Каменос: Договорот од Преспа нема никогаш да се имплементира


Може да собираат покани и да се сликаат, но во НАТО нема шанси да влезат се додека го користат терминот Македонија, рекол Каменос Коалицискиот партнер во грчката Влада, Панос Каменос, не отстапува од неговиот став, дека Македонија нема да стане членка на НАТО, а Договорот од Преспа нема да се имплементира. Според грчката новинска агенција АНА-МПА, говорејќи пред грчките новинари во Брисел, министерот за одбрана, кој заедно со шефот на грчката дипломатија го придружуваат грчкиот премиер на НАТО Самитот, рекол дека Договорот од Преспа нема никогаш да се имплементира затоа што тој лично смета дека нема да помине ниту во собранието, ниту на референдумот кај нас. -Може да собираат покани и да се сликаат, но во НАТО нема шанси да влезат се додека го користат терминот Македонија, рекол Каменос според АНА- МПА. Во однос на тоа кога ќе се одржат избори во Грција, одговарајќи на новинарско прашање, коалицискиот партнер во владата на новинарите им рекол да не очекуваат избори бидејќи „сѐ додека скопското прашање не е ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Посакувам, некои да не користат едно прашање од надворешната политика за внатрешно политичка употреба. Бидејќи гледам дека постои обид за поврзување на случајот со руските дипломати, со според нашето мислење, оправданите реакции што постојат кај мнозинството од грчкото општество за прашањата од Договорот од Преспа, рече претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис на прес конференција на Крит, одговрајќи на прашање поврзано со последните случувања во грчко – руските односи. – Да не ги мешаме двете прашања. Очигледно, грчкото општество не реагира за Договорот, бидејќи е поттикнато од некој. Реагира за Договорот бидејќи е лош Договор, бидејќи Ципрас и Коѕијас им ги отстапија македонска националност и македонски јазик на соседната земја, која слави за тоа и според тоа, можам целосно да разберам зошто големото мнозинство на грчкото општество е против овој договор, рече Мицотакис. – Само ќе кажам дека Заев, систематски го користи името Република Македонија за да ја одреди земјата што ја претставува и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Грчката Влада направи опасни отстапки за јазикот и националноста, отстапки кои наместо да затворат стари, отвораат нови сметки. Договорот не е прифатлив за нас, смета претседателката на Движењето за промена, Фофи Генимата. Во нејзиниот говор во Серес, објасни дека партијата сака одржлив договор со соседната земја, договор „што ќе поништува секаков вид на иредентизам и идна националистичка аспирација на товар на Грција“, рече дека тие сакаат решение, но не било какво решение. -Кога излезе на виделина Договорот, без заобиколувања, разјаснивме дека за нас, под тие услови не е прифатлив. Ако беше така ќе се решеше прашањето од претходните влади на ПАСОК. Ние бевме и сме комплетно против отстапувањата на грчката Влада во критичните прашања за националноста и јазикот. Станува збор за отстапки што се опасни и историски погрешни. Отстапки од цврстите позиции, што наместо да затворат стари, отвораат нови сметки, рече Генимата. Лидерката на Движењето за промена истакна дека минатиот викенд „северните соседи славеа за ...
| | веќе видена | слични

Договорот не е прифатлив за нас, рече претседателката на Движењето за промена, Фофи Генимата. Во нејзиниот говор во Серес, објасни дека партијата сака одржлив договор со соседната земја, договор „што ќе поништува секаков вид на иредентизам и идна националистичка аспирација на товар на Грција“, рече дека тие сакаат решение, но не било какво решение. -Кога излезе на виделина Договорот, без заобиколувања, разјаснивме дека за нас, под тие услови не е прифатлив. Ако беше така ќе се решеше прашањето од претходните влади на ПАСОК. Ние бевме и сме комплетно против отстапувањата на грчката Влада во критичните прашања за националноста и јазикот. Станува збор за отстапки што се опасни и историски погрешни. Отстапки од цврстите позиции, што наместо да затворат стари, отвораат нови сметки, рече Генимата. Како што јави дописничката на МИА од Атина, лидерката на Движење за промена истакна дека минатиот викенд „северните соседи славеа за ерга омнес признавањето на македонскиот народ и македонскиот јазик“, додека пак во ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Претседателот на грчката опозициска Нова демократија, говорејќи пред политичкиот комитет на партијата, упати обвинувања до грчката Влада дека на нашата земја и дала македонски јазик, македонски идентитет и НАТО пасош, со што Грција го изгубила најсилното дипломатско оружје од изминатите години. Како што јави дописничката на МИА од Атина, Кирјакос Мицотакис рече дека земјата веќе ги живее негативните завршени работи од Договорот од Преспа, за кои, тие, наврмено предупредиле. - Денес, секој ден, Скопјаните веќе се повикуваат на македонскиот идентитет и македонскиот јазик што им беа дадени. Но, веќе го имаат и НАТО пасошот, оној кој господата Ципрас, Каменос и Коѕијас, побрзаа да им го дадат, лишувјќи ја земјата од најважното, најсуштинското, најефективното преговарачко оружје што го имаше. Дипломатското оружје што го искористија сите грчки влади во изминатите три децении. Националната линија од 27 години која беше крунисана од Костас Караманлис во 2008 во Букурешт и беше напуштена во рок од неколку недели, ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис обвини денеска дека Владата во Грција на нашата земја ѝ дала македонски јазик, македонски идентитет и НАТО пасош. Според него, со ова Грција го изгубила најсилното дипломатско оружје од изминатите години. Мицотакис вели дека земјата веќе ги живее негативните завршени работи од Договорот од Преспа, за кои навремено предупредиле. „Веќе го имаат и НАТО пасошот, оној кој господата Ципрас, Каменос и Коѕијас, побрзаа да им го дадат, лишувајќи ја земјата од најважното, најсуштинското, најефективното преговарачко оружје што го имаше. Дипломатското оружје што го искористија сите грчки влади во изминатите три децении. Националната линија од 27 години која беше крунисана од Костас Караманлис во 2008 во Букурешт и беше напуштена во рок од неколку недели“ – рече Мицотакис. Тој постојано дава изјави во кои ја напаѓа грчката власт дека направила многу отстапки за нашата земја. Мицотакис претходно изјави дека Договорот од Преспа ги труе односите меѓу двата народи. На ...
| | веќе видена | слични

Во радио интервју, министерот за внатрешни работи на Грција вели дека владата ќе го истера четиригодишниот мандат, но изгледаше прилично вознемирен поради изјавите на Панос Каменос, лидерот на помалиот коалиционен партнер „Независни Грци“. „ Зошто да правиш избори во мај ако веруваш дека 2018 ќе биде плоден и профитабилен период“ изјави министерот Панос Скурлетис. Одговарајќи на прашањето дали е доведена под прашање кохезијата во владата, со можно повлекување на „Независни Грци“ поради Преспанскиот договор, министерот рече: „Се надевам дека во оваа последна година владата нема да претрпи таков удар“. За договорот од Преспа, Скурлетис оцени дека ќе има мнозинство за негово изгласување кога ќе дојде во парламентот. На прашањето дали тој верува дека ако Каменос ја напушти владата, СИРИЗА ќе може да најде сојузник на друго место, тој одговори дека тоа е „ризично“.
| | веќе видена | слични
7 копии

Нашата позиција е јасна и опфаќа две работи или 180 пратеници или народот, вели потпретседателот на Независни Грци, Панајотис Згуридис, во однос на ратификацијата во грчкиот Парламент на Договорот од Преспа.Во интервју за грчкото радио „Реал фм“ тој ја повторува позицијата на коалицискиот партнер во грчката Влада дека решението меѓу Македонија и Грција треба да биде изгласано со зголемено мнозинство (180, наместо 151 пратеник), а во спротивно, тие ќе се повлечат од владата. Згуридис ги демантира и информациите дека договорот би добил глас и од некои од пратениците од Независни Грци.- Нема да има пратеници од Независни Грци кои ќе гласаат за договорот, вели Згуридис.Прашан во однос на информациите дека имало, од руски фактори, обид за поткуп за учество во протестите во северна Грција, Згуридис вели дека „не треба некој да потплати за Независни Грци да ја задржат позицијата што ја имаат од самиот почеток“, јави дописничката на МИА од Атина.- И јас лично учествував во големите протести, и на првиот во Солун и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Смешни се тврдењата дека стотиците илјади Грци на протестите против Договорот од Преспа беа поттикнати или платени од мрачни руски интереси, коментираат од Нова демократија. - Речиси е комично владини фактори да се обидуваат да ги поврзат нелегалната активност на руските дипломати со општото неодобрување на договорот што го потпишаа Ципрас и Заев. Уште посмешно е да тврдат дека стотици илјади Грци што учествуваа и учествуваат на протестите против Договорот од Преспа, божем беа поттикнати или дури... и платени од мрачни руски интереси, соопштуваат од Нова демократија. Од најголемата грчка опозициска партија велат дека за нив се подразбира дека „секој обид на надворешна интервенција во внатрешните случаи на земјата треба да се третира итно, строго и решително“, а тоа важи и за руските дипломати доколку постојат докази за нивна вмешаност, јави дописничката на МИА од Атина. Од Нова демократија, бараат од грчката Влада за ова да се извести Парламентот. - Неприфатливо е за едно толку сериозно прашање, владата да ...
| | веќе видена | слични

Во интервју за грчкото радио „Реал фм“ тој ја повторува позицијата на коалицискиот партнер во грчката Влада дека решението меѓу Македонија и Грција треба да биде изгласано со зголемено мнозинство (180, наместо 151 пратеник), а во спротивно, тие ќе се повлечат од владата. Згуридис ги демантира и информациите дека Договорот би добил глас и од некои од пратениците од Независни Грци. - Нема да има пратеници од Независни Грци кои ќе гласаат за Договорот, вели Згуридис. Прашан во однос на информациите дека имало, од руски фактори, обид за поткуп за учество во протестите во северна Грција, Згуридис вели дека „не треба некој да потплати за Независни Грци да ја задржат позицијата што ја имаат од самиот почеток“, јави дописничката на МИА од Атина. - И јас лично учествував во големите протести, и на првиот во Солун и на првиот во Атина, но ова беше поради позицијата и ставот на Независни Грци, уште од основачкиот конгрес дека не треба на нашата северна граница да има држава што ќе го има содржи зборот Македонија во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 143 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 108 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која на почетокот на неделава си поднесе неотповиклива оставка, а неколку ...
сите 281 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Каменос: Договорот од Преспа нема никогаш да се имплементира

Од:
До кого (е-маил):
Порака: