Милионска злоупотреба во Железниците на БиХ

Федералната управа на полицијата поднела до 0 Државното обвинителство на жупанијата Сараево главниот град на Федерацијата Босна и Херцеговина (БиХ) пријава против 12 лица за повеќе милионски злоупотреби со кои е оштетено јавното претпријатие Железници на Федерацијата БиХ Злоупотребите се направени во полза на приватна компанија, пишува хрватската агенција Хина. Според агенцијата иако полицијата издала вчера издаде соопштение со иницијалите на лицата, се дознава дека станува збор за Нарцис Џумхур , директор, Сејо Рамиќ извршен директор за економски работи, како и членовите на управата Смајо Салкетиќ , Мунир Спахиќ , Нинослав Лучиќ и директор на приватна компанија Според полициското соопштение 12 те функционери се осомничени дека ја злоупотребувале положбата и овластувањата спротивно на интересите на јавното претпријатие со што овозможиле стекнување на противправна имотна полза за компанија од Сараево во вкупен износ од околу 2,5 милиони евра. Шестмина се осомничени дека заедно направиле кривични дела за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 156 | | | веќе видена

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 101 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милионска злоупотреба во Железниците на БиХ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: