Мицкоски: Нека е вечна, самостојна и независна Република Македонија! (ВИДЕО)


Овој 8 Септември не треба да биде последниот кој го славиме под нашето уставно име, туку првиот септември преку кој ќе означиме победа за Македонија, да го означиме почетокот кој ќе значи смена за сликата на македонскиот политичар, повика во празчичната честитка претседателот на ВМРо-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој нагласи дека е потребна смена на вредностите, исправање на неправдите и многу, многу работа. Нова визија која ќе донесе сигурност и решавање на проблемите, зашто само така над Македонија ќе се раѓа ново сонце на слободата и само така Македонија ќе победи. Неговото обраќање го пренесуваме во целсот. „Денес е 8 септември, денот кога се слави независноста на нашата држава Република Македонија. 27 години независност, исполнети со силни премрежја, предизвици, падови, но и победи. Време на изградени очекувања и нереализирани надежи. Разочарувања и копнеж за подобра иднина, за тоа дека конечно на нашата држава, нашето општество ќе му тргне. Кога говориме за сегашноста потребно е да се биде реален и да се ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Бошњаците како народ отсекогаш биле на страната на прогресивните сили на Република Македонија. Тоа го докажале уште во далечната 1991 година кога на 8 Септември недвосмислено ја подржаа независноста на нашата заедничка држава Република Македонија. Во изминатиот период, Бошњаците заедно со Македонците и со припадниците на останатите народи кои живеат во Република Македонија, дадоа свој придонес во развојот на државните институции и демократијата во Република Македонија. Припадниците на бошњачкиот народ се познати по својата добрина, почитување на други вери и народи, имаат разбирање за проблемите и предизвиците со кои други се соочуваат и секогаш се подготвени да помогнат. Денес, кога од независноста на Република Македонија поминаа 27 години, нашите граѓани и нашата заедничка држава се соочени со нов предизвик, а тоа е референдумот закажан на ден 30 септември 2018 година. На овој референдум, граѓаните на Република Македонија ќе имаат историска шанса да се изјаснат и да одлучат за својата судбина и за ...
| | веќе видена | слични

Бошњачкиот демократски сојуз со соопштение истакна дека го поддржува референдумот и ги повикува граѓаните на Република Македонија да го поддржат договорот со Грција кој гарантира членство во НАТО и ЕУ. „На овој референдум граѓаните на Република Македонија ќе имаат историска шанса да се изјаснат и да одлучат за својата судбија и за судбината на нашата заедничка држава Република Македонија. Гласајќи ЗА, граѓаните ќе го поддржат постигнатиот договор со Грција, кој гарантира членство во НАТО и ЕУ, и воедно на Македонците им го гарантира нивното национално име, јазикот, културата и идентитетот. Бошњачкиот Демократски Сојуз како партија која е единствен легитимен политички претставник на Бошњачкиот народ во Република Македонија ги повикува своите членови, симпатизери и активисти како и сите припадници на Бошњачкиот народ кои живеат во Македонија, да излезат на референдумот и да гласаат ЗА европска Македонија“, велат од Бошњачкиот демократски Сојуз.
| | веќе видена | слични

Денеска гордо со дигната глава стоиме пред најголемиот предизвик за нашата и иднината на татковината, Македонија. Вечниот идеал за кој живот дадоа генерации револуционери, борци за слободата и независноста денеска го живееме и покрај предизвиците кои години наназад на моменти го отежнуваа. И покрај низата премрежја со која се соочуваше Македонија, нацијата, со сплотеност и решителност успеа да се справи со секаков предизвик и продолжи по патот кој е зацртан уште векови наназад, а тоа е Македонија дел од големото европско семејство. ВМРО-Народна партија на нацијата и ја честита дваесет и седум годишнината од остварувањето на вековниот сон, слободна, суверена и независна Република Македонија. Нека е за многу години!
| | веќе видена | слични
2 копии

Почитувани граѓани на Република Македонија, Денес е 8 септември, денот кога се слави независноста на нашата држава Република Македонија. 27 години независност, исполнети со силни премрежја, предизвици, падови, но и победи. Време на изградени очекувања и нереализирани надежи. Разочарувања и копнеж за подобра иднина, за тоа дека конечно на нашата држава, нашето општество ќе му тргне. Кога говориме за сегашноста потребно е да се биде реален и да се признае дека она што го имаме денес, не е она што отсекогаш сме го посакувале со нашата држава, затоа што посакувавме своја држава за да имаме квалитетно образование, институции без корупција, економија која нуди можности и сигурна егзистенција, здравство кое помага на болните, наука која произведува додадена вредност, млади кои ќе ја градат иднината тука, во своите родни места, држава која ќе го гарантира нашето достоинство и чест. А денес со оваа власт добивме, го добивме спротивното, држава со најкорумпирани институции во Европа, денови исполнети со афери и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Честитка по повод 8 Септември - Денот на независноста на Република Македонија упати братството на манастирот „Свети Јован Крстител“, познат како Бигорски манастир. - Братството на Свештената Бигорска Обител на сите граѓани на Република Македонија, радосно и срдечно, им го честита Денот на независноста. Вечен им спомен и слава на сите македонски родољупци и слободољупци. Бог нека ни ја сочува Татковината вечна и нека им вдахне родољубие на сите наши политичари, стои во честитката.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на Демокрартската унија на Албанците (ДУИ) Али Ахмети, од име на партијата, упати честитка по повод Денот на независноста на Република Македонија.- Денешниот ден на независност го одбележуваме на само чекор до реализирање на вековните стремежи за слобода, мир, еднаквост и евроатлантска интеграција. Нашето денешно општество е сплотено со една цел, еднаква и евроатлантска Македонија. Нашата заедничка иднина е предодредена да припаѓа кон Запад, истакнува Ахмети во честитката.Тој во честитката вели дека Македонија е пред голема, историска одлука, одлука за целосно и полноправно интегрирана во НАТО и ЕУ, и додава дека друга алтернатива, опција или друг пат не постои.-Веќе две децении нашите граѓани во огромно мнозинство се определени за членство во НАТО и Европската Унија и конечно, денот за исполнување на вековниот сон на нашите граѓани дојде и ние заедно не смееме да ја пропуштиме можноста да ја запечатиме безбедната иднина на генерациите по нас, порачува Ахмети.
| | веќе видена | слични

Врсничка со државата, родена и израсната во самостојна и независна Република Македонија, дваесет и седум годишната Анеглина Иванова зборува за животот, предизвиците, проблемите и персепктивите на младите од нејзината генерација – генерацијата родени со независноста на татковината. Образованието кое стана предмет на реформи на секоја нова Влада, што резлутираше со пад во квалитетот, вработувањето за кое најважен критериум е партиската книшка, ниските плати и стандардот според Ангелина се дел од клучните проблеми поради кои многу млади во континуитет ја напуштаат земјава. „Најчесто вработувањето иде преку партиска книшка особено во државни институции и тоа може да се забележи со промена на секоја власт. Во последните 27 години имаше многу промени во образовниот систем и мислам дека тоа е само експериментирање наместо подобрување на истото“, вели Ангелина Иванова - Активистка за човекови права Македонија во изминативе 27 години не успеа да созрее во вистинско демократско општество, доцни во развојот на ...
| | веќе видена | слични

Expres.mk со голема веројатност за последен пат Ви го честита денот на независноста како Република Македонија. Доколку за 22 дена помина референдумот за името од идниот септември честитката ќе се однесува на Република Северна Македонија Видео честитката е снимена во 2011 година.
| | веќе видена | слични
2 копии

Република Македонија денеска 08.09.2018 година го одбележува денот на успешно спроведениот референдум на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна, суверена, мултиетничка, мултикултурна и мултиконфесионална земја. Македонија е на вистински пат кој води кон рамноправно членство во НАТО и во ЕУ. БДС ја користи оваа прилика, упатувајќи искрени честитки до сите граѓани да ги повика сите заедно сплотени како на 08.09.1991 година и на 30.09.2018 година да излеземе масовно и да кажеме да за просперитетна иднина. Честит празник! Бошњачки демократски сојуз
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 514 | | | веќе видена

Дебатата што се разви по иницијативата за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за помилување, покрај меѓупартиските препукувања и толкувањата на ...
сите 625 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 93 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 89 | | | веќе видена

– Каде завршила ташната Луј Витон со 1.5 милиони евра!? – Дали со парите од Рекет е финансирана кампањата на СДСМ и Стево Пендаровски!? – Колку бизнисмени биле ...
сите 236 | | | веќе видена

Според доминантните особини на вашиот хороскопски знак, може да се заклучи и на кој начин лажете, колку тешко ви паѓа тоа или колку лесно посегнувате по ...
сите 116 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски: Нека е вечна, самостојна и независна Република Македонија! (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: