Мицковски: ЕЛЕМ ја оставаме со депозит од 1,2 милион денари

- Државната компанија за производство на електрична енергија ЕЛЕМ оваа година е поуспешна од претходната. Kомпанијата ја оставаме во одлична финансиска состојба, со нула долгови како кон снабдувачите, така и кон вработените, со депозит од 1,2 милион денари и со 4,7 проценти зголемено производство, кое се очекува да продолжи - рече директорот Христијан Мицковски на вчерашниот брифинг со новинарите. Тој потенцира дека увозот на електрична енергија во првите четири месеци оваа година има стапка на раст од 3 отсто споредено со истиот период лани и дека во моментов ниту се увезува струја, ниту, пак, има потреба од тоа. Според Мицковски, залихите од јаглен се доволни да ги надоместат потребите од струја и во зимскиот период. Директорот на ЕЛЕМ најави дека од 10 јуни ќе стартуваат ремонти на два блока на РЕK Битола.
| | веќе видена | слични
4 копии

Јас можам да зборувам од името на Елем и тоа го зборував изминатиов период, на 15 мај Елем ги достави калкулациите од своето работење и она што го има зацртано за следната година. Ние како што знаете не побаравме зголемување на производната цена на АД Електрани Македонија и во името на другите чинители на пазарот не можам да коментирам што се случило со Мепсо и што ќе се случи со Евн но она што е важно е дека АД Елем не побара зголемување на производната цена на електрична енергија како резултат на сопственото работење, ова денеска за телевизија Нова го изјави Христијан Мицковски, генералниот директор на Елем.-Иако изминатиов период кога имавме тешки услови ние успеавме да се реоптимираме и да ги надминеме тие тешки услови, а многу негатори ни предвидуваа и црнци сценарија, а за среќа на граѓаните и државата ние тоа го поминавме успешно и можам да кажам дека АД Елем во моментов е во одлична кондиција. Компанијата во овој момент има 0 долгови кон добавувачите, кон вработените, а некаде околу 1,25 милијарди ...
| | веќе видена | слични

-Иако изминатиов период кога имавме тешки услови ние успеавме да се реоптимираме и да ги надминеме тие тешки услови, а многу негатори ни предвидуваа и црнци сценарија, а за среќа на граѓаните и државата ние тоа го поминавме успешно и можам да кажам дека АД Елем во моментов е во одлична кондиција. Компанијата во овој момент има 0 долгови кон добавувачите, кон вработените, а некаде околу 1,25 милијарди денари депозити на сметка и некаде 300 милиони денари на сметка од тековното работење на компанијата, со други зборови една извонредна ликвидност на самата компанија и следува период на ремонтни активности во истата, а производните капацитети се во одлична кондиција, потенцираше Мицковски. Тој демантираше дека во Рек Битола до сега работело само со еден блок, а досега начесто таа работеше со три, но сега поради потребите на потрошувачите работи со два блока. -Кој и да ме замени мене може да смета на компанија која е во фантастична кондиција и има сериозно високи цели во менаџирањето, но и голема обврска бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Од ЕЛЕМ очекуваат струјата минимално да поветини. Државните електрани одамна ги доставија пресметките за трошоците до регуалторт. Уште еднаш потврдија дека не побарале зголемување. Напротив првиот човек на ЕЛЕМ Мицковски очекува регулаторна да донесе одлука да има минимално поевтинување. - Како што стојат работоте очекувам да има минимално намалување кна цената исто како лани. И цената на произведената енергија треба да остане истаод 41 евро за мегават час. Македонија по Србија има најниска цена на енергенс во Европа, рече Мицковски. И дел од експертите сметаат дека нема основ за поскапување на струјата. Велат ако ЕЛЕМ не бара зголемување тогаш и МЕПСО и ЕВН не треба да бараат. Мицковски посочи дека во првите четири месеци од годинава компанијата остварила половина милион денари, нето добивка и го зголемила производствотот за 4,7 отсто во однос на планираното. - Во моментов во касата на компанијата има 300 милиони денари. Без долгови кон добавувачите и кон вработените во фирмата. Компанијата има ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на државните електрани, Христијан Мицковски, вели дека добар мираз ќе му остави на неговиот наследник: нула долгови, 5,8 милиони евра на сметка и над 20 милиони евра во банка. Се пофали дека тужбата со изведувачот „Рико“ за изградбата на хидроцентралата Света Петка ЕЛЕМ ја добил и на сметка ќе се прокнижа дополнителни 2 милиони евра, а се очекува и одлука на Врховен суд за сума од 20 милиони евра која Мепсо треба да му ја исплати на ЕЛЕМ за процесот на трансформација кога е направен. Мицковски препорачува парите за Бошков Мост и Луково поле да се пренасочат и ЕЛЕМ сам да ги изгради хидроцентралите Чебрен и Галиште. Идното раководство да не се откажува од инвестицијата за купување на сопствена механизација, багери, дампери - проект кој ќе ја намали производствената цена. Очекува цената на струјата да остане иста или да има незначително намалување. Вели дека по заминувањето ќе им се врати на студентите и на терен со партијата, а останува достапен за луѓето кои ѝ мислат добро на државата. Инаку ...
| | веќе видена | слични

Останато

Судот во понеделник ќе прави нов обид да му го достави решението на поранешниот премиер Никола Груевски за издржување на затворската казна од две години за ...
сите 429 | | | веќе видена

Членот на ВМРО-ДПМНЕ, Костадин Богданов, неодамна разрешен од позицијата член на Извршниот комитет на партијата, во гостувањето во емисијата „ 360 степени “ на ...
сите 162 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски бара и очекува кривичниот совет внимателно да ги согледа сите факти и аргументи наведени во жалбата на пратеникот ...
сите 98 | | | веќе видена

Во атарот на селото Негорци, во близина на Невропсихијатриската болница, ќе се гради стационар за бездомни животни во општина Гевгелија, е договорено денеска ...
сите 75 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор добија петте лица осоминичени во случајот на СЈО „Империја“, Јордан Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор ...
сите 202 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 51 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена

Собранието го отфрли барањето за расправа за законот за амнестија за осудените за настаните од 27 април. Парламентарното мнозинство не го прифати барањето на ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицковски: ЕЛЕМ ја оставаме со депозит од 1,2 милион денари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: