Протести против Македонија низ цела Грција: На 18 февруари собир на Евзони

4 копии

Грците не се согласуваат со договорањето на грчкиот и македонскиот премиер, Алексис Ципрас и Зоран Заев во врска со спорот за името Македонија. Во Грција се закажани низа на протести насловени како “Македонија значи Грција”. Според неофицијални информации термините за планираните протести се недела 4 февруари, се стартува во Атина на плоштадот Синтагма, на 18 февруари на граничниот премин Евзони, на 4 март во Серес и 18 март Комотини. Во пресрет на митингот во недела кој ќе се одржи во Атина по повод спорот со Македонија за името, поранешниот премиер Андонис Самарас кој е во посета на областа Месинија се сретна со Киријакос Мицотакис, лидер на Нова демократија, син на поранешниот премиер Константин Мицотакис. Инаку Кирјакос Мицотакис, лидерот на опозициската партија Неа демократија во Грција, по неодамнешната средба на Зоран Заев и Алексис Ципрас, изјави дека нема да дозволи да ги делат Грците, за да ги обединуваат Скопјаните.
| | веќе видена | слични

Во личен напад врз премиерот Алексис Ципрас во врска со постапувањето со случајот Новартис, главниот опозициски водач на Неа демократија, Киријакос Мицотакис, го обвини Ципрас и неговите соработници дека ја водат Грција во „многу опасни патишта“ и предупреди дека ќе бидат одговорни пред грчкиот народ. “Како што покажа историјата на оваа земја, демократските институции се многу помоќни од оние што сакаат да ги поткопаат. Владеењето на правото секогаш преовладува над длабоката држава и јас сум апсолутно сигурен дека ова ќе се случи уште еднаш“, рече тој. Според Мицотакис, владата се обидува да го одвлече вниманието на јавноста „од четвртиот меморандум и од новите мерки што веќе ги потпиша“, од секојдневниот живот на граѓаните што секојдневно се влошува“ и од своите отстапки за надворешно-политичките прашања особено од начинот на кој се справува со скопското прашање., со кое мнозинството Грци не се согласуваат. „Владата се обидува да се спаси”, правејќи го единственото нешто што добро го прави, имено клеветејќи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и неговите соучесници ја водат земјата низ многу опасни патишта, што може да се види во случајот Новартис“, изјави претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова Демократија, Кирјакос Мицотакис, во коментар за скандалите околу случајот Новартис кои доминираат во јавниот живот во земјата на почетокот на неделава, пишува електронското издание на грчкиот весник Potothema.. Мицотакис додаде дека актуелната грќла влада се обидува да го одвлече вниманието на јавноста од тешките мерки за штедење, коишто Ципрас веќе ги прифатил во рамките на четвртиот меморандум. „Како и отстапките за прашања од национален интерес, особено начинот на кој спорот со Скопје е неприфатлив за повеќето Грци. Тој се обидува да се спаси со тоа што прави нешто што може да го направи добро. Тој ги омаловажува своите политички противници и тоа го прави со поделба меѓу граѓаните. Тоа тој го прави со нечуени интриги кои го поткопуваат владеењето на правото “, рече Мицотакис додавајќи дека во едно ...
| | веќе видена | слични

„Неа демократија и јас лично го браневме правото на граѓаните да протестираат слободно, мирно и демократски, како што е предвидено со Уставот“, вели водачот на главната опозициска партија, Киријакос Мицотакис. “Изразувањето на националната гордост на стотици илјади граѓани кои се собраа на плоштадот Синтагма од секој дел од земјата немаа политичка боја. Никој нема право политички да експлоатира таков голем собир”, рече Мицотакис. Опозициската партија во анкетите води со над 15 отсто поддршка пред владеачката Сириза на Ципрас, а политички коментатори во Грција оценуваат дека Мицотакис сака да ќари политички поени и игра на картата на поделеност во владата: Додека Ципрас е за решавање на спорот со некаково сложено име, и смета дека надворешна политика не се води на митинзи, неговиот министер за одбрана Панос Каменос е против употреба на терминот „Македонија“ во идното име и го поддржа протестот. За Мицотакис, протестот беше и антивладин и израз на незадоволството на народот од сегашната коалиција СИРИЗА-АНЕЛ. ...
| | веќе видена | слични

Панос Каменос, лидерот на „Независни Грци“, помалиот коалиционен партнер во грчката влада, вчера на Твитер, се изјасни дека митингот ја покажа душата на грчкиот народ. „Единството на Грците не може да биде оцрнето од крајност, денешниот митинг беше душата на грчките независни партии што никој не може да не ја почитува“, е ставот на Каменос. Тој го поддржува и верува во министерот за надворешни работи Никос Коѕиас да ги заврши преговорите за сложено име, но во исто време шефот на „Независни Грци“ не прифаќа употреба на термин „Македонија“ во идното име на ПЈРМ. Театарот на апсурдот во владата очигледно продолжува, констатира „Capital.gr“. Се разбира, ги слушаме граѓаните во нивните барања, но прашањата на надворешната политика се многу сериозни за да се решат на плоштадите. Ќе продолжиме да го искористиме позитивниот импулс за решавање на ова прашање со нашиот сосед. На ова се сведува реакцијата на владата на преиерот Алексис Ципрас по вчерашнит митинг за одбрана на името Македонија што се одржа на плоштадот ...
| | веќе видена | слични

Грчката влада „се обидува да најде патриотско решение за проблемот што влијае на земјата, меѓународните односи и дипломатијата повеќе од 25 години”, рече во неделата во интервју за весникот “Риал њуз“ портпаролот на грчката владата, Димитрис Ѕанакопулос. Тој истакна дека владата има специфични принципи кои ги штитат националните интереси во преговорите со владата на соседната држава. Ѕанакопулос го обвини лидерот на главната опозициска Нов демократија (НД), Кирјакос Мицотакис, дека во овие „критична преговори, го подреди националниот интерес заради стекнување моќ“ (за партијата – н.з.). Владата, истакна тој, нема да усвои надворешна политика за „национални права“, што е кој би водел кон нова “национална трагедија”. „Нашата намера е да се стави крај на долготрајното прашање со соседната земја“, рече тој, објаснувајќи дека на тој начин нема да биде засегната владината политика за решавање на името и волјата на народот изразена на митингот.
| | веќе видена | слични
2 копии

"Одговорната надворешна политика не се остварува со митинзи", изјави во едно интервју поранешниот министер и пратеник на Нова демократија, Христос Стаикурас, додавајќи: "Кога владините манипулации се сериозни, партискиот и општествениот брифинг е доволен, а преговарачката позиција на земјата е унифицирана и робустна, и нема вистинска причина да се случат". Говорејќи во весникот "Нова страница", г. Стеикурас рече дека "решението треба да биде обединето и неделиво и да вклучи отстранување на сите форми на неодговорност од соседната земја, взаемно прифатливо име кое ги зема предвид грчките сензитивности и национални интереси, и усвојувањето на ова име за сите употреби и од сите ", истакнувајќи дека" НД првично ја постави како основа за преговори рамката која беше формирана во периодот 2007-2008 година, што оттогаш е позиција на нација ".
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Алексис Ципрас по вчерашната средба со лидерот на опозицијата Кирјакос Мицотакис поврзано во спорот со името истакна дека тој одговорност спрема својата земја и историјата. Мицотакис го обвини премиерот дека го користи спорот за политички потреби со цел да ја ослабне опозицијата и Нова Демократија. На овие обвинувања Ципрас одговорил дека ќе направи се што е во голема моќ да го реши спорот со соседната земја.
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Алексис Ципрас се состанал со лидерот на водечката партија Нова демократија Кирјакос Мицотакис поради решавање на спорот околу името со Македонија. Ципрас рекол дека има одговорност кон својата земја. Мицотакис го обвинил Ципрас дека владата го користи прашањето за името Македонија во политички цели со цел да ја подели Нова демократија, пренесува агенцијата АНА. Ципрас, како се наведува го убедувал Мицотакис да не презема релевантна иницијатива поради пронаоѓање на решение за тоа прашање како би се делел или обединил со било која политичка групација. Како и да е, додал, се додека е премиер на Грција, има одговорност кон земјата и нејзината историја. Истовремено, Ципрас рекол дека владата ќе даде се од себе да го реши прашањето околу името на Македонија.
| | веќе видена | слични

Според неофицијални информации протести ќе има на 18 февруари на граничниот премин Евзони, на 4 март во Серес и на 18 март во Комотини. Во пресрет на протестот во недела кој ќе се одржи во Атина по повод спорот со Македонија за името, поранешниот премиер Андонис Самарас кој е во посета на областа Месинија се сретна со Киријакос Мицотакис, лидер на Нова демократија, син на поранешниот премиер Константин Мицотакис. „Неделата ќе биде голем ден за Грција”- вели Самарас. Инаку Кирјакос Мицотакис, лидерот на опозициската партија Неа демократија во Грција, по неодамнешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, изјави дека нема да дозволи да ги делат Грците, за да ги обединуваат Скопјаните. Претходно протест имаше во Солун против употреба на терминот „Македонија“ во решението, и на него излегоа 90.000 луѓе. Во Солун беше запалено македонското знаме, за што немаше реакција или осуда од ЕУ. Грците со многу остар речник се обраќаат кон Македонија, но и се закануваат на домашните политичари.
| | веќе видена | слични

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 280 | | | веќе видена

Потребата од конструктивен политички дијалог меѓу сите политички чинители во Македонија, во функција на реализација на реформската агенда, а со цел напредок на ...
сите 233 | | | веќе видена

Претседателот на австрискиот Парламент за в понеделник го закажа гласањето доверба на канцеларот Себастијан Курц, чија коалициска Влада се распадна по ...
сите 177 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го спречи поранешниот советник на Белата куќа Дон Мекган да сведочи пред Конгресот во врска со извештајот на специјалниот ...
сите 71 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Протести против Македонија низ цела Грција: На 18 февруари собир на Евзони

Од:
До кого (е-маил):
Порака: