Се трага по Македонка која исчезна во Италија


2 копии

Полицијата во Италија веќе три недели трага по Македонката Светлана Михајлова (51), која последен пат била видена на 30 март, кога излегла од својот дом во Пјаченца. Потрагата по Михајлова продолжува со несмалено темпо, а полицијата постојано објавува нејзини фотографии и контакт телефони на кои граѓаните можат да дадат било какви информации за исчезнатата. Според семејството на Михајлова, таа на 30 март излегла во продавница да купи основни работи неопходни за домот, но со себе носела малку пари и мобилниот телефон. Таа не ги зела личните документи со себе. Откако поминало подолго време од вообичаеното за враќање, сопругот и синот неколку пати и се јавиле на мобилниот бидејќи таа поминувала низ тежок период. Светлана им рекла дека нема намера да се враќа, па ти безуспешно се обидувале да ја предомислат. Последен пат се слушнале во 14.30 часот по што телефонот бил исклучен. Сопругот веднаш ја алармирал полицијата, која го активирала протоколот за вакви ситуации и веднап реагирале бидејќи Македонката била под ...
| | веќе видена | слични

39-годишна Британка која во Италија била сексуална робинка и која била силувана од тројца мажи неколку пати, успеала да побегне од заробеништво откако се јавила на своето семејство да и помогне. Британката на југозападот на Италија во местото Розарно била заробена од 37-годишниот Мамаду Џалоу, мигрант од Буркина Фасо, кого жената го запознала преку Фејсбук и со кој допатувала во италијанското место. Но, кога пристигнала таму, Џалоу ја затворил, и го одземал мобилниот телефон, па ја силувал неколку пати. Полицијата вели дека во злоставувањето на мажот му се приклучиле и двајца мажи од Мали. Заробената жена успеала да побегне дури кога успеала од својот мобилен телефон да се јави на семејството. Британката со помош на полицијата успеала да побегне низ прозорот на куќата каде била заробена. Според нејзините зборови, планот бил заедно со Џалоу да живее во Германија, но морале да заминат кога тој наводно во расправија за дрога, со нож избодел конкурент. Во тој момент одлучиле да одат во Италија. Меѓутоа, кога ...
| | веќе видена | слични

Михајлова на 30 март излегла до продавница, со себе носела малку пари и мобилниот телефон, но не ги зела личните документи. Откако поминало подолг период од вообичаеното време за враќање, нејзиниот сопруг и синот неколку пати и се јавиле на нејзиниот телефон, знаејќи дека таа поминувала низ тежок период. Тие  ја повикале да се врати, но Светлана им рекла дека нема намера да се врати, пишуваат медиумите. Последен пат се слушнале во 14.30 часот по што телефонот бил исклучен. Сопругот веднаш ја алармирал полицијата, која го активирала протоколот за вакви ситуации и веднаш реагирале бидејќи Македонката била под терапија со лекови и веќе почнала да покажува знаци на нервоза. Според италијанските медиуми, полицијата успеала да и влезе во трага на подземната железничка станица каде била снимена на безбедносните камери, но сега по неа се трага со намалено темпо. Според надлежните од железницата, жената најверојатно отпатувала кон градовите на брегот на Јадранското море.
| | веќе видена | слични

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 292 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 232 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 151 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се трага по Македонка која исчезна во Италија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: