Мицотакис до Меркел: Преспанскиот договор може да создаде нов проблем на Балканот

4 копии

Ѝ ги објаснив на госпоѓа Меркел нашите ставови за Преспанскиот договор и за причините зошто Нова демократија нема да го ратификува, изјави по средбта со германската канцеларка лиерот на опозициската Неа Демократија, Кирјакос Мицотакис кој смета дека мнозинството грчки граѓани се против ваквиот договор за името. -Не само затоа што тоа е волја на огромното мнозинство Грци, туку затоа што тоа е лош договор кој наместо да ги решава старите проблеми во поширокиот балкански регион, може да предизвика нов, истакнал Мицотакис.
| | веќе видена | слични

Блокада на членството на Македонија во Европската унија, најави лидерот на грчката опозиција и според анкетите најверојатниот иден грчки премиер, Кирјакос Мицотакис, според кој „членството на Скопје во НАТО е неизбежно, но следниот ден не влегуваат во ЕУ“ Прашан за тоа што тој како премиер би направил, доколку договорот е веќе ратификуван од грчкиот парламент, Мицотакис рече дека треба да биде искрен и реален дека во тој случај „Скопје влегува во НАТО и нема враќање назад“. Од моментот кога овој договор ќе се ратификува од грчкиот Парламент и во исто време, во ист момент, ако не во ист момент, тогаш неколку дена подоцна, ќе се ратификува протоколот за интеграција во НАТО, Скопје влезе во НАТО. Готово е. Влегоа. Но, внимавајте, следниот ден не влегуваат во Европската унија. Сакам да бидам апсолутно јасен. Никогаш од мене нема да чуете: Му посакувам добредојде на македонскиот премиер во нашата земја“. Ова нема да го слушнете следниот ден. Патот на Скопје кон ЕУ е долг процес и е тек што во голема мера ќе ...
| | веќе видена | слични

Според лидерот на грчката опозиција и според анкетите најверојатниот иден грчки премиер, Кирјакос Мицотакис, долг и трнлив ќе биде патот на македонската интеграција во ЕУ. Имено во последната негова изјава тој најави нова блокада на членството на Македонија во Европската Унија, односно како што вели членството на Скопје во НАТО е неизбежно, но следниот ден не влегуваат во ЕУ. Прашан за тоа што тој како премиер би направил, доколку договорот е веќе ратификуван од грчкиот Парламент, Мицотакис рече дека треба да биде искрен и реален дека во тој случај „Скопје влегува во НАТО и нема враќање назад“. -Од моментот кога овој договор ќе се ратификува од грчкиот Парламент и во исто време, во ист момент, ако не во ист момент, тогаш неколку дена подоцна, ќе се ратификува протоколот за интеграција во НАТО, Скопје влезе во НАТО. Готово е. Влегоа. Но, внимавајте, следниот ден не влегуваат во Европската унија. Сакам да бидам апсолутно јасен. Никогаш од мене нема да чуете: Му посакувам добредојде на македонскиот премиер во ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Глас за доверба за Ципрас е еднакво на „да“ за Договорот од Преспа, рече претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, во интервјуто во централното издание на вестите на грчката телевизија Антена и додаде дека тоа значи продолжување на мандатот на владата која веќе има направено голема штета на земјата и упати повик до сите пратеници, „да ги земат предвид овие последици при нивниот избор“. Мицотакис рече дека според изјавите на пратениците кои го поддржуваат Ципрас, веројатно е дека владата ќе добие 151 глас, колку што се потребни за изгласување доверба од Парламентот, јави дописничката на МИА од Атина. -Но, господинот Ципрас нема да ја ужива довербата од народот. И затоа повторувам дека најкоректното решение денес, најчистото решение се избори. Избори сега. Посакувам господинот Ципрас да не добие 151 глас, рече Мицотакис во интервјуто. Тој го повтори ставот на неговата партија дека разделбата на коалициските партнери во грчката Влада всушност е договорена и режирана, а владата на СИРИЗА- Независни ...
| | веќе видена | слични

Кирјакос Мицотакис, во интервјуто на грчката телевизија Антена рече дека тоа значи продолжување на мандатот на владата која веќе има направено голема штета на земјата и упати повик до сите пратеници, „да ги земат предвид овие последици при нивниот избор“. Мицотакис вели дека според кажаното е веројатно да има 151 глас но нема да ја ужива довербата во народот. Рече дека најкоректното решение, најчистото решение се избори. Избори сега. Во однос на тоа дали Нова демократија се согласува со сложено име со вклучен термин Македонија, Мицотакис вели дека позицијата на неговата партија е непроменета, но објаснува дека името е поврзано со останатите елементи. -Ако се договоревме дека името на Скопје ќе беше „Република на Централен Балкан“ и скопјаните ќе ги задржеа македонската националност, македонскиот јазик и македонскиот идентитет, би ни се допаѓал овој договор или не? Мене не би ми се допаднал. Според тоа, името е неразделно поврзано со останатите елементи на договорот, кои на крајот се оние кои, во најголема ...
| | веќе видена | слични

Во опсежна анализа под наслов „Како Алексис, револуционерот кој сакаше да ја смени Европа, стана ист како Меркел“, порталот „In.gr“ го објаснува „зближувањето“ на Атина и на Берлин и потсетува на причините на германскиот интерес за тоа. Пред се, не смееме да ја потцениме важноста на германските инвестиции во Грција, пишува In.gr. Германија е земја со најмногу директни странски инвестиции во Грција во вкупен износ од 7,5 милијарди евра во широк спектар на економски сектори и затоа има посебен интерес (бидејќи грчката влада има посебен интерес за привлекување инвеститори), особено кога е во тек програмата за приватизација и набавки за одбраната, потсетува порталот, според кој не се во прашање само инвестициите. „Германија сега има посебен интерес во балканскиот регион. Упорноста и активната посветеност на Преспанскиот договор, која беше поинтензивна од онаа на другите европски влади, е дел од посеопфатно планирање за регионот“. Германија во суштина е за нов круг на проширување на ЕУ, …што повторно ќе й даде ...
| | веќе видена | слични

Останато

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 425 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 210 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 258 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 309 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена

Реал Мадрид успеа да ја добие пресметката со Севилја со 2-1, но дуелот на „Сантијаго Бернабеу“ го одбележаа спорни моменти од кои најмногу внимание доби ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицотакис до Меркел: Преспанскиот договор може да создаде нов проблем на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: