Средба Мицкоски- Могерини: Она што се случува во Македонија го уназадува евроатлантскиот процес (ВИДЕО)


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски и членот на Извршниот Комитет Владимир Ѓорчев при посетата на Брисел, оствари средба со високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини. Во текот на денешниот ден имавме состанок со еврокомесарката Федерика Могерини која што истовремено е одговорна и за надворешната политика на Европската Унија. Разговаравме за стратешките приоритети на Република Македонија а тоа е полноправното членство на Република Македонија во ЕУ, изјави денеска во Брисел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -Исто така разговаравме во врска со реформскиот процес кој што е на патот до полноправно членство на Република Македонија во ЕУ. Како претседател на најголемата опозициона партија ВМРО-ДПМНЕ изразив загриженост поради неисполнувањето на реформите било на планот на правосудството било на планот на образованието, економските форми исто така, изјави Мицкоски. Сето она што се случува во Република ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вчера се обрати на Конференција за безбедност одржана во Сенатот САД, каде беше претставен како лидер на опозицијата од Македонија. Уставото име на нашата држава беше запишано и на официјалните картончиња каде што седеа учесниците на дебатата. На Конференцијата се обрати и Сенаторот Роџер Викер, како и Конгресмените Роберт Атерхолт и Роберт Питинџер. Во нивните обраќања тие ја нагласија посветеноста на САД во борбата против теориризмот како и потребата од соработка со земјите од Југоисточна Европа, посебно од безбедносна гледна точка. Мицкоски нагласи дека Македонија треба да ја добие поканата за заслуженото членство во НАТО, кое би било од бенефит не само за нашиот регион, туку и за регионот, како и за НАТО.
| | веќе видена | слични
15 копии

Претседателот на ВМРО- ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Вашингтон остварил работна средба со Метју Палмер, заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија, кој е дојден на местото на Хојт Ји во Стејт Департментот, соопшти ВМРО-ДПМНЕ. На средбата Мицкоски нагласил дека ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија насочена кон интеграција во ЕУ и НАТО и реформите како клучни процеси кои треба да ја подобрат севкупната економска, политичка и социјална состојба во нашата земја како и во нашиот регион. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски на средбата со Палмер истакна дека Република Македонија мора да остане посветена на стратешкото сојузништво со САД и градењето на односи базирани на силна доверба и взаемна почит, се вели во партиското соопштение.
| | веќе видена | слични
8 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во рамките на својата посета на САД оствари работна вечера со Боб Падучик, претседател на Републиканската партија. Падучик пред стапувањето на оваа функција ја водел кампањата на Доналд Трамп во сојузната држава Охајо, која се смета за клучна во неговата победа на претседателските избори во САД. Претходно тој ја раководел кампањата и на поранешниот претседател Буш во 2000 и 2004 година. На средбата се разговараше за понатамошното развивање на стратешките односи на Република Македонија со САД, како и поддршката за реформи во Република Мекедонија од страна на Американската администрација. Падучик нагласил дека Републиканската партија останува посветена на евро-атланската интеграција на Република Македонија. На средбата се потврди потребата за понатамошна соработка помеѓу Републиканската партија и ВМРО-ДПМНЕ како идеолошки сродни политички партии, се наведува во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Опозицискиот лидер Христијан Мицкоски првата средба во САД ја оствари со Метју Палмер, Заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија, кој е наследник на Хојт Ји во Стејт Департментот. На средбата Мицкоски нагласил дека ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија насочена кон интеграција во ЕУ и НАТО и реформите како клучни процеси кои треба да ја подобрат севкупната економска, политичка и социјална состојба во нашата земја како и во нашиот регион. На средбата се разговарало за актуeлната политичка состојба во Република Македонија, пришто Мицкоски нагласил дека во овој момент граѓаните на Република Македонија се соочуваат со правна несигурност и злоупотреба на правосудниот и административниот систем со цел остварување на тесни интереси на актеулната владејачка коалиција. Мицкоски на средбата нагласи дека е потребна одговорност за таквото однесување, на сите поединци кои постапуваат спротивно на законите и ги злоупотребуваат институциите, велат од опозициската партија. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски на ...
| | веќе видена | слични

На средбата Мицкоски нагласил дека ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија насочена кон интеграција во ЕУ и НАТО и реформите како клучни процеси кои треба да ја подобрат севкупната економска, политичка и социјална состојба во нашата земја како и во нашиот регион. Како што информираат од ВМРО-ДПМНЕ, на средбата било разговарано и за актуeлната политичка состојба во Република Македонија, пришто Мицкоски нагласил дека во овој момент граѓаните на Република Македонија се соочуваат со правна несигурност и злоупотреба на правосудниот и административниот систем со цел остварување на тесни интереси на актеулната владејачка коалиција, како и дека е потребна одговорност за таквото однесување, на сите поединци кои постапуваат спротивно на законите и ги злоупотребуваат институциите. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски на средбата со Палмер истакнал дека Република Македонија мора да остане посветена на стратешкото сојузништво со САД и градењето на односи базирани на силна доверба и взаемна почит. 
| | веќе видена | слични
10 копии

Во рамките на посетата на Соединетите Американски Држави, во Вашингтон, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се обрати на конференција за безбедност организирана од Конгресот на САД. На конференцијата се обрати и сенаторот Роџер Викер, како и конгресмените Роберт Атерхолт и Роберт Питинџер. Во нивните обраќања тие ја нагласија посветеноста на САД во борбата против теориризмот, како и потребата од соработка со земјите од Југоисточна Европа, посебно од безбедносна гледна точка. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во своето обраќање посочи дека Република Македонија ја гледа својата иднина во НАТО и ЕУ. „Од наша перспектива НАТО е клучен столб во современата евро-атлантска безбедносна архитектура, а ЕУ е главна движечка сила за демократски, економски и социјален развој на европскиот континент. ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која е свесна дека стратешките приоритети, како што се членството во НАТО и ЕУ, како и развојот на стратешкото партнерство со САД, може да се реализираат преку ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со партиска делегација во која се Влатко Ѓорчев, Тимчо Муцунски и Слободанка Алексовска, ќе остварат неколкудневна работна посета на Вашингтон, САД Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со партиска делегација во која се Влатко Ѓорчев, Тимчо Муцунски и Слободанка Алексовска, ќе остварат неколкудневна работна посета на Вашингтон, САД, соопшти партиската прес-служба. Во текот на посетата, Мицкоски ќе реализира повеќе средби со претставници на Белата Куќа, Стејт Департмент и членови на Претставничкиот дом и Сенатот. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ќе се обрати и на Безбедносниот форум организиран од членови на американскиот Сенат, а ќе присуствува и на Молитвениот појадок кој се одржува под покровителство на претседателот на САД Доналд Трамп. Предвидени се средби со претставници на македонската дијаспора во САД. Престојот во САД ќе се искористи за остварување на меѓународни контакти, зацврстување на односите на ВМРО-ДПМНЕ и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со партиска делегација, во неколкудневна работна посета на Соединетите Американски Држави. Ќе бидат реализирани средби со претставници на Белата куќа, Стејт Департментот, со членови на Претставничкиот дом и на Сенатот. Според партиското соопштение, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ќе се обрати и на безбедносниот форум организиран од членови на американскиот Сенат, а ќе присуствува и на молитвениот појадок кој се одржува под покровителство на претседателот на САД, Доналд Трамп. Предвидени се и средби со претставници на македонската дијаспора. Престојот во Вашингтон преставува продолжување на интензивната меѓународна активност на ВМРО-ДПМНЕ, се вели во партиското соопштение. извор:МРТ
| | веќе видена | слични

Опозицискиот лидер Христијан Мицкоски ќе ја има првата посета на САД како претседател на ВМРО-ДПМНЕ при што се очекува да оствари средби со претставници на американскиот државен врв заедно со партиска делегација составена од Влатко Ѓорчев, Тимчо Муцунски и Слободанка Алексовска. Во текот на посетата Мицкоски ќе реализира повеќе средби со претставници на Белата Куќа, Стејт Департмент и членови на Претставничкиот дом и Сенатот. Од партијата соопштуваат дека Мицкоски ќе се обрати и на Безбедносниот форум организиран од членови на американскиот Сенат, а воедно ќе присуствува на Молитвениот појадок кој се одржува под покровителство на Претседателот на САД Доналд Трамп. - Предвидена е и реализација на средби со претставници на македонската дијаспора во САД. Престојот во Соединетите Американски држави ќе се искористи за остварување на меѓународни контакти, зацврстување на односите на ВМРО-ДПМНЕ и лобирање за државните и национални интереси на Република Македонија. По скорешните посети на Брисел, и Будимпешта, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 239 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 100 | | | веќе видена

На претседателските избори се работи за два концепта, од кои едниот ја носи земјава во рзвиениот свет и е гарант дека тоа така ќе биде за век и веков, а ...
сите 99 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Средба Мицкоски- Могерини: Она што се случува во Македонија го уназадува евроатлантскиот процес (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: