Милијарди инвестирани во транспортната инфраструктура од 2004 година

Илјадници километри патишта се подобрени во последниве години. [SETimes/Никола Барбутов] Милијарди евра се инвестирани во изминатава деценија во модернизацијата на постојната или изградба на нова транспортна инфраструктура во југоисточна Европа, со цел интегрирање на транспортната мрежа на регионот во европската. Во 2004 година седум западнобалкански учесници -- Албанија, Босна и Херцеговина (БиХ), Хрватска, Македонија, Црна Гора, Србија и УНМИК -- и Европската комисија потпишаа меморандум за разбирање за развојот на основната регионална транспортна мрежа. Мултимодалниот систем се состои од скоро 6.000 километри патишта, повеќе од 4.600 километри железничка пруга, реките Дунав и Сава, седум поморски пристаништа, две речни пристаништа и 11 аеродроми. Во 2005 година беше формирана регионална организација, Југоисточна транспортна опсерваторија (СЕЕТО), за да го олесни спроведувањето на планот и да ја промовира соработката во развојот на една сеопфатна мрежа. Вкупно 9,2 милијарди евра беа доделени од 2004 до ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милијарди инвестирани во транспортната инфраструктура од 2004 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: