Научниците конечно открија што ја уништило древната цивилизација Астеките?

Кога во Шпанија конквистадорите стигнале во Мексико во 1519 година, таму според проценките живееле околу 25 милиони домородци. По еден век останале само милион, пренесува индекс.хр. Домородното население многу поефектно од шпанското оружје ги убивале епидемиите од болестите кои Шпанците ги донеле со себе. Имало многу претпоставки и шпекулации, но кои точно болести ги донеле по падот на Астечкото Царство никогаш не е потврдено. Списанието Нејчр објави дека научниците сега ги изнесуваат првите ДНК докази за бактерија која можеби ја предизвикала најопасната епидемија од тој период за салмонелата. Пропаста на астечкото општество била предмет на многу истражувања и општо се верува дека ја предизвикале два главни фактори, доаѓањето на шпанските освојувачи и бројните европски болести на кои домородното население немало имунолошки одговор. Најлошата од тие епидемии била раширена од 1545 до 1550 година и се верува дека од неа умреле 80 отсто од автохтоното население. „Епидемијата од 1545 година се смета за една од ...
| | веќе видена | слични

Доколку сме ја користеле ДНК-та како што денес користиме магнетни ленти за складирање на податоци, теоретски е возможно да се складираат сите информации на луѓето кои некогаш се снимени, во простор со големина од една гаража за 2 автомобила. Компјутерските архитекти од Microsoft Research изјавија дека во наредните неколку години сакаат да започнат со складирање на нивните податоци на нишки од ДНК и да имаат оперативен систем за чување на ДНК-то во нивните дата центри до крајот на оваа декада. Колку и да звучи застарено, еден од најдобрите начини да се чуваат многу информации во малку простор е старата добра магнетна лента, која не само што е евтина, туку е и доволно солидна да ги задржува информациите и до 30 години, а може да содржи до терабајт податоци во една ролна. Но, кога ќе се земе во предвид дека повеќе податоци се генерирани во последните 2 години отколку во целата човечка историја досега, се чини дека магнетната лента нема да може да се користи во наредните неколку декади. Биолошкиот материјал ...
| | веќе видена | слични

Останато

Членот на ВМРО-ДПМНЕ, Костадин Богданов, неодамна разрешен од позицијата член на Извршниот комитет на партијата, во гостувањето во емисијата „ 360 степени “ на ...
сите 160 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 202 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски бара и очекува кривичниот совет внимателно да ги согледа сите факти и аргументи наведени во жалбата на пратеникот ...
сите 98 | | | веќе видена

Третиот нацрт-амандман, што се однесува на членот три од Уставот на Република Македонија е на дневен ред на денешното продолжение на седницата на собраниската ...
сите 291 | | | веќе видена

Во атарот на селото Негорци, во близина на Невропсихијатриската болница, ќе се гради стационар за бездомни животни во општина Гевгелија, е договорено денеска ...
сите 74 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 51 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена

По повеќе од 12 часа во кривичниот суд, нешто по полноќ заврши распитот на петмина осомничени во случајот „Империја на СЈО, а од 2 по полноќ па натаму, ...
сите 190 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Научниците конечно открија што ја уништило древната цивилизација Астеките?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: