Предлог споменикот „Воин на коњ“ да замине во Грција, а тука да дојде атинскиот „Тркач“


Споменикот „Воин на коњ“ да замине за Атина, а атинскиот „Тркач“ да пристигне во Скопје била идејата на министерката за култура на Грција, пренесена на средба ...
| | веќе видена | слични
15 копии
17 копии

Споменик от Воин на коњ да се замени со атинската скулптура Тркач.Оваа информација ги запали грчките медиуми. Владите во Атина, но и во Скопје веднаш ја ...
| | веќе видена | слични

Грчките медиуми на големо пишуваат дека министерката за култура Мирсини Зорба предложила размена на споменици помеѓу Скопје и Атина. Наводно на средбата со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Настана јавен спор меѓу грчката министерка за култура, Мирсини Зорба, и уметникот кој ја создаде стаклената скулптура “Тркач”, поради наводниот предлог за ...
| | веќе видена | слични

Министерката за култура на Грција, Мирсини Зорба, предлага размена на скулптури, така што Грција би го земала споменикот на Александар Македонски, познат како ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За 24 часа во Куманово има нови 41 заразен со коронавирус, но и исто толку оздравени. Бројот на активни случаи е 924, а од вирусот денес почина еден човек на ...
сите 347 | | | веќе видена

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на ...
сите 271 | | | веќе видена

Бугарските барања се спротивни на европските вредности и излегуваат од рамката на Договорот за добрососедство. Но, Северна Македонија ќе продолжи да бара ...
сите 897 | | | веќе видена

Универзитетскиот професор Антон Панчев во Патот кон…на Алсам М потенцира дека Бугарија во никој случај не го негира идентитетот на македонскиот народ, туку ги ...
сите 211 | | | веќе видена

Се промени менталитетот на тимот. Стигнавме до точка да губиме од Андора, бевме на многу ниско ниво, но ова се промени. Важна улога одигра враќањето на Горан ...
сите 207 | | | веќе видена

Европската комисија препорача брзите тестови за откривање на коронавирус да се користат главно кај луѓе кои покажуваат симптоми.„Брзите анагени тестови треба ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Предлог споменикот „Воин на коњ“ да замине во Грција, а тука да дојде атинскиот „Тркач“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: