LastPass претстави апликација за дво-факторска автентикација


LastPass, познатиот сервис за лозинки, оваа недела претстави нова апликација којашто е наменета за користење со сервисите кои овозможуваат дво-факторска автентикација при најавувањето. Наречена LastPass Authenticator, апликацијата е веќе достапна за повеќето мобилни платформи, односно за Android, iOS и Windows Phone, па можете да ја симнете преку соодветните продавници за апликации. Оваа апликација, како и другите вакви (Google Authenticator, Microsoft Authenticator), работи преку прикажување на 6 цифрен код којшто се внесува при најавување на сервисот којшто поддржува дво-фактурска автентикација. Предноста на LastPass е во користењето на апликацијата со LastPass сервисот. Наместо најавување со внесување на кодот, на LastPass може да се најави преку одобрување на најавувањето преку известување кое го испраќа LastPass Authenticator апликацијата, со што најавувањето значително се олеснува. Овој начин на најавување преку известување сепак е достапно само за LastPass, па другите сервиси може да се користат ...
| | веќе видена | слични

Во јануари оваа година Microsoft најави дека корисниците на најновите Skylake процесори од Intel ќе мора да ги надградат своите компјутери на Windows 10 до 17-ти јули 2017, по што веќе нема да добиваат надградби, освен основните „критични“. Ова се разбира важи за корисниците на се’ уште поддржаните верзии од Windows, а тие се Windows 7 и Windows 8.1. За поновите процесори коишто ќе излезат оваа година, поддршката ќе биде директно само за Windows 10 системите. Сепак, поради жалби од корисниците, поточно од тие од компаниите, Microsoft реши да го продолжи рокот за плус уште една година, па тој сега е до 17-ти јули 2018. Со ова корисниците ќе имаат дополнителна година да го испланираат нивното префрлување на Windows 10, се разбира за тие кои воопшто тоа го планираат. Доколку решат да останат на постарите верзии од Windows ќе добиваат само сигурносни надградби до крајот на официјалната поддршка за конкретната верзија од оперативниот систем. За Windows 7 тоа е 14-ти јануари 2020, додека за Windows 8.1 е до 10-ти ...
| | веќе видена | слични

Долгоочекуваната обнова Windows 10 Mobile веќе е достапна за голем број од уредите на Microsoft. Првично платформата ќе биде достапна за предводниците и моделите од средната класа, а подоцна и за постарите смартфони Lumia. Во моментов, корисниците можат да ги обновуваат моделите Lumia 430, Lumia 435, Lumia 532, Lumia 535, Lumia 540, Lumia 635 (верзија со 1GB RAM меморија), Lumia 640, Lumia 640 XL, Lumia 735, Lumia 830 и Lumia 930, откако сепак тоа зависи и од мобилните оператори. Microsoft нуди исто така специјална апликација-помошник, што покажува дали смартфонот е подготвен за ажурирање до Windows 10 Mobile. Софтверот може да се симне од интернет продавницата Windows Store, но не преку вообичаената функција во подесувањата на смартфонот. Мобилниот ОС доаѓа со голем број на нови можности, во споредба со Windows Phone 8.1. Значително се подобрени услугите Outlook и Office, а гласовниот асистент Cortana стана идентичен со оној на десктоп верзијата. Интересна исто така е функцијата Continuum која овозможува ...
| | веќе видена | слични

После повеќе месеци на одложување и неколку неофицијални информации кои само ги подгреваа надежите на корисниците, Windows 10 Mobile конечно стана достапен од пред два дена, поточно четврток 17-ти март. Иако при првата најава на оперативниот систем лани, Microsoft ветуваше дека сите достапни Lumia уреди кои работат на Windows Phone 8.1 ќе можат да ги надградат на 10-ка, сепак со тек на време стана јасно дека тоа нема да биде баш така. Официјално, потврдено преку Twitter профилот на Windows Insider програмата, надградбата на Windows 10 Mobile нема да ја добијат уредите кои работат на 512MB RAM, односно корисниците ќе мора да имаат уред со минимум 1GB RAM за да можат да ја инсталираат надградбата. @coreyd_0512 We do not have plans to put W10M on devices with 512 MB ^TJ — Windows Insider (@windowsinsider) March 17, 2016 Причина за ова е искуството од тестирањето на 10-ката кај овие уреди и фидбекот добиен од корисниците дека функционирањето не е на задоволително ниво. Ова ги остава корисниците на овие уреди да ...
| | веќе видена | слични

Можеби повеќето корисници го користат Gmail сервисот од Google, но Yahoo сепак не се предава и продолжува со додавање на нови и корисни функции на својот редизајниран имејл сервис. Оваа недела Yahoo Mail добива поддршка за прикажување на линковите во форма на информативни карти, наместо само како обичен текст со сина боја. Можноста е наречена Link Previews и е достапна на почеток за корисниците од САД на десктоп, по што во брзо време ќе биде пуштена за останатиот дел од светот. Приказот на линковите на овој начин сигурно им е познат на многу корисници. Тие вака се прикажуваат веќе одреден период во Viber, Skype, Slack и на други можеби помалку познати сервиси. При ставање на линк во пораката, истиот собира информации од страната до којашто линкува и наместо само текст, се прикажува во форма на картичка на која има слика, наслов на статијата, но и информации како авторот на статијата, цена доколку има производ, наслов на филм и слично. Корисниците дури ќе имаат можност да ја изберат големината на картичката и ...
| | веќе видена | слични

Ова како информација веќе одамна ни е познато. Исто како што е случајот со можноста за портирање на мобилни апликации на Windows 10, Microsoft најави ваква можност и за екстензиите кои ќе треба да работат на Edge прелистувачот. Се работи за алатка којашто ќе им биде достапна на програмерите со која ќе можат многу лесно да направат нивните екстензии да работат на Edge. Оваа информација како потврда дека оваа алатка е во изработка доаѓа од Џејкоб Роси од Microsoft преку неговиот Twitter профил. Тој исто така најавува дека сепак оваа алатка нема да има поддршка за сите API алатки, па на крајот екстензија изработена од почеток за Edge ќе биде најдобриот избор, посебно за одредени екстензии кои бараат поголема интеграција со прелистувачот. Ова сепак е добар начин да се донесе задоволителна бројка на екстензии на Edge, што би требало да предизвика поголема бројка на корисници, па на крај и повеќе програмери кои би биле заинтересирани да програмираат специјално за овој прелистувач. Lots of questions on this: yes ...
| | веќе видена | слични

Една од најмногу очекуваните функции на новиот Microsoft Edge интернет прелистувач конечно станаа достапни за корисниците, поточно за тие кои ги користат тест верзиите од Windows 10. Најновата Insider верзија од Windows 10, 14291 , којашто беше пуштена во текот на вчерашниот ден, со себе ја донесува оваа нова верзија од Edge и со тоа поддршката за екстензии. За почеток, исто како што беше неофицијално најавено , достапни се три екстензии кои корисниците треба сами да ги симнат и инсталираат. По пуштање на поддршката за сите корисници, истите ќе се инсталираат преку Windows Store. Екстензиите се направени со API алатка којашто се користи за правење на Chrome екстензиите, па како што беше најавувано минатата година, програмерите ќе можат едноставно да ги прилагодат нивните екстензии за сите прелистувачи (Mozilla исто така ќе се приклучи на оваа група). Доколку ја инсталирате најновата Insider верзија од Windows 10, екстензиите можете да ги симнете од следната страна. За нивно инсталирање потребно е по ...
| | веќе видена | слични

По неколкукратно одложување Microsoft конечно ја лансираше новата верзија на оперативниот систем Windows 10 Mobile за постарите смартфони кои датираат од 2015-та и 2014-та година доставувајќи им ги најновите апликации, сервиси и промени во интерфејсот. Со Windows 10 Mobile сега ќе може да го користите интернет прелистувачот Edge, ќе добиете многу повеќе функции на гласовниот асистент Cortana, како и поголема интеграција со десктоп сервисите. Надградбата е достапна за голем број на Lumia смартфони, додека пак останатите производители кои имаат Windows 8.1 смартфон ќе треба да почекаат уште кратко, но не сите ќе ја добијат надградбата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што очекувавме, неофицијалната информација којашто најави дека официјалната надградба на Windows 10 Mobile ќе започне денес , се покажа како точна и истата е најавена од Microsoft. Тоа значи дека корисниците на некои од Lumia моделите од денес ќе можат да го надградат својот уред на Windows 10, нешто што веќе одамна со нетрпение го чекаат, а се одложува неколку пати. Постарите Lumia телефони кои ќе ја добијат надградбата во оваа фаза ги вклучува Lumia 430, Lumia 435, Lumia 532, Lumia 535, Lumia 540, Lumia 635 (1 GB RAM), Lumia 640, Lumia 640 XL, Lumia 735, Lumia 830 и Lumia 930. Се разбира, како и обично, ова не значи дека веднаш ќе можете да ја инсталирате надградбата, а истото ќе зависи и од мобилниот оператор. Доколку некој од вас почне да ја добива надградбата, пишете во коментарите за информација на останатите. За проверка на достапноста на надградбата и слободниот простор на уредот, Microsoft има направено посебна апликација, Update Advisor, која можете да ја симнете преку следниот линк. Windows ...
| | веќе видена | слични

После подолго време на чекање и одложување, порталот Venture Beat преку нивни извор тврдат дека Microsoft ќе ја најави надградбата, односно финалната верзија на Windows 10 Mobile денес (17-ти март). Веќе неколку информации го посочуваат овој месец како месецот кога конечно ќе стане достапна оваа платформа за Lumia моделите. Информациите од Venture Beat не кажуваат ништо повеќе од тоа дека денес треба да биде најавена надградбата, како и тоа дека веднаш ќе биде достапна за симнување од компатибилните уреди. Според претходните информации, на почеток заинтересираните корисници ќе треба самите да ја иницираат надградбата преку уредот, по што Microsoft ќе почне да ги потсетува корисниците доколку не го направиле истото. Друг показател дека развојот на Windows 10 Mobile е стигнат до крајот се и неколкуте најави и претставувања на апликации за оваа платформа. Една од тие апликации е долгоочекуваната Instagram којашто е достапна во бета верзија за сите корисници. Со оглед на временската разлика со САД, дали оваа ...
| | веќе видена | слични

Останато

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 118 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 324 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 310 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 252 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 4 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

LastPass претстави апликација за дво-факторска автентикација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: