Торино го победи Интер за првпат од 1994 година


Тимот на Торино оствари победа со 1-0 дома против Интер во 31-то коло во Серија А. Единствениот гол во натпреварот падна во 36-тата минута кога Србинот Адем Љајиќ ги казни гостите со прецизен удар. Фудбалерите на Лучано Спалети на тој начин пропуштија златна шанса да се искачат на третото место по вчерашниот пораз на Рома. „Волците“ исто така дозволија изненадувачки пораз од Фиорентина со 0-2. Интер се четврти на табелата со 59 поени, додека Торино останува на 10-тата позиција со 45, сега само три зад Аталанта и Сампдорија. Торино го постигна и првиот успех против „неразурите“ од 1994 година. Интер загуби само два пати во последните 23 натпревари против „биковите“ на сите турнири, но среќата денес не беше на страната на гостите.
| | веќе видена | слични
3 копии

Фудблерите на Јувентус го искористија киксот на Наполи и со убедливата победа над Сампдорија 3-0 направија голем чекор кон одбрана на титулата. Претходно, Наполи во Милано одигра 0-0 со Милан. Јувентус успеа да се конолидира по контроверзната елиминација од Лигата на шампионите и да одигра речиси префектен натпревар во првенството. Сампдорија со овој пораз дополнително се оддалечи од местата што водат во Лига Европа. Јувентус до победата над екипата од Џенова го предводеше Бразилецот Даглас Коста со три асистенции. Бразилскиот репрезентативец најпрвин му асистираше на Манџукич, а потоа на Хеведес и Кедира. Јувентус по 32. кола има 84 бода, шест повеќе од Наполи. Во среда Јувентус му гостува на Кротоне, а Наполи игра против Удинезе.
| | веќе видена | слични

Се одиграа вкупно шест натпревари во неделата во рамките од 32. коло во најсилното италијанско фудбалско првенство… Бранителот на титулата Јувентус е се поблиску до одбраната на трофејот кој би бил вкупно седми по ред во Серија А. На домашем терен убедливо со резултат 3:0 „Старата дама“ успеа да ја совлада Сампдорија со головите на Манџукиќ, Ховедес и Кедира. Нивната предност во генералниот пласман стана уште поголема новото реми на Наполи на гостувањето на „Сан Сиро“ против Милан (0:0). На останатите дуели: Фиорентина-Спал 0:0, Болоња-Верона 2:0, Сасуоло-Беневенто 2:2 и во римското дерби Лацио-Рома 0:0. на табелата Јуве кој обезбеди учество во групната фаза на ЛШ за наредната сезона, се наоѓа на првото место со 84 бодови, шест повеќе од второпласираниот Наполи. Во следното коло на 18. април тимот од Торино му гостува на Кротоне, а „наполитанците“ ќе го пречекаат Удинезе. Ювентус – Сампдория. Обзор матча. от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube .
| | веќе видена | слични

Лацио и Рома одиграа интересен натпревар кој на крајот заврши со почетниот резултат, „Волчицата" два пати ја тресеше рамката од голот но мрежите мирувааДвата тима се изедначени на табелата и се борат за место во Лигата на шампионите, па се најавуваше жестока битка за бодовите.Лацио и Рома наметнаа интензивно темпо но немаше многу 100% шанси. Најзрелната прилика во првиот дел ја имаа гостите преку Бруно Перес, но ударот на Бразилецот заврши само во стативата.Лацио последните 15 минути ги одигра со играч помалку, но и покрај тоа создаде одлична шанса која Марушиќ не успеа да ја реализира.Рома можеше да стигне до цел плен во судиското надополнување но Един Џеко промаши три шанси во период од една минута. Стракоша најпрво го одбрани ударот на Босанецот, вториот пат се затресе рамката од голот, а третиот обид заврши крај голот.
| | веќе видена | слични

Лацио и Рома со по еден бод си заминуваат од лутото градско дерби откако вечерва на Олимпико мрежите мируваа Италија Двата тима се изедначени на табелата и се борат за место во Лигата на шампионите, па се најавуваше жестока битка за бодовите. Лацио и РОма наметнаа интензивно темпо но немаше многу 100% шанси. Најзрелната прилика во првиот дел ја имаа гостите преку Бруно Перес, но ударот на Бразилецот заврши само во стативата. Лацио последните 15 минути ги одигра со играч помалку, но и покрај тоа создаде одлична шанса која Марушиќ не успеа да ја реализира. Рома можеше да стигне до цел плен во судиското надополнување но Един Џеко промаши три шанси во период од една минута. Стракоша најпрво го одбрани ударот на Босанецот, вториот пат се затресе рамката од голот, а третиот обид заврши крај голот.
| | веќе видена | слични

Лацио и Рома ремизираа на „Олимпико“ во римското дерби. Натпреварот заврши без голови, а двата тима остнаа на третото односно четвртото место на табелата со по 61 бод. Дерби дела Капитале не ги оправда очекувањата, двата тима одиграа премногу резервирано, а најголемите возбудувања се слулија во последните пет минути од натпреварот. Рома беше поблиску до победата бидејќи Перез во првото полувреме го погоди дирекот, а во второто Џеко гаѓаше во гредата од голот на Лацио. Лацио, во 80.минута остана со играч помалку, откако Романецот Раду го доби вториот жолт картон. Лацијалите во 84.минута имаа голема шанса преку Марушиќ кој лошо реагираше во завршницата. Во 90.минута Џеко на спротивната страна во интервал од 40 секунди имаше три добри шанси. Најпрвин по неговиот удар со глава Страхоша брилијантно интервенираше, потоа тој ја погоди гредата, а во третиот обид неговиот удар од 20-тина метри заврши за малку крај голот.
| | веќе видена | слични

Водечкиот клуб во италијанскиот фудбалски шампионат Јувентус беше убедлив на свој терен против Сампдорија (3:0) во дуелот од 32-то коло, зголемувајќи ја разликата пред вториот Наполи кој без голови одигра во дербито на гости кај Милан, а во римското дерби Рома и Лацио ремизираа со истиот резултат. Победата на Јувентус го носи потписот на Бразилецот Даглас Коста кој асистираше за сите три погодоци. Прво за Марио Манџукиќ во 45, па во 60 за Бенедикт Хеведес и на крајот во 75 минута за Сами Кедира. Јувентус сега има 86 бодови, додека вториот Наполи по ремито на „Сан Сиро“ заостанува веќе со шест бодови помалку, додека Милан остана шести со 53 бодови, седум помалку од место што води во европските куп-лиги. Сампдорија, пак, остана деветта со 48 бодови. Наполи инаку во втората минута од судиското продолжување имаше голема шанса да ги освои сите три бода, но шутот на Акрадиуш Милик од само седум метри фантастично го одбрани домашниот голман Џанлуиџи Донарума. Милан преку Никола Калиниќ имаше шанса да го отвори ...
| | веќе видена | слични

Лацио и Рома одиграа уште едно цврсто градско дерби кое заврши без голови, а најголемите возбудувања се случија во завршницата од средбата. По неколку обиди да се постигне гол, во 80. минута Раду доби втор жолт и црвен картон, а четири минути подоцна Марушиќ не ја релизираше најдобрата шанса за Лацио. Возврати Рома во 91. минута кога Един Џеко имаше три обиди во четириесеттина секунди, во првиот одбрани Стракоша, во вториот ја погоди пречката, а во третиот биеше покрај голот. Со оваа поделба на бодови, Лацио и Рома се на делба на третото место со 61 бод, пред Интер кој има 60 бодови на петтото место.
| | веќе видена | слични

Лацио и Рома одиграа римско дерби без голови во трката за директен пласман во Лигата на шампионите и ја прекинаа долгата серија без реми во меѓусебните дуели. По осум меча по ред во кои една од двете екипи победуваше, вечерва беше тивко на „Олимпико“ и без ниту еден погодок. Рома имаше одлична шанса да победи, откако лацијалите во финишот останаа со играч помалку по исклучувањето на Раду. Сепак условно гостите не најдоа рецепт да ја отворат портата на големиот ривал и сега двете екипи се на делба на третата позиција со по 61 бод, еден повеќе од Интер. Тие три екипи бијат битка за две места кои гарантираат настап во Лигата на шампионите следната сезона.
| | веќе видена | слични

Англија | „Старата Дама“ сигурно чекори кон ново Скудето откако вечерва пред своите фанови стигна до три бода со победа од 3-0 над Сампдорија... Јувентус не простува, по киксот на Наполи на гостувањето кај Милан, „Старата Дама“ беше сигурна на домашен терен со незгодната Сампдорија, која на првиот натпревар оваа сезона со 3-2 ги совлада „Бјанконерите“. Најзаслужен за победата од 3-0 е Даглас Коста, кој забележа три асистенции откако влезе од клупата за резерви. Бразилецот доби шанса во 44. минута наместо повредениот Миралем Пјаниќ, веднаш направи разлика и испрати прецизен центаршут во 45. минута за Марио Манџукиќ од пет метри со волеј да бие под пречката за 1-0. По еден час игра, Коста забележа нова асистенција, Бразилецот одлично го проигра осамениот Хеведес на втората статива за 2-0. Во 75. минута следеше ново шоу на Бразилецот, одлично продре по десната страна и потоа „на тацна“ му додаде на Кедира за 3-0. Со оваа победа, Јувентус сега има +6 на врвот на табелата. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Заврши вештачењето на телефонот на Катица Јанева - но детали нема. Обвинителката Вилма Русковска го добила извештајот од мобилниот телефон на катица Јанева кој ...
сите 316 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 129 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 155 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 249 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Торино го победи Интер за првпат од 1994 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: