Катимерини: Нова демократија бара единствена позиција на грчката Влада за името на Македонија


6 копии

Главната грчка опозициска партија, Нова демократија, ја повика Владата да излезе со единствен предлог за името со Македонија заради, како што наведува, појавените разлики во нејзините редови за ова прашање, соопшти вестникот „Катимерини“. „На премиерот Алексис Ципрас и неговиот коалициски партнер Панос Каменос им напоменуваме дека двете партии, Сириза и Независни Грци, се во владата, а не во опозицијата. И бидејќи претпоставуваме дека тие комуницираат меѓу себе, од нив очекуваме конкретен и заеднички предлог за името на БЈРМ. Затоа што се додека се во Владата тие ја носат одговорноста за договорањето, а не партиите од опозицијата“, се наведува во соопштението на Нова демократија. Грчките конзервативци, во ставот соопштен во Катимерини, категорички ја отфрлаат идејата лансирана од шефот на дипломатијата Никос Коѕијас дека решене на спорот со Скопје може да биде изнаједено во Парламентот само со мнозинството на пратенциите од двете партии, кои се претставени во Владата. Зад оваа идеја тие стравуваат од обид на ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Претседателот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, преку интервју за порталот Capital.gr ги повторува барањата до владата за една единствена и заедничка позиција на коалиционите партнери, вели дека неговата партија не е информирана за преговорите и владините позиции и изразува убеденост дека Панос Каменос ќе покаже голема флексибилност за спорот со името и ќе направи се за да остане на министерската позиција. „Немам апсолутно никаков сомнеж дека на крај, господинот Каменос, ќе направи се што е потребно за да остане во фотелјата на Министерството за одбрана“, вели Мицотакис и додава дека коалициониот партнер во владата ќе покаже голема флексибилност и во ова прашање, како и за многу други.
| | веќе видена | слични

„Преговарањето е голема работа. Ајде да скршиме (некои) јајца и да ги решиме проблемите кои ни одземаат многу време“, изјавил заменик министерот за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, инаку приврзаник на ставот дека проблемот со „Скопје“ требало да се реши уште во 1990 година. Вториот човек на грчкотоМНР само ја искористи фразата „ не можеш да направиш омлет, ако не скршиш неколку јајца“ што е широко распространета во западниот вокабулар. Аменикот на Никос Коѕиас, вели дека предлогот што ќе биде национално поволен би бил депониран во Парламентот и би ја исклучил можноста да се користи за внатрепартиски цели. „Главната опозициска партија (Нера демократија – н.з.) сака да создаде услови слични на 1992 година, истакна тој. Според него, опозицијата остава простор дека може да гласа против, дури и ако се најде национално поволно решение во обид да се изгуби декларацијата Но, на ваквото надмудрудување за внатрешни политички поени, Катругалос вели „Ајде да скршиме јајца за решение на проблемите”, имајки ...
| | веќе видена | слични

Нова демократија не е информирана за преговорите и владините позиции за спорот за името, изјави претседателот на опозициската партија Кирјакос Мицотакис и додаде дека Панос Каменос ќе покажа флексибилност за спорот со името за да остане на министерската позиција.– Немам апсолутно никаков сомнеж дека на крај, господинот Каменос, ќе направи се што е потребно за да остане во фотелјата на Министерството за одбрана, вели Мицотакис и додава дека коалициониот партнер во владата ќе покаже голема флексибилност и во ова прашање, како и за многу други.Според Мицокатис потребно е прво да постои заедничка владина позиција, таа да биде соопштена, па тие како партија да го изразат нивниот став. Како што кажа тој од Владата немале никакви информации, нешто што не било случај во минатото.– Кога владата ќе настапи официјално преку премиерот и ќе ги изрази ставовите и на двата владини партнери ќе можеме и ние да заземеме став за деталите за решението за кое преговара влада, вели Мицотакис и очекува од Ципрас да ја изрази ...
| | веќе видена | слични

Владата мора да претстави обединета позиција во спорот околу името на Поранешната Југословенска Република Македонија (ФИРОМ), изјави денес лидерот на Неа демократија, Киријакос Мицотакис, во интервју за Capital.gr. „Треба да знаеме каква е официјалната позиција на мнозинството. Досега ништо не слушнав. Кога владата формално ќе ја искаже својата позиција преку премиерот, изразувајќи ги позициите на владините партнери, тогаш ќе можеме да ги коментираме деталите за кое било решение за кое конечно ќе преговара владата“, рекол Мицотакис. Интервјуто доаѓа по денешната мини средба во кабинетот на премиерот Алксис Ципрас по која Никос Коѕиас и Панос Каменос изнесоа свои ставови за можноста за решавање на проблемот со името на северниот сосед. Запрашан дали верува дека предлогот ќе биде сложено име со географска одредница, Мицотакис рече дека претпочита „да не шпекулира“, додавајќи дека останува да се види дали владата ќе ја следи таа линија. Во врска со позицијата на Панос Каменос, лидерот на помалиот коалиционен ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од два часа траеше вонредната средба во Владата во Атина што ја свика грчкиот премиер Алексис Ципрас во однос на прашањето на името со Македонија. Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕиас и претседателот на партијата „Независни Грци“, Панос Каменос, која е дел од владината коалиција излегоа со своите стари ставови. Коѕиас говореше со оптимистички тонови истакнувајќи дека е неопходно решение „ерга-омнес“ за севкупна употреба на евентуално ново договорено име, а Каменос изјави дека не се согласува терминот Македонија воопшто да биде дел од решението. Сепак, тој нагласи дека има доверба во шефот на грчката дипломатија и смета оти национално решение за ова прашање е неопходно. Во меѓувреме, Коѕиас изјави дека 2018-тта ќе биде година во која ќе се решат отворените прашања во надворешната политика на Грција. „По прашањето на името, Владата како што постојано истакнувала, поддржува и преговара за име кое ќе биде за сестрана употреба, став кој Грција го претстави и во Букурешт. Ние сме за тоа да ...
| | веќе видена | слични

Атина се соочува со силен притисок од Соединетите Држави за брзо решение на спорот за името со цел што побрз влез на Македонија во НАТО за да се спречи ширење на руско влијание во земјава. Атина се соочува со силен притисок од Соединетите Држави за брзо решение на спорот за името со цел што побрз влез на Македонија во НАТО за да се спречи ширење на руско влијание во земјава. Ова го пренесува германската ДПА, повикувајќи се на високи избори во грчката Влада. Според нив, се предлага одредница пред името Македонија, како Северна, Нова или Горна. Тамошните дипломатски кругови за германската новинска агенција потврдуваат дека се создава нова динамика во изнаоѓање решение, а како потврда за тоа е и денешниот мини министерски состанок во Атина, свикан од грчкиот премиер. Целта на овој состанок била да се доближат ставовите на Алексис Ципрас, кој се залага за едно име за севкупна употреба со терминот „Македонија“ и на Панос Каменос, претседателот на „Независни Грци“ чие крило воопшто не сака овој термин да биде ...
| | веќе видена | слични

Сложено име за севкупна употреба, останува позицијата на грчката влада. По средбата со премиерот Алексис Ципрас, министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, изјави дека оваа година ќе се решат прашањата во грчката надворешна политика. Коѕијас по состанокот во премиерската палата во Атина побара од сите партии во земјата да има согласност за решението до кое ќе се дојде. „За прашањето за името, Владата, како што има континуирано истакнато, поддржува и преговара за едно сложено име, едно име за сите употреби, она што Грција го презентираше како позиција и во Букурешт. Ние сме за тоа да има согласност од сите партии и политички сили на земјата“, смета Коѕијас. На средбата со грчкиот премиер, освен Коѕијас присуствуваше и министерот за одбрана Панос Каменос, но и неколку други министри. Каменос кој е познат по тврдите ставови и по состанокот изјави дека останува на позициите, зборот Македонија воопшто да не биде вклучен во името. „Мислам дека преговорите треба да продолжат. Имам доверба во ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Неколку министри од грчката Влада, меѓу кои и шефот на дипломатијата Никос Коѕијас и коалицискиот партнер во Владата и министер за одбрана Панос Каменос учествуваат на состанокот во премиерската палата, свикан од премиерот Алексис Ципрас. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, главната тема на овој, како што го коментираат грчките медиуми, „вонреден мини министерски совет“, е прашањето за името. Официјална потврда за состанокот од кабинетот на Ципрас нема, барем засега. Но, грчките медиуми, повикувајќи се на свои извори веќе го најавија. Почетокот на средбата беше закажан за 11 часот по грчко време. Неофицијално, на состанокот под палката на Ципрас учествуваат вицепремиерот Јанис Драгасакис, министрите Никос Коѕијас и Панос Каменос, алтернативниот министер за одбрана Вицас и тројцата министри без ресор. Земајќи ги предвид фактите што спорот со името во Грција се претвори и во внатрешен проблем од една страна, но и тоа дека не постои конкретно име и официјален предлог на маса, од друга страна, состанокот ...
| | веќе видена | слични

 Шефот на грчката дипломатија со оптимистички изјави, рече дека потребно е решение, додека пак коалициониот партнер во владата е со непроменети позиции, но вели дека има доверба во Коѕијас и смета дека ќе биде потребно национално решение. -Во прашањето за името, владата, како што има континуирано истакнато, поддржува и преговара за едно сложено име, едно име за сите употреби, она што Грција го презентираше како позиција и во Букурешт. Ние сме за тоа да има согласност од сите партии и политички сили на земјата, вели Никос Коѕиас – министер за надворешни работи на Грција. Панос Каменос, пак останува на својата позиција, дека сѐ уште е во сила одлуката од лидерската средба во 1992. -Постојат 2 важни одлуки во скопското прашање. Едната е одлуката на лидерите на политичките партии под претседателот Константинос Караманлис, а другата е одлуката од Букурешт. Сметам дека преговорите ќе треба да продолжат, имам доверба во министерот за надворешни работи. Јас од прв момент реков дека грчкиот термин Македонија, како ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 234 | | | веќе видена

Јутјуб каналот „FBE“ кој има над 19 милиони следбеници објави видео во кое Американци го даваат своето мислење за песните од Евровизија. Еден од коментаторите ...
сите 191 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 159 | | | веќе видена

Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх во "аферата Ибица" и натаму е мистерија, иако веќе со денови на социјалните мрежи кружи ...
сите 133 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Катимерини: Нова демократија бара единствена позиција на грчката Влада за името на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: