Роналдињо пристигна во Дубаи, Робињо не

На тимот на Милан во Дубаи денеска со директна чартер линија од Сао Паоло требаше да му се приклучат сите четворица бразилски фудбалери, Но пристигнаа Пато, Тиаго Силва и Роналдињо... Од неутврдени причини не се појавил Робињо, и тоа токму на денот кога во италијанските медиуми осамна негово интервју во кое уверува дека е неизмерно среќен во Милан и дека на Сан Сиро сака да остане во следните десет години. Интересно е и тоа што со Роналдињо со авионот во Обединетите Арапски Емирати слетал исто така и неговиот брат и агент Роберто де Асис, кој допатувал се со цел со потпретседателот на Милан, Адријано Галијани да разговара за иднината на својот брат и клиент, кој е на чекор од кам бек во матичниот Гремио од Порто Алегре. Следните денови со тимот на Милан за новите предизвици ќе се подготвува и новото засилување на водечкиот тим во Серија А, Антонио Касано.
| | веќе видена | слични
2 копии

На Роналдињо договорот со Милан му истекува за шест месеци, а лидерот во Серија А, од неговиот матичен клуб Гремио, како и на другите потенцијални купувачи им порачаа дека нема да го ослободат без оштета. "Секој што го посакува Роналдињо за тоа задоволство ќе мора да плати 8 милиони евра" изјави потпретседателот на Милан Адриано Галијани и тоа откако се ретна со братот на Роналдињо, неговиот менаџер Роберт де Азис. Де Азис претходно ги демантираше гласините дека Гремио и Роналдињо веќе потпишале договор. Покрај Гремио тој објави дека за Роналдињо се отворени и други можости. Во тој контекст можно е бразилецот да остане и во Милан, каде дојде во 2008-та година од Барселона за сума од 25 милиони евра, износ кој Роналдињо не го оправда. Во трката за Роналдињо објавената ошетат ги враќа и богатите клубови Палмеирас и Фламенго, но и ЛА Галакси и Ливерпул, кој исто така се заинтересирани за услугите на некогаш најдобриот светски фудбалер кој денеска игра далеку под својте можности. \Netpress
| | веќе видена | слични

Иако веќе неколку денови по ред Роналдињо се споменува како засилување на екипата на Гремио за 2011 година, од таборот на Милан ги демантираат овие информации и велат дека Бразилецот нема да го напушти тимот. "Немаме намера да се разделиме со Роналдињо. Тој ќе остане во екипата и ќе продолжи да настапува за тимот. Веќе пристигна во Дубаи каде што се наоѓаат и другите играчи така што тој ќе се подготвува заедно со колегите за продолжението од сезоната", вели директорот на Милан, Умберто Гандини. Покрај ова Гандини додаде и дека никој во тимот не посакува да го пушти Роналдињо. "Желбата на сопственикот на клубот, Силвио Берлускони, е Роналдињо да продолжи со игрите за екипата на Милан. Затоа ние сме сигурни дека тој ќе ја доигра оваа сезона. Нема да дозволиме тој да се врати во Бразил бидејќи е потребен на нашата екипа и ќе продолжиме во ист стил да работиме на задржување на тимот со кој успеавме да дојдеме до првото место во есенскиот дел од сезоната", вели Гандини.
| | веќе видена | слични

Агентот на Роналдињо денеска ќе се сретне со потпретседателот на Милан, Адријано Галијани и не ја исклучува можноста Дињо да се пресели во европски клуб. Јасно е дека Роналдињо уште во јануари ќе го напушти Сан Сиро, по тој повод денеска е закажан состанок помеѓу Галијани и агентот и брат на фудбалерот, Роберто де Асис. Силно се шпекулира дека Роналдињо ќе се врати во родниот Бразил, но неговиот агент не ја отфрла ниту можноста за преселба во Европа. "Ќе зборувам со Галијани и ќе одлучиме што ќе правиме" - вели Роберто де Асис. "Има повеќе бразилски клубови кои се заинтересирани за Роналдињо, но не ја исклучувам можноста и за трансфер во Европа".
| | веќе видена | слични

Директорот на Милан Умберто Гандини денеска во Дубаи изјави дека „за сега“ Милан нема намера да се раздели со Бразилецот Роналдињо. Гандини рече дека Роналдињо денеска дошол на подготовки со екипата во Дубаи и одработил тренинг во подготовките за пријателскиот меч против локален клуб на втори јануари. Тој ги пренесе зборовите на сопственикот на Милан Силвио Берлускоини, кој „сака Роналдињо да остане во Милан“. Италијанските медиуми пред неколку дена излегоа со информација дека Гремио ќе биде следна дестинација на Роналдињо, а и самиот фудбалер не го криеше задоволството за враќање во родната земја.
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 455 | | | веќе видена

Појаснување во однос на гласањето на Комисијата за деловнички и мандатно – имунитетни прашања за Барање за одобрување притвор за пратеникот Трајко Велјановски ...
сите 275 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 222 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро порача дека ќе продолжи да ја води земјата и дека тоа е негова обврска, во согласност со Уставот, како и тоа дека е ...
сите 145 | | | веќе видена

Подгответе здрав оброк за целото семејство! 3 главици цвекло 1 компир со средна големина 1 морков 1 праз или кромид малку пилешка супа 1/4 лажичка лук во прав ...
сите 110 | | | веќе видена

Ако Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат со академик Изет Зеќири како ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Роналдињо пристигна во Дубаи, Робињо не

Од:
До кого (е-маил):
Порака: