Мицкоски: ДИК ќе се избира со дво-третинско мнозинство


„Владејачкото мнозинство се согласи на концептот нов закон за финансирање на политичките партии, концепт на техничка влада според пржинскиот модел, стопирање на процедурата измени на Изборниот законик во насока на промена на бројот пратеници кои се неопходни за избор на членови на ДИК и враќање на важечкиот принцип со дво-третинско мнозинство“, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, додавајќи дека на средбата се уште не се разговарало за референдумот и референдумското прашање.
| | веќе видена | слични

Изгласан новиот состав на ДИК и законите договорени на лидерската средба Собранието попладнево без образложение и расправа ги избра новиот состав на Државната изборна комисија – ДИК и измените на законите кои беа договрени на лидерската средба во понеделникот. Членовите на ДИК беа избрани со 100 гласа „за“ без ниту еден пријавен за збор. Претседател на Комисијата ќе биде Оливер Дерковски од ВМРО-ДПМНЕ, а потпретседател Дитмире Шеху од ДУИ. Во комисијата членуваат Елизабета Постоловска од ВМРО-ДПМНЕ, Борис Кондарко, Јанакие Витановски и Радица Ристевска од СДСМ; Енвер Салиу од Беса. Со 99 гласа „за“ и без пријавени пратеници за дискусија беа изгласани измените на Изборниот законик, на Законот за Влада и Законот за финансирање на политички партии. Во Изборниот законик измените се однесуваат на делот за финансирањето на политичките партии, во Законот за финансирање на партиите има намалување на сумите кои можат да ги донираат физички и правни лица на партиите. Во Законот за Влада пратениците донесоа одлука ...
| | веќе видена | слични

На ист начин, поминаа и измените на законот за финансирање на политичките партии и измените на законот за влада. Ниту еден од пратениците, не се јави за збор, ниту пак предлагачите на измените, ги образложија предложените измени на законите. Законите претходно експресно поминаа и на комисијата за политички систем и законодавно-правната комисија. Пријавени за збор немаше, ниту пак имаше поднесени амандмани. Двете седници на комисиите, траеа десетина минути. По гласањето, спикерот Џафери ги искара партиите, од каде излезе веста дека поради семејни обврски, порано не ја свикал собраниската седница Измените на изборниот законик се однесуваат на делот за финансирањето на политичките партии, во законот за финансирање на партиите има намалување на сумите кои можат да ги донираат физички лица на партиите. Во законот за влада, пак измените се во делот на предизборниот период, каде ќе се избира техничка влада, според пржинскиот договор. Новиот состав на ДИК и измените на трите закони денеска беа изгласани, откако ...
| | веќе видена | слични

Со 100 гласа „за“ и нуту еден против Собранието го ибра новиот состав на Државната изборна комисија. Претседателот во највисокотот изборно тело ќе го има опозицијата, додека пак, мнозинството власта. Изборот на ДИК се случи откако ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ денеска по неколку дена клонсултации постигнаа согласнст за спорните точки и го спроведоа договоренотот од лидерската средба од понеделникот. Освен ДИК, без збор дебата и со поддршка од над 100 пратеници експресно беа донесени и догворени измени во Законот за влада, во изборниот законик, потоа за финансирање на политичките партии и измени на законот за влада. Опозицијата добива техничка влада 100 дена пред избори со 2 министри: во внатрешни работи и труд и социјална политика и дополнителни заменици во финасии, информатичко општество и администрација и земјоделие. Во делот на финансирање на партиите догворено е да се зголеми за двојно процентот на буџетски пари што ќе ги добиваат партиите со цел да нема сомнителни финансирања и донации. Се прават и измени во делот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Едногласно изгласани измените на Законот за Влада со 99 гласа „за“. Изборниот законик кој подлежеше на измени, заедно со измените на Законот за финансирање на партиите има поддршка од 101 пратеник. Никој од пратениците не ги образложи измените, ниту, пак, имаше дебата на пленарната седница. Законите претходно беа договорени меѓу лидерите на партиите па усогласени меѓу пратениците. „Партиите исто најавија дека се согласија на овие предлози, пратениците ги чекаа материјалите до 1 по полноќ, но не добивме. Потоа, одложивме”, рече Џафери на крајот од седницата. Во Изборниот законик измените се однесуваат на делот за финансирањето на политичките партии, во Законот за финансирање на партиите има намалување на сумите кои можат да ги донираат физички и правни лица на партиите. Во Законот за Влада пратениците донесоа одлука измените да бидат во делот на предизборниот период каде ќе се избира техничка влада според пржинскиот договор, меѓу пратениците од опозицијата и власта. Законите се кроеја на лидерската средба ...
| | веќе видена | слични

Собранието вечерва ги донесе измените на Законот за финансирање на партиите, Законот за Влада и Изборниот законик. Законите беа изгласани со по 102 гласа „за“ и ниту еден „против“. Ниту еден од пратениците не се јави за збор, ниту пак предлагачите ги образложија предложените измени. Овие законски измени ги договорија партиските лидери на лидерските средби, а Собранието ги изгласа.
| | веќе видена | слични
3 копии

Со 93 гласа „за“ и 1 „против“ се изласа потребата измените во Изборниот законик што се однесуваат на финансирањето да се донесат по скратена постапка. Измените за Законот за Влада и Законот за финансирање на партиите беа едногласно изгласани со 96 гласа. Гласањето за потребата законите да се носат по скратена постапка помина без образложување од страна на предлагачите. Откако законите ќе бидат разгледани на матичните комисии, ќе се вратат повторно на пленарна седница каде се очекува да бидат усвоени. Без дискусија, со 100 гласа0„за“ беше изгласан новиот состав на Државната изборна комисија. Оливер Дерковски од ВМРО-ДПМНЕ ќе биде претседател на Комисијата, а негов потпретседател ќе биде Дитмире Шеху од редовите на ДУИ. Елизабета Постоловска е избрана како член од ВМРО-ДПМНЕ. Борче Кондарко, Јанакие Витановски и Радица Ристевски се членови од СДСМ. Во ДИК од партијата Беса на Касами ќе биде Енвер Салиу. Дневниот ред беше изгласан со 99 гласови.
| | веќе видена | слични

Техничка влада по теркот на „Пржинската“, нов концепт на финансирање на партиите, но и известување во медиумите по принципот кој важеше за предвремените парламентарни избори во 2016 година. На овој начин ќе се организираат сите следни парламентарни избори. Законите се ставени на дневен ред во Собрание. На сто дена пред секои парламентарни избори премиерот си поднесува оставка, а министри за внатрешни работи и за труд и социјална политика ќе предлага опозицијата. Ова значи дека на следните избори Оливер Спасовски и Мила Царовска ќе ја напуштат министерската позицијата а на нивно место ќе седнат министри по предлог на ВМРО-ДПМНЕ, се до конечното прогласување на резултатите од страна на ДИК. При тоа министерот за внатрешни ќе може да врши определен број на рзршеувања. „Министерот за внатрешни работи може да изврши најмногу 15 разрешувања или распоредувања, на пониско или повисоко место на носители на раководна позиција во министерството, во согласност со закон. Може да изврши и хоризонтални распоредувања на ...
| | веќе видена | слични

Владата пресече – без разлика на притисокот кој го врши опозицијата, нема да прифати амнестија. Ова во изјава за медиумите го потврди портпаролот Миле Бошњаковски кој истакна дека нема да се случи ниту директно ниту индиректно ослободување од вина и одговорност за функционерите од претходната владејачка гарнитура во постапките кои се во тек а произлегоа од бомбите на Заев. – Владата изразува задоволство дека не постои никаква можност за амнестија, директна или индиректна за случаите за кои веќе се води постапка од бомбите кои произлегоа во минатите три годин, изјави портпаролот на владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски. Дека една од работите за кои лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски се обидел да се испазари е амнестијата потврди во понеделникот и премиерот Зоран Заев откако по неуспешната лидерска изјави дека во текот на целиот процес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, се обидувал да ги прикрие своите вистински намери, да издејствува амнестија за своите ментори и колеги, изјави Заев. – Мицкоски ...
| | веќе видена | слични

Дали Мицкоски и Каракамишева, по одржаната средба, навистина поверуваа дека македонскиот народ им поверува на нивните лаги. Верувам дека и нивните членови не им поверуваа. ВМРО-ДПМНЕ е голема Партија. На големата четворка Мицкоски доби да се формира предизборна влада, според Пржинскиот договор, Закон за финансирање на партиите и Изборната комисија да се избира со двотретинско мнозинство во Парламентот. Но, Мицкоски и покрај ова не прифати референдум, како што бараа сите други. „Референдумот да имал едно значење. Да не биде и за влез во НАТО и ЕУ туку да биде само за договорот со Грција!“. Така рекол. Но не знам дали знае дека со ова и ВМРО и тој и она достоинство што го имаа, пред очите на меѓународната јавност, во скоро време ќе го немаат. Ќе го изгубат. А виновник никој друг нема да биде освен Мицкоски. Мислеше дека е добар преговарач. Дека ќе направи сѐ за да се спаси најнапред самиот тој, а потоа да го спаси „вождот“ и сите околу него, кои се обвинети за украдени милиони евра народни пари. Меѓу редови ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинитeeлство. Тој истакна дека ќе се обидат да ...
сите 214 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка по осум дена молк денеска се обрати на прес конференција во Специјалното јавно обвинителство. Катица Јанева рече дека ...
сите 91 | | | веќе видена

Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото ...
сите 192 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски: ДИК ќе се избира со дво-третинско мнозинство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: