Делавекурас: Споменикот во Скопје – провокација за Грција

7 копии

Скулптурата „Воин на коњ“, која од денеска се составува на плоштадот „Македонија“ во Скопје, за властите во Атина преставува провокација и крадење на грчката историја. Препознавајќи го Александар Македонски во ликот на скулптурата, грчките власти велат дека неговото поставување преставува узурпација на грчката историја и ширење на национализам и конфликти. „Оваа политика е прекршување на духот на Привремената Спогодба, провокативна е и е за осуда, ги поткопува билатералните односи и наштетува на преговорите под покровителство на ОН. Дирекно е во спротивност на добрососедски односи и ќе има неизбежни последици по евроатлантските перспективи на ПЈРМ. Уште повеќе, овој потег следува по неодамнешните гаранции на политичкото лидерство на ПЈРМ пред ОН и меѓународната заедница дека планираат да работат искрено кон надминување на спорот со името. Грција ќе ги информира своите партнери и сојузници, како и меѓународните организации за оваа провокативна постапка, за која веќе ги предупредивме“, изјави Григорис ...
| | веќе видена | слични

Министерката за култура е горда на поставувањето на споменикот на Александар Македонски на скопскиот плоштад. Елизабета Канчевска Милевска не зборуваше за жестоката реакција од официјална Атина дека со поставувањето на споменикот уште повеќе ќе се заострат билатералните односи меѓу Македониј и Грција. „Јас лично како граѓанин сум горда на тој споменик и мислам дека како граѓани треба да бидеме горди бидејќи се работи за значајно име кое оставило значаен белег за историјата и културата. И како министер сметам дека е многу значајно што се поставува еден ваков споменик“, рече Канческа-Милевска. За поставувањето на споменикот на Александар Македонски извести и Би-Би-Си со насловот - „Македонија поставува голем споменик и покрај проблемите со Грција“. Медиумот информира дека Грција, во која еден регион се нарекува Македонија, е против одлуката на Скопје, Александар Македонски да го прикаже како свое наследство. ,,Тензиите меѓу Македонија и Грција го блокираа влезот на оваа поранешна југословенска република во ...
| | веќе видена | слични

Македонија не треба да го провоцира соседот, предупредува еврокомесарот Филе и бара брзо решение за името. Во интервју комесарот за проширување на Европската унија, освен за поставувањето на споменикот на „Александар Велики“, зборува за убиството на младиот Мартин Нешковски и секако за темпето на спроведување на реформите. - Вчера во Скопје беше подигната статуа. Сигурна сум дека слушнавте за тоа. Иако официјално таа се вика „Војник на коњ“, прилично е јасно дека Александар Македонски го краси центарот на Скопје. - Мислите ли дека тоа ќе го забави процесот и ќе го отежно компромисот околу спорот со името или мислите дека тоа што статуата официјално не се вика „Александар Македонски“ ќе го олесни процесот? Не знам кое е официјалното име. Вие рековте „војник“, а јас разбрав дека е „воин“. - Извинете, имате право. Како и да е. сериозно, доколку имате сосед. Не мислам сега на двете држави. Доколку имате сосед со кого имате спор од каква било природа и искрено сакате да го решите тој спор, тогаш ќе ...
| | веќе видена | слични

Грчкото МНР поставувањето на споменикот го гледа како провокација на Скопје, крадење на грчката историја и чекор назад во преговорите за името Најновиот момент со споменикот може да предизвика тензии, но нема да повлече започнување нов процес во Хаг Македонското министерство за надворешни работи одлучи да не реагира на острите ставови на нивните грчки колеги предизвикани од поставувањето на статуата на Александар Македонски на скопскиот плоштад. „Не ги коментираме ставовите на грчкото МНР“ е краткиот одговор што го добивме од македонското министерство. Од официјална Атина, пак, во вторникот доцна вечерта стигнаа закани и за преговорите за наоѓање на решение на спорот за името, и за билатералните односи, и за македонските евроатлантски интеграции, како и предупредување дека е прекршена Привремената спогодба. Во острата реакција што ја пренесе портпаролот на грчкото МНР Глигорис Делавекурас се иронизира почетокот на поставувањето на споменикот. Делавекурас оценува дека во други околности тие би биле ...
| | веќе видена | слични

Атина со силна иронија за Александар “Да беше ова направено под некои други околности ние ќе бевме почестени од одлуката на владата на Поранешната Југословенска Република Македонија да потроши 10 милиони евра за да го слават Александар Велики со ставање споменик на грчкиот армиски командир во центарот на Скопје“, изјави Григорис Делавекурас, портпарол на грчкото Министерство за надворешни работи, како одговор на поставувањето на споменикот со наслов “Воин на коњ“. Според изјавата на Делавекурас, антиквизациската политика која ја води Владата го прекршува духот на привремената спогодба, таа е провокативна и осудувачка, ги повредува билатералните односи и ги попречува преговорите на Обединетите нации. “Овој чин, освен што е смешен, се базира и врз обидот да се узурпира грчката историја со поглед врз култивирачкиот национализам и конфликт. Што е поважно, овој чин ги прекршува неодамнешните ветувања од страна на политичкото лидерство на Скопје кон ОН и меѓународната заедница, дека тие сакаат искрено да се ...
| | веќе видена | слични

Споменикот на Александар Македонски не е ништо друго освен нова провокација и крадење на грчката историја од страна на Владата на ФИРОМ. Така, властите во Атина го дочекаа на нож поставувањето на скулптурата на античкиот војсководец во центарот на Скопје во период кога двете страни се наоѓаат под постојан притисок што поскоро да најдат решение за спорот за името. Грчките власти сметаат дека со овој потег паѓаат во вода заложбите на македонскиот државен врв за затворање на билатералниот спор. Според нив, не може да се говори за добрососедски односи кога другата страна дејствува спротивно од тоа што стои во Привремената спогодба. Григори Делавекурас, портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи, смета дека споменикот ќе има неизбежни последици по евроатлантските перспективи на Македонија и ќе наштети на преговорите што се водат под покровителство на Обединетите нации. - Под други околности би ни било чест Владата на ФИРОМ да потроши десет милиони евра во чест на Александар Велики поставувајќи ...
| | веќе видена | слични

„Би сакал да го видам тој маж што ќе му соопшти на народот дека името му е сменето“, изјави лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски пред некоја година. Мажите сега ќе бидат токму оние кои ќе успеат прво да состават Влада, која сакала или не сакала во овој мандат ќе мора да го реши, или барем да направи сериозен исчекор во преговорите со Грција околу името. Во меѓувреме, покрај аеродромот, спортската арена и уште неколку други им дофрливме уште еден „џокер“ на грците во форма на „Воин на коњ", кој нели не бил Александар, ама така малку личел на него. На градоначалникот на Центар Владимир Тодоровиќ во една прилика му се испушти дека се работело за славниот војсководец, што дел од медиумите максимално го искористија. Александар или не, коњаникот за десетина дена ќе го видиме во целата големина на градскиот плоштад во Скопје, а дотогаш некој ќе мора да објаснува кој всушност е воинот и каква порака сме сакале да испратиме. Грчката страна беше јасна. Нивното МНР ги обвини македонските власти и директно премиерот ...
| | веќе видена | слични

x Download Дали ни требаше новиот споменик на плоштадот во Скопје, а кога веќе го има, како да се вика "Воин на коњ" или "Александар Македонски"? Дали ни требаше новиот споменик на плоштадот во Скопје, а кога веќе го има, како да се вика "Воин на коњ" или "Александар Македонски"?
| | веќе видена | слични

Од нашиот дописник Атина - Грција ќе ги извести меѓународните организации, своите партнери и сојузници за поставувањето на скулптурата на Александар Велики. Портпаролот на грчкото МНР, Григорис Делавекурас, преку писмена реакција информира дека овој чекор го сметаат за прекршување на Привремената спогодба и провокација од која неминовно ќе има последици за интеграцијата во ЕУ и во НАТО за нашата држава. Привременото име „Воин на коњ“ не осигура молк или поблаг коментар, туку жестока реакција од грчката страна во која бараат Никола Груевски да престане да бега од реалноста и да се фокусира на решавање на спорот. „Под други услови, ќе ни направеше чест одлуката на Владата на поранешната југословенска Република Македонија да потроши речиси 10 милиони евра во чест на Александар Велики, поставувајќи скулптура на грчкиот војсководец на централниот плоштад во Скопје. „Политиката на антиквизација“, чиј дел е овој чекор, покрај уметничката цел, во срж се обидува да ја присвои грчката историја заради одржување и ...
| | веќе видена | слични

Не стивнуваат реакциите за статуата на скопскиот плоштад Европската комисија очекува Груевски да обезбеди лидерство и да ја насочи енергијата во државата кон изнаоѓање заеднички прифатливо решение со Грција Поставувањето на споменикот на воинот на скопскиот плоштад правно не е во спротивност со Привремената спогодба, како што завчера тврдеше Грција, коментираат експерти. Но, според нив, Македонија по парламентарните избори може да создаде лоша политичка слика кај пријателите во меѓународната задница, токму поради проекти што добија епитет „антиквизација“. Македонската влада, пак, одлучи да не одговара на обвинувањата и нападите од официјална Атина за подготовките за поставување на скопскиот плоштад на статуата чие официјално име е „Воин на коњ“. Ставот на Министерството за надворешни работи вчера беше дека „немаат коментар“ на изјавите од грчкото МНР. Но, оттаму додаваат дека „има волја за продолжување на интензивната комуникација со грчкиот премиер Јоргос Папандреу за продолжување на македонско-грчкиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 62 | | | веќе видена

Додека СДСМ и ВМРО ДПМНЕ се натегаат околу СЈО и новиот Закон, коалициониот партнер на власта, Али Ахмети повикува на дијалог. Засега нема договор а СДСМ не ...
сите 191 | | | веќе видена

Направете погача по стар рецепт. 3 јајца 150 гр. сирење 1 лажиче сол 200 мл. кисело млеко 1 прашок за пециво 250 гр. брашно Се става брашното во сад со сол и ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Делавекурас: Споменикот во Скопје – провокација за Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: