ВМРО-ДПМНЕ пред конечна одлука за референдумот – партијата вечерва заседава


Ден „Д“ во Белата плата ВМРО-ДПМНЕ треба да пресече дали Христијан Мицкоски ќе остане воздражан и ќе ја повтори пораката од Кичево дека граѓаните сами треба да одлучат дали и како ќе гласаат на 30 септември и пак ќе повика да се гласа против договорот, идеја која ја заговараат дел од неговите партиски функционери. Она што е сигурно е дека лидерот на опозицијата нема да повика да се бојкотира референдумот. Тоа би било спротивно од сите меѓународни пораки кои Мицкоски ги доби дел јавно од европските лидери, но и спротивно на неговата позиција со која се огради од групацијата којашто го поддржува бојкот. Маратонскиот сосоатнок со пратеничката група како претходница на срдбите со ИК и ЦК на кои ќе се носи и финалната одлука. Според неофицијалните информации, се дискутирало за сите опции, дел од пораките биле дека партијата мора да има јасен став против договорот во Преспа, додека дел пак ја поддржале позицијата на лидерот Мицкоски да останат воздржани, со тоа што на граѓаните јасно ќе им го презентираат ...
| | веќе видена | слични

Учество на референдум или апстиненција – додека во ВМРО-ДПМНЕ се кршат копјата околу оваа дилема дел од членството јавно повикува на гласање, наспроти можноста за тивок бојкот за која се залагаат одредени кругови од партијата. Ќе гласам против на референдумот, бидејќи сметам дека договорот со Грција е половичен и со него нема никаква гаранција дека Грција ќе го испочитува до крај и нема да стави блокада на интеграцијата на земјава во ЕУ и НАТО - вели заменик генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Богојески. „Бојкотот не е решение. На тој начин се бојкотира македонската државност и иднината на нашите деца. Ги копираме СДСМ дека некои прашања не заслужуваат одговор. Јас мислам напротив, ова прашање баш заслужува одговор од граѓаните на Македонија.“ - вели Богојевски. Ако сакате решение на спорот со името, морате да поминете преку компромис – порачаа и левичарите и десничарите од Европскиот парламент. Според нив Македонија е страната која повеќе добива со позитивниот исход од референдумот. „Грците конечно ...
| | веќе видена | слични

Што е влогот на референдумот и што добива, а што губи Македонија со Договорот од Преспа беа двете најважни прашања на кои дискутираа претставници на европските десничарски и левичарски партии како и претставници на Владата, на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и претставници на невладиниот сектор на панел-дискусијата „Што е влогот на референдумот?“ што се одржа денеска во Скопје. Влогот на референдумот е македонската државност Мора да знаеме дека ова е историски процес со кој Македонија ја заокружува својата државност која е условена со решавање на спорот со името уште од 1991 година иако мојата опција е „против“ овој Договор затоа што тој не е одржлив и нема да го затвори проблемот со Грција, изјави заменик генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Петар Богојески. Според него ако референдумот не успее тогаш Македонија ќе продолжи да води преговори врз основа на Договорот од Преспа кој, како што рече тој, иако штетен ќе биде основа за се’ што понатаму ќе се случува во земјата. „Преговорите на оваа Влада не беа да се ...
| | веќе видена | слични

Со повикување на бојкот на референдумот на 30 септември ја бојкотираме и македонската државност и иднината на нашите деца, изјави заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Петар Богојески, објави македонската редакција на Дојче Веле „ Преку бојкотот ја бојкотираме македонската државност и иднината на нашите деца. Кампањата ‘Бојкотирам’ се темели врз лажни вести кои ги продуцираат „центри кои не се на линија на заштита на интересите на Македонија, кои се обидуваат да го спречат проширувањето на НАТО на Балканот“, рече заменик генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Петар Богојески, на дебатата организирана од реформската фракција на ВМРО-ДПМНЕ. Богојески ќе гласа против на референдумот, затоа што го смета дека Договорот од Преспа за спорот за името со Грција е лош за македонските национални интереси. Тој ги отфрли и тезите на дел од неговите сопартијци дека владата на премиерот Зоран Заев ќе паднела ако не успее референдумот. „Убеден сум дека владата на Заев не само што нема да падне ако не успее референдумот, ...
| | веќе видена | слични

 Повикувајќи ги граѓаните да ја искористат можноста и да гласаат на престојниот референдум. Според него најважно е што со Договор со Грција се зачувува македонскиот идентитет и јазик. Дека граѓаните треба да излезат на 30-ти септември од панел дискусијата „Што е влогот на референдумот“ порача и еден од најгласните реформатори  и заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Богојески. Вели оти на референдумот ќе гласа против, оти според него Договор со Грција нема да го затвори македонско –грчкиот спор. Повик до граѓаните да излезат и да галсаат на 30-ти септември од упатија и претседателот на комитетот за надворешни работи во Бундестагот, Норберт Ротген и поранешниот претседател на Алијансата на прогресивни социјалисти и демократи во ЕП, Ханс Свобода, порачувајчи дека и покрај продавката на името Македонија, граѓаните на крајот на денот сепак ќе бидат Македонци. Пред одржувањето на панел дискусијата претставниците на двете најголеми политички организации во ЕУ  Свобода и Ротген оствариле средба и со ...
| | веќе видена | слични

На обвинувањата од страна на Радмила Шекеринска на дебатата во емисијата 360 степени со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, дека ВМРО-ДПМНЕ бега од одговорност со нивниот став во врска со референдумот тој одговори дека ако СДСМ е толку убеден дека постигнале добар договор немаат причина да ја бараат поддршката од ВМРО-ДПМНЕ. - Цела вечер Шекеринска дискутира за бомбите. Тоа е исто како да дискутираме за ланскиот снег. Сега вие ја водите државата и ваша е одговорноста за сите постапки. Во однос на референдумот ги користите сите против законски методи но и така нема да успеете. Организиравте ослободување на Бајруш Сејдиу за да полни кутии во кумановско и липковско, Заев бара мито од бизнисмени и јавно повикува да го одврзат ќесето за нивните вработени со сила да гласаат на рефендум а на вработени пред се во јавна администрација од чистачка па до директор им се заканувате дека ако не излезат на референдумот на 30-ти септември, на 1-ви октомври да не се појавуваат на работа, истакна Николоски. ...
| | веќе видена | слични

Проверка на информациите за ставот на најголемата опозициска партија во Македонија објавени во дел од руските медиуми Извор на изјавата : Новинска агенција „РИА Новости“ „Дваесет и осум политички движења и организации, вклучувајќи ја најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, во Скопје потпишаа меморандум за соработка и формирање на штаб за кампања на бојкот на референдумот“. Пресуда: Погрешно Образложение: Според Договорот за името потпишан на 17. јуни годинава во Преспа на грчко-македонската граница, Македонија се согласи да го промени името, а Грција се обврза да не го блокира членството на Македонија во НАТО и Европската унија. На Самитот на НАТО во Брисел во јули, Македонија доби покана од лидерите на членките на воената Алијанса за започнување на преговорите за полноправно членство. Во Македонија на 30. септември ќе се одржи референдум со следното прашање: „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција“. Руската државна новинска агенција ...
| | веќе видена | слични

Ако се суди според информациите во повеќето дневни печатени медиуми, во најголемата опозициска партија се случува нешто. Во врска со претстојното референдумско изјаснување. Слободен печат излезе со наслов: „ Раскол во ВМРО-ДПМНЕ – Христијан Мицкоски за тивок бојкот, генералниот секретар Митко Јанчев, актуелен градоначалник на Кавадарци – да се гласа!“ Слободен печат излезе и со друга информација: „Високи функционери од ВМРО-ДПМНЕ ќе го бојкотираат ставот на лидерот и на Партијата“ затоа што зборот „гласање“ воопшто не се спомнува и практично тоа е легализација на тивкиот бојкот што на терен се заговара во целиот период на наводните консултации со граѓаните, го открива весникот мислењето на неименувани истакнати членови на опозициската партија. Инаку, Јанчев во нова изјава дообјаснува: „Имав став да се повика членството да гласа против договорот за името, не сум дел од тивок бојкот “, оди со друг наслов Слободен печат. Вечер и Независен во наслов ги цитираат неговите зборови: „Мојот став да се гласа ’против‘ ...
| | веќе видена | слични

Нема да прифатам, ниту пак да се пазарам за амнестија за Груевски и Мијалков во замена на поддршка на референдумот, тврди лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски за 24 анализа. Мицкоски вели дека калкулирањето со ставот не е да се крене цената на партијата за евентуална амнестија, туку консултации со граѓаните. Пазар со националните интереси, вели Мицксоки е спротивно на неговите принципи. „Не знам на што би се однесувала таа амнестија. Но, ќе ви одговорам, ќе одбијам. Но, не знам за што би била таа амнестија, за никој од нив нема правосилна пресуда. Ние како ВМРО-ДПМНЕ и нашата анализа и анкети и водени разговори со граѓаните, донесеовме одлука на граѓаните да им понудиме одлука најдемократска на свет, сами да одлучат како да постапат на референудмот.“ - изјави Мицкоски. Наспроти тврдењето на лидерот на опозицијата, власта обвинува - на ВМРО ДПМНЕ не и е важна евроатланската интеграција, ниту обвинетите за настаните од 27ми април – туку само поранешното тесно раководство. „За жал раководството на ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ одлучи да остави граѓаните на македонија сами да одлучат дали ќе гласаат на референдумот и како ќе се произнесат во однос на договорот со Грција - вели потпретседателот на ВМРО- ДПМНЕ, Александар Николовски во интервју за тв 24.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ пред конечна одлука за референдумот – партијата вечерва заседава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: