Ципрас за спорот за името: Имам одговорност спрема мојата земја и историјата

Грчкиот премиер Алексис Ципрас по вчерашната средба со лидерот на опозицијата Кирјакос Мицотакис поврзано во спорот со името истакна дека тој одговорност спрема својата земја и историјата. Мицотакис го обвини премиерот дека го користи спорот за политички потреби со цел да ја ослабне опозицијата и Нова Демократија. На овие обвинувања Ципрас одговорил дека ќе направи се што е во голема моќ да го реши спорот со соседната земја.
| | веќе видена | слични

Во личен напад врз премиерот Алексис Ципрас во врска со постапувањето со случајот Новартис, главниот опозициски водач на Неа демократија, Киријакос Мицотакис, го обвини Ципрас и неговите соработници дека ја водат Грција во „многу опасни патишта“ и предупреди дека ќе бидат одговорни пред грчкиот народ. “Како што покажа историјата на оваа земја, демократските институции се многу помоќни од оние што сакаат да ги поткопаат. Владеењето на правото секогаш преовладува над длабоката држава и јас сум апсолутно сигурен дека ова ќе се случи уште еднаш“, рече тој. Според Мицотакис, владата се обидува да го одвлече вниманието на јавноста „од четвртиот меморандум и од новите мерки што веќе ги потпиша“, од секојдневниот живот на граѓаните што секојдневно се влошува“ и од своите отстапки за надворешно-политичките прашања особено од начинот на кој се справува со скопското прашање., со кое мнозинството Грци не се согласуваат. „Владата се обидува да се спаси”, правејќи го единственото нешто што добро го прави, имено клеветејќи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и неговите соучесници ја водат земјата низ многу опасни патишта, што може да се види во случајот Новартис“, изјави претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова Демократија, Кирјакос Мицотакис, во коментар за скандалите околу случајот Новартис кои доминираат во јавниот живот во земјата на почетокот на неделава, пишува електронското издание на грчкиот весник Potothema.. Мицотакис додаде дека актуелната грќла влада се обидува да го одвлече вниманието на јавноста од тешките мерки за штедење, коишто Ципрас веќе ги прифатил во рамките на четвртиот меморандум. „Како и отстапките за прашања од национален интерес, особено начинот на кој спорот со Скопје е неприфатлив за повеќето Грци. Тој се обидува да се спаси со тоа што прави нешто што може да го направи добро. Тој ги омаловажува своите политички противници и тоа го прави со поделба меѓу граѓаните. Тоа тој го прави со нечуени интриги кои го поткопуваат владеењето на правото “, рече Мицотакис додавајќи дека во едно ...
| | веќе видена | слични

Пан-македонските сојузи, еден од организаторите на митингот плооштадот „Синтагма“ во неделата, ја предупредија грчката влада да не се обидува да го минимизира „големиот митинг“ кој бил само почеток доколку не ја почитуваат волјата на грчкиот народ. „Изненадени сме што по вторпат забележуваме дека владата, се обидува со сите средства, да ја намали огромната преговарачка предност што ја доби со величествената мобилизација на грчкиот народ во однос на скопското прашање“. Според организаторите, на собирот за одбрана на името „Македонија“ имало 1,5 милиони луѓе, додека полицијата тврди дека бројката била десет пати помала. Во опширното соопштение се вели дека според нивните податоци, само до 14,10 часот во неделата во Атина пристигнале 2.618 автобуси… „Во секој случај, зборуваме за најголемиот собир што се одржал во Атина во текот на последните 15 години. И тоа ќе биде само почеток…“, се вели во соопштението.
| | веќе видена | слични

Ден по митингот во Атина против употребата на зборот „Македонија“ во името на северниот сосед, во Грција сè уште се води војна со броеви меѓу организаторот и Владата, која настојува да убеди дека протестот потфрлил. Сигналите од кабинетот на премиерот Алексис Ципрас се дека, поради „разочарувачкиот одѕив“, нема потреба ни од референдум, ни од промени во преговорите по демонстрациите. Наспроти тврдењето на организаторот за присуство на 1-1,5 милиони луѓе и официјалната бројка од 140.000 според полицијата, министерот за заштита на граѓаните Никос Тоскас, отиде најдалеку во минимизирањето на масовноста. Познат по бранењето на полицијата за нејзината неактивност во различни кризни ситуации во Атина во изминатите години, тој го помина 5 февруари јавно бранејќи ја полициската методологија во изработката на проценките, според која плоштадот „Синтагма“ можел да прими најмногу 35.000 демонстранти. На тоа реагираа неговите опоненти, тврдејќи дека полициските видеа се фалсификувани, додавајќи дека на снимките нема ...
| | веќе видена | слични

„Неа демократија и јас лично го браневме правото на граѓаните да протестираат слободно, мирно и демократски, како што е предвидено со Уставот“, вели водачот на главната опозициска партија, Киријакос Мицотакис. “Изразувањето на националната гордост на стотици илјади граѓани кои се собраа на плоштадот Синтагма од секој дел од земјата немаа политичка боја. Никој нема право политички да експлоатира таков голем собир”, рече Мицотакис. Опозициската партија во анкетите води со над 15 отсто поддршка пред владеачката Сириза на Ципрас, а политички коментатори во Грција оценуваат дека Мицотакис сака да ќари политички поени и игра на картата на поделеност во владата: Додека Ципрас е за решавање на спорот со некаково сложено име, и смета дека надворешна политика не се води на митинзи, неговиот министер за одбрана Панос Каменос е против употреба на терминот „Македонија“ во идното име и го поддржа протестот. За Мицотакис, протестот беше и антивладин и израз на незадоволството на народот од сегашната коалиција СИРИЗА-АНЕЛ. ...
| | веќе видена | слични

Панос Каменос, лидерот на „Независни Грци“, помалиот коалиционен партнер во грчката влада, вчера на Твитер, се изјасни дека митингот ја покажа душата на грчкиот народ. „Единството на Грците не може да биде оцрнето од крајност, денешниот митинг беше душата на грчките независни партии што никој не може да не ја почитува“, е ставот на Каменос. Тој го поддржува и верува во министерот за надворешни работи Никос Коѕиас да ги заврши преговорите за сложено име, но во исто време шефот на „Независни Грци“ не прифаќа употреба на термин „Македонија“ во идното име на ПЈРМ. Театарот на апсурдот во владата очигледно продолжува, констатира „Capital.gr“. Се разбира, ги слушаме граѓаните во нивните барања, но прашањата на надворешната политика се многу сериозни за да се решат на плоштадите. Ќе продолжиме да го искористиме позитивниот импулс за решавање на ова прашање со нашиот сосед. На ова се сведува реакцијата на владата на преиерот Алексис Ципрас по вчерашнит митинг за одбрана на името Македонија што се одржа на плоштадот ...
| | веќе видена | слични

Грчката влада „се обидува да најде патриотско решение за проблемот што влијае на земјата, меѓународните односи и дипломатијата повеќе од 25 години”, рече во неделата во интервју за весникот “Риал њуз“ портпаролот на грчката владата, Димитрис Ѕанакопулос. Тој истакна дека владата има специфични принципи кои ги штитат националните интереси во преговорите со владата на соседната држава. Ѕанакопулос го обвини лидерот на главната опозициска Нов демократија (НД), Кирјакос Мицотакис, дека во овие „критична преговори, го подреди националниот интерес заради стекнување моќ“ (за партијата – н.з.). Владата, истакна тој, нема да усвои надворешна политика за „национални права“, што е кој би водел кон нова “национална трагедија”. „Нашата намера е да се стави крај на долготрајното прашање со соседната земја“, рече тој, објаснувајќи дека на тој начин нема да биде засегната владината политика за решавање на името и волјата на народот изразена на митингот.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Шри Ланка Маитрипала Сирисена побара оставки од секретарот за одбрана и шефот на националната полиција откако силите за безбедност не реагираа ...
сите 451 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 336 | | | веќе видена

Од денеска во судскиот регистар на цркви, верски заедници и религиозни групи како поглавар е запишан Скендар Бузаку, но Сулејман Реџепи и Реисетот ја отфрлаат ...
сите 336 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 128 | | | веќе видена

На средби со граѓани и митинзи кандидатите за претседатели ги продолжија изборните кампањи пред нивните партиски поддржувачи. Фокусот на обраќањето пендаровски ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ципрас за спорот за името: Имам одговорност спрема мојата земја и историјата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: