучасовното влегување на одредени граѓани во Собранието заради насобран револт и гнев, од антидржавните политики на СДС од оние неделовнички и други постапки кои што биле спротивни на демократските процедури и да се разграничи од оние поединци коишто без оправдување и без никакво прифаќање нанеле тешки телесни повреди на присутни пратеници или други личности во Собранието, рече Милошоски. МВР и Обвинителството, нагласи, треба да се свесни дека за некого да приведат и изнесат пред суд треба да имаат цврсти докази за сторено кривично дело. Според него, ОЈО и ...
| | веќе видена | слични

Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Антонио Милошоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Во текот на вчерашниот ден до нашата партија пристигнаа информации дека се приведени повеќе луѓе кои што не сториле никакво насилство или кривично дело, а полицијата ги држела со часови во полициска станица и апелираме до министерот за внатрешни работи да не ги пречекорува тие надлежности бидејќи дел од нив добиле и притвор без елементарен доказ дека сториле било какво кривично дело или насилство. Треба да се разграничи многу прецизно неколкучасовното влегување на одредени граѓани во Собранието, во народниот парламент, заради насобран револт и гнев, од антидржавните политики на Социјалдемократскиот сојуз од оние неделовнички и други постапки кои што биле спротивни на демократските процедури и да се разграничи од оние поединци кои што без оправдување и без никакво прифаќање нанесле тешки телесни повреди на присутни пратеници или други личности во Собранието. МВР и Обвинителството треба да се свесни ...
| | веќе видена | слични

Од вчера наутро, Талат Џафери почна да соработува со собраниските служби како претседател на парламентот и ја имаше првата работна средба во претседателскиот кабинет, со амбасадорот на Европската Унија во Скопје, Самуел Жбогар. Веднаш потоа на социјалните мрежи се појавија фотографии со албански знамиња во кабинетот.- Новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, господинот Талат Џафери, денеска својот работен ден го започна во претседателскиот кабинет. Toj заедно со членовите на својот кабинет и со собраниските служби работи на сите оние формално административни работи, кои мора да бидат направени за нормално функционирање и вршење на функцијата претседател на Собранието на Република Македонија. Инаку самиот чин на примопредавање беше извршен најнормално како што им доликува на принципите на парламентаризмот - информираа од кабинетот на претседателот на Собранието, преку соопштение насловено „Прв работен ден на претседателот на Собранието“. Евроамбасадорот Жбогар по средбата, со објава ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ денеска приведувањата на дел од лицата што учествуваа во инцидентот во Собранието ги оцени како обид за заплашување и хајка. Од партијата велат дека тоа се недолжни граѓани чиј единствен грев било што си ја бранеле државата и се противеле на Тиранската платформа. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев тврди дека врз нив се вршел прогон без никаква основа. „Одговорност има и министерот за внатрешни работи Агим Нухиу кој не смее да врши притисок врз вработените спротивно на процедурите и законот да малтретираат и приведуваат луѓе, недолжни граѓани, бидејќи секој, па и службено лице кое го крши законот одговора за своите постапки“- вели пратеникот. Данев објаснува дека очекувале наместо институциите да ги прогонувале граѓаните да реагирале, на како што рече, кршењето на највисоките правни и државни акти од СДСМ. Тој побара институциите да бидат свесни дека тоа што одредени граѓани, како што рече, влегле во Собранието револтирани од нелегалниот обид за избор на претседател на Собранието и од ...
| | веќе видена | слични

Приведени се уште три лица, а еден човек сам се пријавил во врска со насилствата во собранискиот прес центар на 27 април. На едно лице му е определен осум дневен притвор, а исто толку во куќен притвор ќе остане само-пријавениот. Но засега нема информација дали ќе одговараат и оние кои ги отворија вратите на демонстрантите а за кои во јавноста се споделуваат видеа, фотографии и сугестии дека се пратеници од ВМРО ДПМНЕ. За нив МВР до обвинителството ги доставило снимките од собраниските безбедносни камери преку кои се идентификувани. „Покрај ова, до ОЈО Скопје поднесени се извештаи за досега собраните сознанија околу организаторите на протестот, како и лицата кои учествувале во отстранување на претходно поставената блокада на вратата од внатрешната страна од главниот влез на собраниската зграда“, соопшти МВР. Од скопското јавно обвинителство велат дека постапуваат по кривичните пријави но не откриваат дали во постапката ќе бидат опфатени пратениците и орагнизаторите на протестите. Во меѓувреме дел од водачите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција најостро го осуди, како што беше наведено, обидот за заплашување и хајката која по политички налог се води против недолжни граѓани кои се приведуваат и им се врши огромен притисок од страна на одредени институции. - Единствен грев на овие граѓани е тоа што си ја бранеа државата и националните интереси и се противеа на реализирањето на тиранската платформа. Се поголем број граѓани јавно кажуваат дека врз нив се врши прогон, без никаква основа, изјави пратеникот Драган Данев. Како што истакна, недозволиво е полицијата да приведува лица кои не сториле никакво кривично дело, им се подметнуваат пријави, а некои се повикуваат дури и за вербален деликт. Дел од лицата, рече Данев, повикувајќи се на информациите со кои располагаат, добиле притвор без елементарен доказ. - Ова е срамно и одмаздничко однесување кон сопствениот народ и заслужува најостра осуда. Одговорност пред граѓаните има и министерот за внатрешни работи Агим Нухиу, кој не смее да врши притисок врз вработените ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Талат Џафери беше нелегално во кабинетот на претседателот на Собранието, на диво и незаконски исто како и обидот да биде избран, изјави денеска на прес-конференција пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев изнесувајќи го партискиот став. ВМРО-ДПМНЕ, потенцираше Данев, ќе ги употреби сите демократски средства согласно Уставот и законите и ќе продолжи да се бори за заштита на највисоките државни и национални интереси. Данев во одговор на новинарско прашање повтори дека за нив Талат Џафери е нелегитимен претседател на Собранието и оти на 27 април во законодавниот дом е направен обид за нелегален избор на прв човек на Парламентот. Не кажа дали пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствуваат на парламентарните заседанија.
| | веќе видена | слични

СДСМ во писмена реакција на денешната прес-конференција на Драган Данев, повика раководството на ВМРО-ДПМНЕ да престане да злоупотребува граѓани за протести и да вовлекува недолжни граѓани во насилие.- Македонија има легитимно парламентарно мнозинство и нов легитимен и признаен претседател на Собранието, избран според Деловникот, Уставот и законите во Република Македонија - пишува во рекацијата на СДСМ. Демократските процеси, како што се наведува, продолжуваат во насока на формирање нова влада и сите лидери на политички партии, институции, вработени во институциите се должни да го овозможат формирањето. - Продолжувањето на државните процеси е врвен државен приоритет. Погазувањето на државните интереси е неуставно и тешко кривично дело и повлекува одговорност - стои во рекцијата на СДСМ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ќе има и Грција, порачаа високи претставници на ЦДУ во апелот до Нова демократија, ...
сите 118 | | | веќе видена

Медиумите последните денови брујат за врската помеѓу Душко Тошиќ и манекенката Софија Милошевиќ. Последната вест е дек и купил карта за Кина за да го посети, ...
сите 208 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 124 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Институциите да не приведуваат недолжни луѓе без основ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: