Биткоинот продолжува да паѓа четири дена по ред


5 копии

Највредната криптовалута – биткоин, паѓа веќе четврти ден по ред, објави „Раша тудеј“. Исто така е 30 отсто пониско од рекордните 20.000 долари следени на 17 декември.Биткоин денеска тргуваше со 14.400 долари, што е намалување за повеќе од пет проценти од претходната сесија. Исто така, ја губи својата доминација во текот на пазарот на криптовалута; само 34 проценти од дигиталните пари сега се битковин. На денешен ден, минатата година, нејзиниот удел беше 85 проценти.Пазарната вредност на биткоинот денеска падна на 242 милијарди долари, наспроти 294 милијарди долари на 7 јануари, според податоците на Coinmarketcap.Се чини дека инвеститорите бегаат од биткоинот поради гласините дека регулаторите во Кина и во Јужна Кореја се на работ на напуштање на индустријата. Бидејќи овие две земји имаат доминантен удел во глобалната трговија со крипто валутата, ова би можело да има големо влијание врз цените.Регулаторите во Кина планираат да ја убијат биткоин рударската индустрија во земјата, бидејќи Пекинг е загрижен за ...
| | веќе видена | слични

Технолошкиот гигант Microsoft реши повторно да ја врати поддршката на корисниците за плаќање за дигитални услуги, купување на апликации, игри и дигитални содржини од електронската база Microsoft Store со криптовалутата биткоин за PC и Xbox. Корисниците кои се регистрирани на Microsoft Store сега ќе може да вршат повторно трансакции со биткоинот, а најчесто се купуваат видео игри, како за компјутер така и за PlayStation, но и се тргува внатре во самите игри со различни „скинови“ за оружја, предмети, „бустери“ и многу други виртуелни иновации кои имаат додадена вредност. „Го вративме биткоинот како платежна опција во нашите продавници откако работевме со нашиот провајдер за да се осигура дека помали суми на биткоини ќе бидат прифатени од корисниците“ посочија од Microsoft кој со биткоинот оперира од 2014. Според оваа изјава се гледа дека привремената забрана за плаќања со биткоин е да не му се нанесе огромна штета на Microsoft, односно некој масовно да се обиде да ја монетизира криптовалутата за дигитални ...
| | веќе видена | слични

Градчето Веначи, источно од Сиетл во американската држава Вашингтон, станува единствен по тоа што се претвора во епицентар на биткоин копањето во САД. Првata од двете основни причини поради кои ова градче стана дом за десетина копачи на биткоини и други дигитални валути се ниските трошоци за струја. Еден од првите копачи, Малачи Салсидо, раководи со три значајни операции во оваа област, произведувајќи пет до седум биткоини дневнo, пишува CNBC. Едноставната пресметка покажува дека, ако еден биткоин денес вреди 14 000 долари, а тој ги произведува седум, значи дека дневн заработува 98 000 долари. Освен тоа Салсидо користи 7,5 мегавати енергија. Струјата во градчето е исклучително евтина: два до три центи по киловат час, а причина се браните на Колумбија со обилни хидроелектрани. Затоа и Малачи е во Веначи. Сепак, покрај ниските трошоци за струја, Салсидо вели дека неговите месечни сметки надминуваат 100 000 долари, но додава дека тоа сепак се исплаќа „Трагаме за биткоини бидејќи оваа валута станува корисна за ...
| | веќе видена | слични

Со тоа што 70 од глобалното копање биткоин отпаѓа на Кина, таа е најважната земјата за секојдневното функционирање и цена на крипто-валутата. Од ваква позиција Кина има намера да го укине копањето биткоин кај нив дома. Во тазе протечените документи од кинескиот регулатор на интернет финансии се наведуваат инструкции за властите како да ги присилат компаниите да престанат со копање биткоин преку мерки како повисоки цени за струја, дополнителни даноци и заштита на околината. Копањето биткоин е „процес на решавање комплексни математички равенки со цел да се верификуваат и запишат трансакциите“, преку верификување на овие трансакции копачите заработуваат биткоин. Позицијата што Кина ја доби кај биткоинот се должи претежно на евтината цена на струјата, што е и причината зад овие 70% од целото копање на крипто-валутата. Ваква забрана ќе има директно влијание на цената на биткоинот, бидејќи колку помалку „копачи“ има толку ќе биде полесно ископувањето биткоин, што значи дека ќе биде потребна и помалку електрична ...
| | веќе видена | слични

Милијардерот Мајкл Новограц ги претстави плановите за покренување на инвестициони банки кои би овозможувале инвестирање засновано на дигитални валути и блокчејн. Целта е банката да биде листирана на канадската берза TSX. Тргувачот од Волстрит планира да собере 200 милиони долари ако иницијалната јавна понуда (IPO) на неговата компанија биде успешна. Компанијата “Galaksi Digital“ гради „најдобар во класата, со сите услуги, меѓунареден рејтинг, банкарски инвестиционен бизнис во областа на дигитални валути и блокчеин простор“, го цитира Блумберг Новограц. Galaksi Digital, наводно, ќе се фокусира на области како што е трговија, вложување, управување со имот, и советодавна работа. Новограц ја опишува новата компанија како крипто Goldman Saks, тврдат добро упатени извори. Сепак, новата компанија нема да понуди никакви услуги за американските граѓани. Биткоин инвестициониот гуру, како го нарекуваат, планира да купи канадски старт ап фонд First Coin Capital Corp. Потоа се очекува да се спои со канадската фирма, ...
| | веќе видена | слични

Извршниот директор и претседател на “JP Morgan Chase”, Џејми Димон вели дека му е жал што изјави дека биткоинот е измама. Сепак, Димон сè уште не е заинтересиран за дигитални валути. “Жал ми е што го сторив тоа”, рече познатиот банкар, додавајќи дека се ‘уште е загрижен како владите мислат да се справат со толку растечкиот биткоин. “Имам само различно мислење од другите луѓе. Не ме интересира тоа”, рече тој. Во септември, на еднс голема банкарска конференција, Димон обвини дека биткоинот е измама и рече дека нема шанси да успее. “Валутата нема да функционира. Не можете да имате бизнис каде што луѓето можат да ја измислат валутата и да мислите дека оние кои го купуваат се навистина паметни”, рече Димон тогаш. Тој, исто така, се закануваше дека ќе го отпушти секој, кој се занимава со криптовалути во “JP Morgan Chase”.
| | веќе видена | слични

Откако се дозна дека кинеските државни регулатори подготвуваат нови закони со кои ќе ги потиснат копачите на криптовалути меѓу кои и биткоинот, се повеќе се размислува за следната земја која ќе биде како „ветена“ за рударите. Една од нив е Канада бидејќи станува збор за западна демократија каде важат принципи како владеење на правото и постои одредена правна сигурност дека нема преку ноќ да дојде до големи последици врз големите компании за креирање на криптовалути кои ангажираат огромен број на компјутерски машини при што доаѓа до енермно трошење на електрична енергија. Токму стабилната влада и евтината електрична енергија се главна причина поради која гигант како BTC.Top кои ќе отворат фарми за „копање“ биткоини токму во Канада. Трошокот за создавање на биткоин или друга криптовалута преку технологијата наречена блокчејн каде се вршат отклучувања на блокови со информации за трансакциите кои се заштитени стануваат се повисоки бидејќи се троши огромна количина на електрична енергија. Во Кина претежно ...
| | веќе видена | слични

За плаќањето со виртуелната валута биткоин во Македонија, согласно Законот за платен промет и Законот за девизно работење, не само што се предвидени високи парични казни, туку е предвидена и казна затвор до пет години... Плаќањето со виртуелната валута биткоин во Македонија е забрането и секој кој ќе ја користи за која било трансакција го крши законот, за што се предвидени не само парични казни, туку и казна затвор! „Работењето со биткоин во нашата држава ќе се санкционира. Биткоинот, во основа, е шпекулативна валута, што го чини инвестирањето во него крајно ризично. Во Република Македонија легално средство за плаќање е само денарот и секое плаќање во друга валута потпаѓа под законска регулатива. Користењето на биткоинот е во спротивност со Законот за платен промет и Законот за девизно работење“, велат од Народната банка на Македонија. Според Законот, одговорното лице, трговец-поединец и физичко лице (резиденти), кое со своето работење ќе ги повреди одредбите од овој закон со употреба на девизи и други ...
| | веќе видена | слични

Криптовалутите се исклучително популарни периодов, првенствено поради нивната вредност која се накачи и до скоро 20 000$ за еден Биткоин. Оние кои се заинтересирани да го истражат светот на Биткоинот можат тоа да го сторат со Hoofoo – првиот Биткоин паричник кој не може да се хакира, а ќе биде достапен за смартфоните со iOS и Аndroid оперативните системи. Hoofoo има форма на монета и може да се носи во паричник, а се работи за водоотпорен гаџет со најсигурниот крипто чип на светот, систем за фацијална автентификација или автентификација со отпечаток на прст, и 4.0 Bluetooth конекција која му овозможува да се поврзе со најновите компактибилни смартфони. Уредот може да складира бесконечна количина разни криптовалути како Биткоин, Етереум или Лајткоин, а до сега ниеден хардверски „паричник“ не е издаден за iOS телефоните. Инаку, системот за автентификација со лице и отпечаток од прст е синхронизиран со хардверот, за да се осигура дека никој друг освен вас нема да може да има пристап до вашиот клуч.
| | веќе видена | слични

Кинеската влада подготвува законска регулатива со која ќе воспостави речиси целосна забрана за големите копачи на криптовалути. Главната причина лежи во тоа што се формираа големи фирми кои конзумираат огромна количина на електрична енергија како и вода за ладење на постојките. Големите играчи се концетрирани во неколку кинески области и преобразуваат хидроцентрали кои се совршени за операциите за биткоин рударите или копачите на другите криптовалути консумирајќи премногу електрична енергија што ја загрижува кинеската влада. Кина стои зад две-третири од вкупната светска процесорка моќ посветења на рударење на криптовалути кои се таложат во се поголеми бројки, а го користат тоа што електричната енергија во одредени области е поевтина. Локалните власти ги толерираа досега компаниите за копање криптовалути поради големите сметки за електрична енергија и вложените средства. Сепак, централната влада во Бежинг смета дека се поголем број на посиромашни граѓани се жртви на финансиски измами, на нелегални заеми и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 158 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Биткоинот продолжува да паѓа четири дена по ред

Од:
До кого (е-маил):
Порака: