Мицкоски: Гордост и чест е да се води ВМРО-ДПМНЕ низ овие турбулентни времиња

Сведоци сме на ова тешко време за нашата држава, но за мене претставува огромна чест и задоволство да бидам претседател на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи партијата е дел од една организација која се формирала многу одамна, па потоа прераснала во политичка парти Сведоци сме на ова тешко време за нашата држава, но за мене претставува огромна чест и задоволство да бидам претседател на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи партијата е дел од една организација која се формирала многу одамна, па потоа прераснала во политичка партија. Сетоа она бреме историско кое што го носам позади себе е привилегијата на историското ВМРО-ДПМНЕ, но предизвиците кои што се во денешното време и она кое што доаѓа не прават само да бидеме многу повнимателни и да бидеме горди на тоа историско бреме кое што го носиме со себе, но и да бараме солуции на сите предизвици кои доаѓаат и кои во суштина се присутни и денеска. Ова го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во гостувањето во емисијата „Јади Бурек“ на ТВ Сонце. - Денот како претседател на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес беше во посета на Прилеп. Таму разговараше со прилепските пазарџии и со младите од овој град. За посетата, Мицкоски информираше преку својот Фејсбук профил, а неговиот статус го пренесуваме во продолжение: -Едногласен е впечатокот за тешкиот живот на граѓаните, овде во реалноста, излегувајќи од розевата слика на власта, наспроти фингираните прослави со кои се слават поразите, е нова борба за живот на дневна основа, нова грижа, нова несигурност и неизвесност за тоа како ќе се преживее денот. На пазарот го сретнав стариот пазарџија Стојан кој со своите 80 години стои на жешкото сонце и продава намирници, вели не дека сакам, но имам внучиња за гледање, се борам да ги задржам тука бидејќи нивните врсници одамна заминаа. Друг ми вели ако тука на пазарот со моите две раце не заработам за живот никој нема да ми помогне, нема да дојде иднина ако сам не си ги засукам ракавите, бајките на власта се едно, но овде е реалниот живот. Се сретнав и со младите кои ми кажаа ...
| | веќе видена | слични

Животот во Македонија не само што стагнира, туку и назадува. Граѓаните, навредени и понижени живеат се потешко, а власта прави фингирани забави со кои се слават поразите. Животот во Македонија не само што стагнира, туку и назадува. Граѓаните, навредени и понижени живеат се потешко, а власта прави фингирани забави со кои се слават поразите. Наместо живот, во Македонија дојде пекол, од оние метафори кои беа кажувани во предизборието, грѓаните на Македонија добија една голема нула*, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, при денешната посета на Прилеп. За Мицковски и престојниот избор на ДИК е многу деликатна работа која мора да се гледа како дел од еден сложен, реформски пакет, кој не ја исклучува и можноста од претходно формирање на техничка влада. По однос на престојниот референдум, Мицковски посочи дека додека не е дефинирано референдумското прашање, сите опции биле отворени, вклучително и неговото неодржување. Мицковски во Прилеп се осврна и на, ...
| | веќе видена | слични

-Македонија има сила, а силата е народот. Има и мудрост. Од нас зависи, од сите нас за тоа каква иднина ќе градиме, Македонија мора да стане на нозе, Македонија со силна економија, и среќни граѓани – напиша лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил по денешната посета на Прилеп . Ова е неговиот статус интегрално: Денес бев во Прилеп. Имав можност да поразговарам со прилепските пазарџии и со младите од овој град. Едногласен е впечатокот за тешкиот живот на граѓаните, овде во реалноста, излегувајќи од розевата слика на власта, наспроти фингираните прослави со кои се слават поразите, е нова борба за живот на дневна основа, нова грижа, нова несигурност и неизвесност за тоа како ќе се преживее денот. На пазарот го сретнав стариот пазарџија Стојан кој со своите 80 години стои на жешкото сонце и продава намирници, вели не дека сакам, но имам внучиња за гледање, се борам да ги задржам тука бидејќи нивните врсници одамна заминаа. Друг ми вели ако тука на пазарот со моите две раце не заработам ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во рамките на активностите на „Лето за Македонија", денес ќе оствари посета на Прилеп.Во 10 часот Мицкоски ќе оствари посета на пазарот во Прилеп, а во 11 часот на Старата Прилепска чаршија.Мицкоски, во 11:30 часот ќе оставри средба со млади во Арт кафе, па потоа во 12 часот ќе даде изјава за медиумите, на плоштадот Прилепска чаршија.
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ секогаш кога победува на парламентарните избори победува со голема лага. Така беше и на тој 15 септември кога ветуваа чуда дека ќе се случуваат во Република Македонија. Се сеќавате на тие спектакуларни говори, со многу убави зборови, со многу убави метафори, со ветувања кои што македонскиот граѓанин тогаш ги очекуваше од таа гарнитура на СДСМ. Дел од таа гарнитура можам да заклучам дека се уште постои, со што јас можам да заклучам дека се уште оние транзициони политичари не завршиле во Македонија. Се надевам дека многу скоро, со крајот на оваа влада и тие транзициони политичари ќе заминат во историјата вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостување на телевизија Сонце во емисијата на „Јади бурек“ . Според Мицкоски, СДСМ секогаш ги користи истите лаги и празни ветувања за да ја добие власта, но граѓаните гледаат дека од кога СДСМ е на власт нема ништо од ветувањата. -Ветуваа по еден вработен од секое семејство, ветуваа поголеми плати, пензии, здравство достапно за сите итн. И тогаш победија ...
| | веќе видена | слични

Секој мирен протест, секој израз на револт на секој граѓанин на Република Македонија, без разлика на темата, јас знам дека сега е инсензибилизирана ситуацијата во државата. Сепак луѓето имаат чувство како нешто да им се одзема на сила како нешто да се трга да се двои од нив, ние ги подржуваме и тука немаме никаква дилема, рече Христијан Мицкоски во неговото интервју на телевизија Сонце во емисијата „Јади бурек“. Тој додаде дека одредена група блиска до институциите и блиски до владата на Заев имале за цел да предизвика инцидент на еден мирен протест каде што народот излегол да го искаже својот револт од погрешните политики на владата на СДСМ и Заев, со цел ВМРО-ДПМНЕ да биде преставено како насилна партија и радикален елемент. Мицкоски потенцираше дека полицијата се однесувала насилно кон протестирачите кои мирно излегле да протестираат против договорот со Грција, нарекувајќи го капитулантско дело на владата на Заев. Тој истакна дека МВР се бранела со изјава дека го спречиле народот повторно да влезат во ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата „Јади бурек“ рече дека според нивните анкети ВМРО-ДПМНЕ води пред СДСМ кај граѓаните. -Анкетите ќе ги објавиме во јули, имаме сериозна предност пред СДСМ – изјави Мицкоски. Мицкоски потсети дека ВМРО-ДПМНЕ е на терен со граѓаните, односно дека се формирани околу 1500 тимови чија задача е да се запознаат со реалните проблеми на граѓаните. Појаснува дека сите тие реални проблеми ќе бидат во новата програма на ВМРО-ДПМНЕ. Опозицискиот лидер додаде дека суштината која ВМРО-ДПМНЕ како современа десна партија треба да ја продолжи е и понатаму да ги брани националните и државните интереси.
| | веќе видена | слични

Јас сум свесен дека сега доаѓа период кога ќе се измислуваат работи за мене, кога ќе се прават конструкции, ќе има разно разни притисоци, мешетарења, лево, десно, врз ВМРО-ДПМНЕ и врз Христијан Мицкоски. Но, ние мораме да сфатиме некои работи, дека не може нештата на сила да се тераат. Не може нешто што ветувал Зоран Заев, а што не може да го исполни, два милиона луѓе да ги носат последиците од тоа, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој гостуваше во емисијата „Јади Бурек“ на ТВ Сонце. Мицкоски додаде дека нема притисоци, туку реални односи со меѓународната заедница и различни аргументирања, истакнувајќи дека се командува од мотивот и чиста цел. -Никој не може да притиска кога станува збор за ваше внатрешно прашање кое што вие треба самите да си го решите, рече тој. Мицкоски потенцираше дека во наредниот период ќе бидат објавени анкетите за рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ, посочувајќи дека ВМРО-ДПМНЕ има сериозна предност пред СДСМ.
| | веќе видена | слични

До каде е клиничкиот центар што СДСМ го запре, а вооедно ветуваа дека ќе го градат, запраша претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Јади бурек“ која се емитува на ТВ Сонце. Истакна и дека граѓаните се тие кои ги плаќаат штетите од ваквото неодговорно работење. -За изграбда на нов Клинички центар, СДСМ немаа проект. За тој проект се обезбеди финансирање, се потпиша договор, дојде нова влада им требаше една година да мислат што да прават, како да прават, како да го поништат и го поништија. За тоа сега државата ќе плаќа пенали и тие пенали ќе ги плаќаат граѓаните, потенцираше Мицкоски. Тој во своето гостување истакна дека СДСМ, Клинички центар сакаше да го премести во Бардовци, но, јавноста веќе неколку месеци нема слушнато што се случува со тој проект. Мицкоски истакна дека тој се засрамил кога прочитал за статијата дека Холандски средношколци го чистеле Клинички центар од ѓубре.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски: Гордост и чест е да се води ВМРО-ДПМНЕ низ овие турбулентни времиња

Од:
До кого (е-маил):
Порака: