Основен суд Скопје 1: Досега не се памети вакво однесување и непочитување на јавен обвинител во судница


5 копии

Во досегашното 72 годишно постоење на Основниот суд Скопје 1 – Скопје не се памети вакво однесување и непочитување на Јавен обвинител во судница, како кон судот, судската власт така и кон судијата кој ја води постапката како што присутните можеа да го видат на денешното судење по предметот на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои приозлегуваат од незаконското следење на коминукациите (СЈО) против 14 обвинети лица за кривичното дело Насилство, се вели во соопштението од Основниот суд Скопје 1- Скопје. Како суд, заради транспaрентно информирање на граѓаните, но и заради јавниот интерес, должни сме да кажеме дека со денешниот однос, јавните обвинителки од посоченото обвинителство, Катица Јанева и Фатиме Фетаи во присуство на јавност во судницата, покажаа каков е нивниот однос кон судската власт во државата, однесувајќи се дрско,крајно непрофесионално, злупотребувајќи го правото на збор и погазувајќи го секој принцип од кодексот на јавно обвинителска етика. Судечкиот судија мирно и ...
| | веќе видена | слични

Расправата за предметот со работен наслов „Општина Центар„ во која на обвинителна клупа се појавува поранешниот премиер заедно со уште 15 (блиски) соработници, а кои се обвинети за сторено кривично дело „Насилство„ по Чл.386 ст.2 в.в ст.1 , уште практично незапочната беше прекината поради сериозните обвиненија од страна на СЈО против судечкиот судија во овој предмет, констатира Коалицијата Сите за правично судење во анализата на судењето од средата. Имено, судијката која го води овој предмет (Татјана Михајлова, Сведок забелешка) на самата расправа беше обвинета од страна на претставничките на СЈО за сторен „интелектуален фалсификат„ односно со други зборови-сторено кривично дело „Фалсификување на службена исправа„ , а поради фактот што содржината на записникот од минатата расправа, кој бил доставен до СЈО не кореспондира со содржината на наводите изнесени од странките во постапката, а кои се евидентирани на самата аудио-визуелна снимка. За оваа цел СЈО од судот ја побара аудио-визуелната снимка, која ...
| | веќе видена | слични

Откако судијката Татјана Михајлова вчера, на судењето за насилството пред Општина Центар каде што обвинет е екс премиерот Никола Груевски, реши парично да ги казни специјалните јавни обвинителки Катица Јанева и Фатиме Фетаи, и тоа со 4.000 евра, познавачите коментираат дека за првпат во историјата на македонското правосудство се случува судија парично да казни јавен обвинител, поради наводно непочитување на судот. Досега се случувало казна да добие адвокат, но не и јавен обвинител, информира Фокус. -За прв пат во 72-години од постоењето на Основниот суд Скопје 1 (ова во контекст на соопштението на Кривичниот суд), се случува судија парично да казни обвинител и толку ригорозно и драконски. Во принцип, доколку судијата смета дека обвинителите не го почитуваат судот, треба да го извести повисокиот обвинител, вели адвокатот Стеван Павлески, кој е поранешен јавен обвинител. Истиот став го дели и поранешниот јавен обвинител Јован Трпеновски. -Не само во мое време, туку до вчера не се случило судија парично да ...
| | веќе видена | слични

Судијката Татјана Михајлова го прекина вчерашното судско рочиште за нарачување и извршување на насилствата во општината Центар, откако обвинителките од специјалното јавно обвинителство Катица Јанева и Фатиме Фетаи ги казни со по 2 илјади евра поради елементарно непочитување на судот.Фетаи во почетокот побара збор, судијката не ѝ даде, но тоа сепак стана да зборува.- Вие во записникот од претходното рочиште сте направиле интелектуален фалсификат. Ја бараме аудиовизуелната снимка за да поведеме кривична постапка против вас, оти вие во записникот невистинито имате наведено дека јавноста е исклучена од судницата единствено во делот кога се слушаат снимките од прислушуваните разговори, а всушност новинарите беа истерани и кога јас како обвинител на СЈО се изјаснив за моите аргументи за употребливоста на бомбите како доказ - кажа Фетаи.По ова, остро реагираше и Јанева, а судијката го прекина судењето велејќи дека нема услови за одржување процес и наложи во записник да влезе целокупниот материјал од денешното ...
| | веќе видена | слични

За само десетина минути, обвинителките на СЈО, како застапнички на обвинението за „шлаканиците во Центар“, добија четири парични казни За само десетина минути специјалните јавни обвинителки Катица Јанева и Фатиме Фетаи, како застапнички на обвинението поднесено против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и уште 13 други лица, „заработија“ четири парични казни во висина од по илјада евра. Се' започна по обвинувањата на обвинителката Фетаи дека судијката Татјана Михајлова, која освен што е претседател на судечкиот совет ја извршува и функцијата в.д. претседател на скопскиот кривичен суд, извршила „интелектуален фалсификат“. Фетаи го потсети судот дека некои работи кои се наведени во судскиот записник не соодветствуваат на она што се случи на 15 декември кога започна овој судски процес. „Кога јас и одбраната се произнесувавме, по однос на употребливоста на незаконски следените комуникации јавноста беше исклучена, а кога новинарите се вратија, судијата, со тивок глас, прочита дел од она што беше кажано од ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Основниот суд Скопје 1, однесувањето на обвинителките од Специјалното јавно обвинителство на рочиштето за насилствата пред Општина Центар го оцени како незапаметено непочитување кон судот и судската власт во историјата на Судот и најави дека предметот целосно ќе го достави до Советот на јавни обвинители и ќе побара од него да се произнесе. „Во досегашното 72-годишно постоење на Основниот суд Скопје 1 не се памети вакво однесување и непочитување на јавен обвинител во судница, како кон судот, судската власт, така и кон судијата кој ја води постапката како што присутните можеа да го видат на судењето против 14 обвинети лица за кривичното дело насилство“, се вели во соопштението на Основниот суд Скопје 1. Оттаму потенцираат дека како суд, заради транспaрентно информирање на граѓаните, но и заради јавниот интерес, се должни да кажат дека со денешниот однос, јавните обвинителки од посоченото обвинителство, Катица Јанева и Фатиме Фетаи, во присуство на јавност во судницата покажале каков е нивниот однос кон ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Специјалните обвинителки Катица Јанева и Фатиме Фетаи со своето непознавање на правото и недоличното однесување се срам за целокупниот правосуден систем во Република Македонија, сметаат од ВМРО-ДПМНЕ. „Правната инфериорност и немањето докази доведоа до нова хистерична епизода на Јанева и Фетаи во која специјалните обвинителки наместо да го водат случајот решија да го блокираат. Ваквото недолично однесување и непочит на Јанева и Фетаи и конечно СЈО кон Судот во Република Македонија е уште едно парче во мозаикот во кој се добива целата слика на Специјалното јавно обвинителство“, рече Спиро Ристовски од ВМРО-ДПМНЕ. Тој појасни дека заканите преку лични навреди до судијата на Јанева, Фетаи и СЈО се идентични како и заканите на Зоран Заев кој на сите судии кои не судат по негова волја им вети дека ќе бидат сменети ако тој дојде на власт. „Уште еднаш целата правна фела беше засрамена од непознавањето на законите и процедурите од страна на Јанева и Фетаи. Ова не е ништо ново имајќи предвид дека истите луѓе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Уште незапочнато судењето, тие без да им се даде збор почнаа да го навредуваат Судот со навредливи зборови. Фрапантно и скандалозно однесување на специјалните обвинителки Катица Јанева и Фатиме Фетаи на проодлжението од судското рочиште за случајот „насилство во Општина Центар“. Јанева и Фетаи на денешната расправа и претрес во Судот сакаа да направат театар, преку постојано прекинување и лични навреди кон судијата и Судот. Уште незапочнато судењето, тие без да им се даде збор почнаа да го навредуваат Судот со навредливи зборови. Судијата ги казни неколку пати со по илјада евра поради поради елементарно непочитување на Судот, по што тие се пофалија дека ќе плати народот и плаќањето ќе биде со државниот буџет за кој е познато дека е огромен и не даваат никаков отчет за неговото трошење. Со самата пофалба пред Судот дека казната ќе ја платат со буџетот од државата доделен на располагање на СЈО, тие практично признаваат злоупотреба. бидејќи лична казна не може да се плаќа со народни пари. Тие со ова признаваат ...
| | веќе видена | слични

„Вие немате елементарно познавање на правото и не заслужувате да бидете судија“. Со овие зборови специјаните обвинителки Катица Јанева и Фатиме Фетаи упатија директни навреди кон судијката која го води процесот за немирите пред Општина Центар и го попречија денешното рочиште. Поради недоличното однесување и постојано дофрлање двете обвинителки беа казнети со по 2.000 евра, но заканите не застанаа тука. Со арогантен тон специјалната обвинителка Фетаи возврати дека паричните казни не се проблем за Специјалното обвинителство бидејќи истите ќе бидат платени од нивниот годишен буџет, односно со пари на граѓаните. За одбраната ваквото недолично однесување е скандалозно и досега не видено во судската пракса, особено од страна на јавни обвинители, а единствената цел е да се попречува работата на судот. Поради хаосот кој настана во судницата, судот одлучи предметот да биде испратен до Советот на јавни обвинители како единствено тело надлежно да се произнесе околу однесувањето на специјалните обвинителки, а следното ...
| | веќе видена | слични

Судијката во случајот „Насилство во Општина Центар“, Татјана Михајлова, вчера го прекина рочиштето со образложение дека нема услови истото да се одржи и наложи сите списи од него да бидат доставени до Советот на јавните обвинители. Михајлова ги казни обвинителките на СЈО, Kатица Јанева и Фатиме Фетаи, со вкупно 4.000 евра поради недолично однесување, непочитување и навредување на судијката. Kако што е познато, во случајот се обвинети 14 лица, од кои петмина како поттикнувачи, а другите како директни извршители на насилството. Меѓу обвинетите е и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, поранешниот министер Миле Јанакиески и поранешната советничка во Центар, Даниела Рангелова. На вчерашното рочиште с` почнало кога Јанева се обратила кон судијката со зборовите дека не заслужува да биде судија, по што следувало изрекувањето на паричните казни. Но тука не завршило недоличното однесување на двете обвинителки. Дрскоста отишла до таму, што Фетаи по изречената казна искоментирала дека „ќе ги платат, оти ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 180 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Основен суд Скопје 1: Досега не се памети вакво однесување и непочитување на јавен обвинител во судница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: