Милановиќ: Хрватска има ограничен капацитет да прима бегалци


Ние сме конструктивни и соработуваме, но имаме огрнаичен капацитет да примаме бегалци, изјави Зоран Милановиќ на седница на хрватската Влада. Според податоците на хрватскиот Црвен крст, во последните 24 часа во Хрватска од Србија влегле околу 5.400 бегалци и во наредните денови се очекува да пристигнат уште околу 4.000, јави Хрватската телевизија.
| | веќе видена | слични
10 копии

Mигранти продолжуваат да влегуваат денеска во Хрватска од Србија преминувајќи преку нивите околу еден од седумте затворени гранични пункта меѓу двете земји. Доцна синоќа Хрватска објави дека ќе го затвори седмиот од осумте гранички пунктови кон Србија, бидејќи не може повеќе да прима мигранти. Во последните два дена од Србија во Хрватска влегле над 11.000 луѓе.
| | веќе видена | слични
3 копии

Хрватска во четврток вечер ги затвори сите гранични премини кон Србија, освен преминот Бајаково, а Унгарија истовремено почна да подигнува ограда на границата со Хрватска за да го запре приливот на бегалци. Граничниот премин Бајаково меѓу Србија и Хрватска остана отворен и прооден за секаков сообраќај. Хрватското министерството за внатрешни работи соопшти дека ноќеска до 22 часот на подрачјето на Хрватска влегле 11.003 мигранти и дека полицијата затворила седум премини кон Србија. Истовремено, Унгарија ноќеска почна со подигнување на ограда и кон Хрватска и ангажираше над стотици војници и полицајци на границата со Хрватска, изјавил унгарскиот премиер Виктор Орбан за локално радио. Тој најавил дека до крајот на денот целосно ќе биде подигната ограда на границата со Хрватска во критичниот дел со должина од 41 километар, каде двете земји не се раздвоени со река. „Мораме да ги спроведеме истите мерки кои ги презедовме на границата со Србија“, рече Орбан, додавајќи дека во овој момент на подигнување на оградата ...
| | веќе видена | слични

Сите гранични премини кон Србија од синоќа се затворени, соопшти хрватското министерство за внатрешни работи. Во соопштението се наведува дека граничните премини ќе останат затворени на неодредено време, пренесе Индекс. Вчера во Хрватска влегле речиси 9.000 бегалци, а на границата постојано пристигнуваат нови луѓе. Министерот за внатрешни работи на Хрватска, Ранко Остоиќ, уште вчера попладне објави дека капацитетите на земјата се исполнети. Тој на бегалците им порача да престанат да доаѓаат во Хрватска, велејќи дека тоа не е патот кон Европа.
| | веќе видена | слични
11 копии

Хрватска затвори седум премини кон Србија за секаков вид сообраќај, додека пак граничниот премин Бајаково на границата меѓу Србија и Хрватска останува отворен, работи нормалнo и е прооден за целокупниот сообраќај. Хрватското министерство за внатрешни работи соопшти дека до 22 часот на територијата на хрватска влегле 11.003 мигранти. И Словенија го запре движењето на возовите по главната железничка линија од Хрватска, кај граничниот премин Добова, откако органите на редот запреа воз со околу 150 мигранти.
| | веќе видена | слични

Унгарија во текот на минатата ноќ започна да подига ограда и на границата со Хрватска, како би го спречила приливот на бегалци, а веќе ангажирала над стотина војници и полицајци на границата, изјави за локално радио премиерот Виктор Орбан. Орбан изјави дека до крајот на денот во потполност ќе биде подигната ограда на границата со Хрватска во кртичниот дел во должина од 41 километар каде двете земји не се раздвоени со река, пренесува Танјуг. „Мора да ги спроведеме истите мерки кои ги преземавме на границата со Србија“, ијзави Орбан додавајќи дека во овој момент на подигањето на оградата работат 600 војници, а дека во текот на денот ќе бидат ангажирани уште 500 и уште 700 војници во текот на викендот.
| | веќе видена | слични

Хрватска затвори седум од осумте гранични премини со Србија по огромниот прилив на бегалци кон земјата, пренесе ББС. Властите во Загреб рекоа дека немаат избор, откако повеќе од 10 000 луѓе влегле во земјата ден откако Унгарија ја затвори границата со Србија. Во меѓувреме, Словенија изјави дека запрела воз со мигранти и го вратила кон Хрватска. Хрватски официјални лица изјавија дека патиштата кои водат кон граничните премини, исто така се затворени. Единствениот отворен граничен премин е на основниот пат помеѓу Белград и Загреб крај Бајаково. “Мерката е во сила до втора наредба”, рече полицијата. Забраната за движење го вклучува граничниот премин Товарник, од кој влегоа повеќето мигранти од Србија во Хрватска во последните два дена. Според зборовите на министерот за внатрешни работи Ранко Остојиќ Хрватска нема можност да го прифати повеќе мигранти. Словенија го запре движењето на возови по главната линија од Хрватска кај граничниот премин Добова откако органите на редот застанаа воз со околу 150 мигранти, ...
| | веќе видена | слични

Хрватска има ограничен капацитет да прима бегалци, предупреди премиерот Зоран Милановиќ. – Ние сме конструктивни и соработуваме, но постојано напомнуваме дека капацитетите да прифаќаме и регистрираме мигранти се ограничени, изјави Милановиќ на седница на хрватската Влада. Хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остојиќ од своја страна изјави дека полицијата има целосна контрола над хрватската граница, но Хрватска треба да помисли за сосема друго однесување, ако бегалците продолжуваат да пристигнуваат во големи бранови. Според податоците на хрватскиот Црвен крст, во последните 24 часа во Хрватска од Србија влегле околу 5.400 бегалци и во наредните денови се очекува да пристигнат уште околу 4.000, јави Хрватската телевизија.
| | веќе видена | слични

Според последните податоци на хрватското Министерство за внатрешни работи, во земјата досега влегле над 6200 бегалци. Одредени извори пренесуваат дека наместо во Загреб, дел од бегалците биле префрлени во Дуго Село покрај хрватската престолнина. Имено, во близина се наоѓа прифатниот центар Јежево и најверојато бегалците ќе бидат преместени таму. Воз со бегалци ноќеска тргнал од Товарник до Дуго Село. Министерот за внатрешни работи на Хрватска, Ранко Остојиќ истакна дека полицијата засега има целосна контрола на границата, но истовремено се размислува за „поинакво однесување“ доколку бегалците продолжат да пристигнуваат во толку голем број. Голем број од бегалците ноќта ја минале во Товарник под отворено небо додека чекале воз за да го продолжат патот. Голем дел од нив веќе и подигнале шатори. Министерката за надворешни работи на Хрватска, Весна Пусиќ истакна: „Со десетици илјади бегалци ние едноставно не можеме да се справиме, немаме капацитет. Разговараме со некои земји да ни помогнат ако бројките на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 140 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милановиќ: Хрватска има ограничен капацитет да прима бегалци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: