Windows 10 Mobile официјално достапен од денес


2 копии

Како што очекувавме, неофицијалната информација којашто најави дека официјалната надградба на Windows 10 Mobile ќе започне денес , се покажа како точна и истата е најавена од Microsoft. Тоа значи дека корисниците на некои од Lumia моделите од денес ќе можат да го надградат својот уред на Windows 10, нешто што веќе одамна со нетрпение го чекаат, а се одложува неколку пати. Постарите Lumia телефони кои ќе ја добијат надградбата во оваа фаза ги вклучува Lumia 430, Lumia 435, Lumia 532, Lumia 535, Lumia 540, Lumia 635 (1 GB RAM), Lumia 640, Lumia 640 XL, Lumia 735, Lumia 830 и Lumia 930. Се разбира, како и обично, ова не значи дека веднаш ќе можете да ја инсталирате надградбата, а истото ќе зависи и од мобилниот оператор. Доколку некој од вас почне да ја добива надградбата, пишете во коментарите за информација на останатите. За проверка на достапноста на надградбата и слободниот простор на уредот, Microsoft има направено посебна апликација, Update Advisor, која можете да ја симнете преку следниот линк. Windows ...
| | веќе видена | слични

Во јануари оваа година Microsoft најави дека корисниците на најновите Skylake процесори од Intel ќе мора да ги надградат своите компјутери на Windows 10 до 17-ти јули 2017, по што веќе нема да добиваат надградби, освен основните „критични“. Ова се разбира важи за корисниците на се’ уште поддржаните верзии од Windows, а тие се Windows 7 и Windows 8.1. За поновите процесори коишто ќе излезат оваа година, поддршката ќе биде директно само за Windows 10 системите. Сепак, поради жалби од корисниците, поточно од тие од компаниите, Microsoft реши да го продолжи рокот за плус уште една година, па тој сега е до 17-ти јули 2018. Со ова корисниците ќе имаат дополнителна година да го испланираат нивното префрлување на Windows 10, се разбира за тие кои воопшто тоа го планираат. Доколку решат да останат на постарите верзии од Windows ќе добиваат само сигурносни надградби до крајот на официјалната поддршка за конкретната верзија од оперативниот систем. За Windows 7 тоа е 14-ти јануари 2020, додека за Windows 8.1 е до 10-ти ...
| | веќе видена | слични

Долгоочекуваната обнова Windows 10 Mobile веќе е достапна за голем број од уредите на Microsoft. Првично платформата ќе биде достапна за предводниците и моделите од средната класа, а подоцна и за постарите смартфони Lumia. Во моментов, корисниците можат да ги обновуваат моделите Lumia 430, Lumia 435, Lumia 532, Lumia 535, Lumia 540, Lumia 635 (верзија со 1GB RAM меморија), Lumia 640, Lumia 640 XL, Lumia 735, Lumia 830 и Lumia 930, откако сепак тоа зависи и од мобилните оператори. Microsoft нуди исто така специјална апликација-помошник, што покажува дали смартфонот е подготвен за ажурирање до Windows 10 Mobile. Софтверот може да се симне од интернет продавницата Windows Store, но не преку вообичаената функција во подесувањата на смартфонот. Мобилниот ОС доаѓа со голем број на нови можности, во споредба со Windows Phone 8.1. Значително се подобрени услугите Outlook и Office, а гласовниот асистент Cortana стана идентичен со оној на десктоп верзијата. Интересна исто така е функцијата Continuum која овозможува ...
| | веќе видена | слични

После повеќе месеци на одложување и неколку неофицијални информации кои само ги подгреваа надежите на корисниците, Windows 10 Mobile конечно стана достапен од пред два дена, поточно четврток 17-ти март. Иако при првата најава на оперативниот систем лани, Microsoft ветуваше дека сите достапни Lumia уреди кои работат на Windows Phone 8.1 ќе можат да ги надградат на 10-ка, сепак со тек на време стана јасно дека тоа нема да биде баш така. Официјално, потврдено преку Twitter профилот на Windows Insider програмата, надградбата на Windows 10 Mobile нема да ја добијат уредите кои работат на 512MB RAM, односно корисниците ќе мора да имаат уред со минимум 1GB RAM за да можат да ја инсталираат надградбата. @coreyd_0512 We do not have plans to put W10M on devices with 512 MB ^TJ — Windows Insider (@windowsinsider) March 17, 2016 Причина за ова е искуството од тестирањето на 10-ката кај овие уреди и фидбекот добиен од корисниците дека функционирањето не е на задоволително ниво. Ова ги остава корисниците на овие уреди да ...
| | веќе видена | слични

Ова како информација веќе одамна ни е познато. Исто како што е случајот со можноста за портирање на мобилни апликации на Windows 10, Microsoft најави ваква можност и за екстензиите кои ќе треба да работат на Edge прелистувачот. Се работи за алатка којашто ќе им биде достапна на програмерите со која ќе можат многу лесно да направат нивните екстензии да работат на Edge. Оваа информација како потврда дека оваа алатка е во изработка доаѓа од Џејкоб Роси од Microsoft преку неговиот Twitter профил. Тој исто така најавува дека сепак оваа алатка нема да има поддршка за сите API алатки, па на крајот екстензија изработена од почеток за Edge ќе биде најдобриот избор, посебно за одредени екстензии кои бараат поголема интеграција со прелистувачот. Ова сепак е добар начин да се донесе задоволителна бројка на екстензии на Edge, што би требало да предизвика поголема бројка на корисници, па на крај и повеќе програмери кои би биле заинтересирани да програмираат специјално за овој прелистувач. Lots of questions on this: yes ...
| | веќе видена | слични

Една од најмногу очекуваните функции на новиот Microsoft Edge интернет прелистувач конечно станаа достапни за корисниците, поточно за тие кои ги користат тест верзиите од Windows 10. Најновата Insider верзија од Windows 10, 14291 , којашто беше пуштена во текот на вчерашниот ден, со себе ја донесува оваа нова верзија од Edge и со тоа поддршката за екстензии. За почеток, исто како што беше неофицијално најавено , достапни се три екстензии кои корисниците треба сами да ги симнат и инсталираат. По пуштање на поддршката за сите корисници, истите ќе се инсталираат преку Windows Store. Екстензиите се направени со API алатка којашто се користи за правење на Chrome екстензиите, па како што беше најавувано минатата година, програмерите ќе можат едноставно да ги прилагодат нивните екстензии за сите прелистувачи (Mozilla исто така ќе се приклучи на оваа група). Доколку ја инсталирате најновата Insider верзија од Windows 10, екстензиите можете да ги симнете од следната страна. За нивно инсталирање потребно е по ...
| | веќе видена | слични

По неколкукратно одложување Microsoft конечно ја лансираше новата верзија на оперативниот систем Windows 10 Mobile за постарите смартфони кои датираат од 2015-та и 2014-та година доставувајќи им ги најновите апликации, сервиси и промени во интерфејсот. Со Windows 10 Mobile сега ќе може да го користите интернет прелистувачот Edge, ќе добиете многу повеќе функции на гласовниот асистент Cortana, како и поголема интеграција со десктоп сервисите. Надградбата е достапна за голем број на Lumia смартфони, додека пак останатите производители кои имаат Windows 8.1 смартфон ќе треба да почекаат уште кратко, но не сите ќе ја добијат надградбата.
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 154 | | | веќе видена

Во изминатите речиси три недели посетивме огромен број општини и населени места, со илјадници од вас разговаравме на повеќе теми, ги промовиравме придобивките ...
сите 303 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 157 | | | веќе видена

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова вечерва од Кратово им одоговори на сите загрижени за тоа како ќе била претседател на државата и врховен ...
сите 57 | | | веќе видена

На 21 април и 5 мај избираме иднина. Со влезот во Европската Унија им отвораме нови врати на нашите млади и конечно создаваме услови за нив да ја бараат ...
сите 108 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 214 | | | веќе видена

Тое беше пораката на претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски вечерва на отворената трибина во Гевгелија. – Првите благодети што ги ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Windows 10 Mobile официјално достапен од денес

Од:
До кого (е-маил):
Порака: