Иванов: Поради забавување на европеизацијата на нашиот простор, повторно се јавија големонационалистички проекти


10 копии

Поради забавување на европеизацијата во нашиот регион, повторно се јавија големо националистички проекти, оценува македонскиот претседател Ѓорге Иванов во интервју за унгарската државна телевизија МТВА. „Во минатото имавме многу проблеми токму поради тие идеи. Во недостаток на европска идеја, бидејќи европската идеја е единствена сила што ги трансформира нашите општества и тоа доброволно за да ги воведеме европските стандарди, критериуми и принципи, во недостаток на таа трансформирачка моќ луѓето повторно влегуваат во гета, и сакаат да бидат само со своите, а не со другите. Тоа го гледаме преку изјавите што ги има во последно време од одредени политичари од Балканот, кои повторно ги будат етничките нетрпеливости, стереотипи“, изјави претседателот Иванов. Македонскиот претседател смета дека во таква ситуација, наместо земјата да се занимава со реформи, наметната е платформата на албанските партии. „Европската унија ја испушти шансата да ги осуди таквите гестови и таквите политики кои сега земаат замав и се ...
| | веќе видена | слични

Интервју со Владимир Милчин, професор во пензија, граѓански активист и поранешен извршен директор на Фондацијата отворено општество – Македонија, за Слободна Македонија . Во интервју за унгарска телевизија, Иванов упати обвинување дека средствата на даночните обврзници на САД, преку УСАИД и ФООМ, биле користени за насилни акции, како што е палењето на неговата канцеларија. Како ја коментирате оваа изјава, со оглед на тоа што веќе се водат судски постапки за овој случај, во кои се обвинети конкретни лица? – Просто ми е непријатно да признаам дека ниту пари на Сорос, ниту пари на ФООМ и УСАИД не биле користени за палењето на „народната канцеларија“ на Иванов, во која народот не стапнуваше зашто знаеше дека таму нема да добие ништо. Никакви пари не беа потребни за да избувне спонтаниот револт на огорчените граѓани. Тој спонтан револт беше од никого непоттикната реакција на одлуката на Иванов да ги заштити криминалците од заслужените казни. Срамно и долно е да им се подметнува на граѓаните дека револтот и гневот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во интервјуто за унгарската национална телевизија, одговарајќи на прашањето која е улогата на Сорос во Македонија. изјави: Видовме дека средства од американските државјани, од даночните обврзници на САД, се префрлани во фондацијата која го носи името на Сорос и се користеле дури и за насилни акции. Една од нив беше и палењето на Народната канцеларија. И без грижа на совест тие тврдат дека тоа било протест, односно начин на делување на таквите организации. [ Извор: Плусинфо Датум: 26.04.2017] ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Шефот на државата, Ѓорге Иванов, во интервјуто за унгарската телевизија, кое го пренесоа повеќе медиуми, меѓу другите работи кои ги кажа тврди и дека „Сорос стои зад палењето на народната канцеларија“ , што претставува манипулација, но и невистина . Во конкретниот случај, палењето на Народната канцеларија за кое говори Иванов, се случи за време на протестите на „Шарената револуција“ (13.04.2016) во знак на револт против одлуката на претседателот Иванов ...
| | веќе видена | слични

Американскиот заменик помошник државен секретар за Евопа, Хојт Брајан Ли, на 1 мај ќе ја посети Македонија, соопштија од Американската амбасада во Скопје. - Заменик-помошникот Ји, на 1мај ќе допатува во Македонија, каде на средби со политичките лидери, ќе разговара за статусот на формирањето на влада, за билатералните односи, и за потребните реформи во процесот на евроатлантските интеграции, се наведува во соопштението. Од кабинетот на претседателот Ѓорѓе Иванов соопштија дека Иванов нема да оствари средба со заменик-помошникот државен секретар за Европа и Евроазија во Стејт департментот Хојт Брајан Ји, „поради , како што се наведува , претходно утврдените обврски на претседателот . Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски во Брисел имаше средви со повеќе европратеници и учествуваше на конференцијата во Европскиот парламент посветена на жртвите од Холокаустот.Од центарот на Европската унија, шефот на македонската дипломатија испрати и порака во однос на некои ...
| | веќе видена | слични

Странските фондации разделија Македонија на етничка основа, изјави претседателот Ѓорге Иванов во интервјуто за унгарската телевизија МТВА. Тој додава дека нема да додели мандат за формирање влада без отфрлање на т.н.. албанска платформа . Најголемиот проблем на Македонија е дека странските фондации ги засилија етничките расположенија во граѓанското општество и го разделија населението по етничка основа, истакнал тој. Фондацијата на Сорос прибегнува кон насилни дејствија во Македонија, од кои едно беше палењето на канцеларијата на претседателството, посочи уште Ѓорге Иванов во интервјуто.
| | веќе видена | слични
18 копии

Се додека не бидат отстранети правната и политичката пречка не можам да го доделам мандатот за составување на владата, вели претседателот Ѓорге Иванов во интервју за унгарската државна телевизија МТВА. Политичкиот проблем, односно тиранската платформа, според Иванов, е посуштествениот. “Мнозинството беше обезбедено со уцена – да биде прифатена платформа на партии на Албанците од Македонија која е донесена во Тирана, во кабинетот на премиерот на Албанија”, вели Иванов. Македонскиот претседател објаснува дека неговата одлука е превентивна, со цел да не се создадат уште поголеми проблеми. “Видовме дека средства од американските државјани, од даночните обврзници на САД, се префрлани во фондацијата која го носи името на Сорос и се користеле дури и за насилни акции. Една од нив беше и палењето на Народната канцеларија. И без грижа на совест тие тврдат дека тоа било протест, односно начин на делување на таквите организации”...”Ќе ги видиме резултатите какви ќе бидат, и од истрагите и од постапките и од отворањето ...
| | веќе видена | слични

Претседателот во интервју за државната унгарска телевизија МТВА вели дека политичкиот проблем,  односно Тиранската платформа е посуштествениот проблем. „Мнозинството беше обезбедено со уцена, да биде прифатена платформа на партии на Албанците од Македонија,која е донесена во тирана, во кабинетот на премиерот на Албанија. Тоа согласно нашиот Устав и согласно нашите закони е доведување на Македонија во подредена состојба и зависност на друга Држава. Тоа е казниво дело но и се коси со заклетвата која сум ја дал кога сум ја презел функцијата претседател, бидејќи јас не само што совесно и чесно треба да ја вршам функцијата, да го штитат уставот и законите, јас сум одговорен за сувереноста, територијалниот интегритет и независноста на Македонија“,истакна Иванов. Иванов додава дека со доделување на мандат на некого  што прифатил платформа на туѓа држава ќе биде доведена во прашање независноста на државата и неговата одлука би можело да се оспори и оттаму делува превентивно со цел да се избегнат уште поголеми ...
| | веќе видена | слични

Шефот на државата „тврд како орев“. Не го менува ставот и повторно преку странски сајтови тврди дека нема да го даде мандатот од превентивни причини за да не се создале проблеми. Иванов вели дека нема да го даде мандатот на СДСМ зашто постоел правен и политички проблем за определување мандат за состав на влада. „Мнозинството беше обезбедено со уцена – да биде прифатена платформа на партии на Албанците од Македонија која е донесена во Тирана, во кабинетот на премиерот на Албанија. Тоа согласно нашиот Устав и согласно нашите закони е доведување на Македонија во подредена состојба и зависност на друга држава. Тоа е и казниво дело, но и се коси со заклетвата која сум ја дал кога сум ја презел функцијата Претседател, бидејќи јас не само што совесно и чесно треба да ја вршам функцијата Претседател, да го штитам Уставот и законите, јас сум одговорен за сувереноста, територијалниот интегритет и независноста на Македонија“, вели Иванов за унгарската МТВА. Тој посочува дека ако му даде мандат на некого што прифатил ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Видовме дека средства од американските државјани, од даночните обврзници на САД, се префрлани во фондацијата која го носи името на Сорос и се користеле дури и за насилни акции. Една од нив беше и палењето на Народната канцеларија. И без грижа на совест тие тврдат дека тоа било протест, односно начин на делување на таквите организации, изјави претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во интервјуто за унгарската национална телевизија, одговарајќи на прашањето која е улогата на Сорос во Македонија. Иванов додаде дека случаи поврзани со Сорос сега се отвораат и во американските институции. - Ќе видиме какви ќе бидат резултатите, и од истрагите и од постапките и од отворањето на таа тема, вели претседателот во интервју за унгарската телевизија. - Во моментов, случајот Македонија се разгледува во Соединетите Американски Држави, од тамошните тинк-тенкови, невладини организации, па дури и од членови на Конгресот. Веројатно, со тоа се отвора прашањето во поширок контекст, не само за Македонија. Сличен бил ...
| | веќе видена | слични

"Мнозинството беше обезбедено со уцена – да биде прифатена платформа на партии на Албанците од Македонија која е донесена во Тирана, во кабинетот на премиерот на Албанија", вели македонскиот претседател Ѓорге Иванов во интервју за унгарската државна телевизија МТВА. "Се додека не бидат отстранети правната и политичката пречка не можам да го доделам мандатот за составување на владата", Според него, постои правен и политички проблем за определување мандат за состав на влада. Политичкиот проблем, односно тиранската платформа, според Иванов, е посуштествениот. "Мнозинството беше обезбедено со уцена – да биде прифатена платформа на партии на Албанците од Македонија која е донесена во Тирана, во кабинетот на премиерот на Албанија. Ако дадам мандат на некого што прифатил платформа на туѓа држава, јас ја доведувам во прашање независноста на државата и таа одлука може да биде оспорена. Затоа, превентивно кажав, кога ќе се отстранат правната пречка и политичката пречка нема ништо спорно да се додели мандатот. Но, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 459 | | | веќе видена

Министерството за одбрана на САД разгледува барање на армијата за испраќање на уште 5.000 војници на Блискиот исток заради се поголеми тензии во односите со ...
сите 170 | | | веќе видена

На средбата министерот Поповски го запознал Претседателот Пендаровски со заложбите на владата за целосна транспарентност и отчетност, презентирајќи му ја ...
сите 321 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 211 | | | веќе видена

Професорот, Јове Кекеновски, му порача на пратеникот и поранешен премиер, Емил Димитриев, дека има право да гласа за одземање на мандатот на осудениот екс ...
сите 57 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон го обвинил Стив Бенон, блискиот соработник и поранешен главен стратег на Доналд Трам, претседателот на САД, дека заедно ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов: Поради забавување на европеизацијата на нашиот простор, повторно се јавија големонационалистички проекти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: