Ѓукановиќ очекува три милијарди евра инвестиции во Црна Гора

Ѓукановиќ очекува три милијарди евра инвестиции во Црна Гора Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ најави денеска инвестиции во износ од три милијарди евра во неговата земја, пред се во црногоскиот туризам. Според Ѓукановиќ, неговата влада спроведува низа мерки за да се зголеми бројот на вработените, а една од тие мерки е унапредувањето на деловниот амбиент што треба да ги привлече странските инвеститори. „Очекуваме дека инвестициите во наредниот период, пред се во туризмот, да изнесуваат околу три милијарди евра, што ќе овозмжи отворање на повеќе илјади нови работни места“, изјави Ѓукановиќ пред пратениците во црногорскиот парламент. Според него, во иднина се очекува да биде обезбедена редовна исплата на платите и пензиите во Црна Гора, а ќе продолжи и софинансирањето на стамбената изградба за потреби на пензионерите.
| | веќе видена | слични

„Ги послушавме препораките од европските партнери и Црна Гора зачекори напред“, вели Ѓукановиќ за „Утрински“. Црногорскиот премиер е уверен дека нема потреба од нудење нови решенија во спорот за името бидејќи најдобрите веќе се во оптек Oд нашиот известувач Будва - Премиерот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, ги издвои вчера Македонија и БиХ како две лоши вести околу евроинтеграцијата на регионот, порачувајќи ни нам дека ако дозволиме времето да ни се истргне од контрола, т.е. застојот да трае многу долго, тоа може на трагичен начин да ни се удри од глава. „Не нудам никаква идеја или иницијатива надвор од оние што ги вложуваат властите на Македонија и на Грција, заедно со пријателски посветените партнери од меѓународната заедница. Сметам дека би било претенциозно да се нуди некоја друга форма, бидејќи во овој долг период барање решение, имаше неколку формули за надминување на спорот. Верувам дека најдобрите и најможните решенија веќе се во оптек. Она што ме загрижува како човек, кој дели ист грижи за ...
| | веќе видена | слични

Ѓукановиќ на пленум го нарече пратеникот Абазовиќ неранимајко и будала Премиерот Мило Ѓукановиќ го нарече пратеникот на опозициската Позитивна Црна Гора, Дритан Абазовиќ, „неранимајко“, повикувајќи го на физичка пресметка. На навредата и' претходеше полемика меѓу премиерот и пратениците на Позитивна Црна Гора, кои од Ѓукановиќ барале да одговори на прашања во врска со „милионски кредити што ги зеле фирмите на Ѓукановиќ“ во времето кога тој не беше на чело на владата. Пратениците на Позитивна ја поставија приказната за повеќемилионските кредити на Ѓукановиќ во контекст на приказната за владеење на правото и „одреден број луѓе“, кои, според мислењето на Позитивна Црна Гора, се надвор од законот. Премиерот негираше дека неговите фирми своевремено земале кредити и изјави дека позајмувал пари како граѓанин. Тој рече дека изјавите на пратениците на Позитивна Црна Гора укажуваат на нервоза поради резултатите на неодамнешните локални избори во три општини на кои резултатски доминираше ДПС на Ѓукановиќ. Ѓукановиќ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Нашите земји, развивани во историја на меѓусебни судири, ги поврзува заедничката европска цел. Сакаме да станеме полноправни членки на ЕУ, и нашите граѓани да го делат тоа чувство на целосно припаѓање кон европските вредности, и квалитетот на животот", изјавил Ѓукановиќ на конгресот на европското движење и цивилното општество на Југоисточна Европа, кој се одржува во Будва. Свесни сме, навел тој, дека ЕУ поминува низ значајни промени и различни облици на криза. „Тоа сепак не смее да биде изговор, нити за нас да запреме во европските интеграции, нити на било кој во ЕУ да го забави процесот и да создава страв поради проширувањето. Бидејќи, и кризите поминуваат. Пред ЕУ и земјите аспиранти се неколку клучни години, и мораме сите рационално да ги искористиме", истакнал Ѓукановиќ. Црногорскиот премиер потенцирал дека препораките и барањата на европските партнери за примена на стандардите и правилата, треба да се сфатат како најкраток пат за доброто на своите држави, односно дека тоа е формулата за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Црногорскиот премиер, Мило Ѓукановиќ, рекол дека членството на земјите од западен Балкан во Европската унија е од интерес на тие земји, но и од самата Унија. „Нашите земји ги поврзува една заедничка европска цел. Сакаме да станеме полноправни членки на ЕУ и нашите граѓани го делат тоа чувство на целосна припадност кон европските вредности и квалитет на живот“, рекол Ѓукановиќ на Конгресот на европското движење и цивилното друштво во југоисточна Европа, кој се одржува во Будва. Свесни сме, навел тој, дека ЕУ поминува низ значајни промени и различни облици на кризи. „Тоа секако не смее да биде изговор ние да не ги почитуваме европските интеграции, ниту било кој во ЕУ да го забавува процесот и да покажува страв од проширување, бидејќи кризите се минливи“, рекол Ѓукановиќ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претходно пратениците на Позитивна Црна Гора имаа препирки со премиерот Мило Ѓукановиќ околу кредитот што тој ги добил од деловните банки во земјата и светот за водење сопствен бизнис. Ѓукановиќ одговори дека ја заштитуваат медиумската мафија, а на најмладиот опозициски пратеник Дритан Абазовиќ му се обрати со термините „будало" и „битанго". Премиерот Ѓукановиќ подоцна поради инцидентот им се извини на парламентот и на црногорската јавност и изрази „жалење поради тоа што бил испровоциран".
| | веќе видена | слични

На седница на Собранието црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ го нарекол пратеникот на партијата Позитивна Црна Гора Дритан Абазовиќ битанга и будала. Ѓукановиќ обраќајќи му се на Абазовиќ му рекол: „Седи, битанго“, а од партијата Позитивна Црна Гора соопштиле дека го викал на физичка пресметка и го нарекол будала. Тој подоцна изјавил дека никој нема ексклузивно право на навредување на премиерот и владата на Црна Гора и им се извинил на парламентот и јавноста поради навредувањето на пратеникот Абазовиќ, но не и нему лично и на неговата партија. Ѓукановиќ изјавил дека во тој момент го бранел својот интегритет. „Без оглед што тоа не ми е карактеристично, во дадениот момент морав да го заштитам сопствениот интегритет на единствениот можен начин“, истакнал Ѓукановиќ. Инцидентот се случил кога Ѓукановиќ ги обвинил пратениците на Позитивна Црна Гора дека се нервозни поради поразот на локалните избори, а додал и дека „станува збор за нервоза на претставниците на медиумската мафија што ја формирала партијата“. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ најави денеска инвестиции од три милијарди евра пред се во црногорскиот туризам и како што наведе тоа ќе придонесе за отворање нови работни места. Премиерот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ најави денеска инвестиции од три милијарди евра пред се во црногорскиот туризам и како што наведе тоа ќе придонесе за отворање нови работни места. Тој додаде дека Владата спроведува низа мерки за да се зголеми бројот на вработените, а една од нив е унапредување на бизнис амбиентот што треба да привлече странски инвеститори. – Очекуваме дека инвестициите во следникот период пред се во туризмот, ќе бидат околу три милијарди евра, што ќе придонесе за отворање нови работни места, потенцира Ѓукановиќ во Парламентот. Тој посочи дека во иднина ќе биде обезбедена редовна исплата на плати и пензии во Црна Гора и ќе продолжи кофинансирањето на станови за потребите не пензионерите.
| | веќе видена | слични

Останато

По терористичките напади во Шри Ланка со најмалку 359 убиени, многумина се прашуваат зошто цел беше токму оваа јужноазиска земја и какви врски има таа со ...
сите 413 | | | веќе видена

На Клиниката за инфективни болести една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е во животозагрозувачка состојба и е на механичка вентилација, а ...
сите 282 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Не треба да сте експерт за избори за да заклучите дека во историјата на европските избори од каков било вид се нема случено ваков колапс на легитимитетот. Да ...
сите 175 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 199 | | | веќе видена

Како што поминуваат деновите до Велигден така температурите ќе бидат во пораст. Синоптичарите најавуваат дека временската прогноза овие денови ќе достиген до ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓукановиќ очекува три милијарди евра инвестиции во Црна Гора

Од:
До кого (е-маил):
Порака: