Мицкоски за Курир: “Бомбите” се исто како во борба со мачеви и сабји да употребите ласерско или хемиско оружје за да ја покриете бруката


Политичкиот терор станува основа на делување на власта на СДСМ. Картелот на власта ги држи полугите, додека во позадина се одвива колективен грабеж кој е полош и од транзицијата. Ќе ги поразиме, со труд и план. Имаме план за да ја избавиме државата од криза и да ја вратиме на здрави основи, вели во интервју за КУРИР претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Мицкоски нагласува дека во политиката има национален колапс, дека во економијата цунами и тоа се пресликува во повеќе сфери. Единствените проекти со кои власта се фали, подвлекува Мицкоски, се оние кои ги наследија од ВМРО-ДПМНЕ, и додава дека и тоа не е спорно, нека се фалат, ама и нив не ги завршуваат. Коментирајќи го случајот „Монструм", лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека единственото што мора да се направи е да одговараат убијците, и тука нема алтернатива. -Секоја црна пропаганда на Зоран Заев му се враќа како бумеранг и станува негов противник. Ова е црн пример како може да се помине границата и да се тргува со чувствата на луѓето само за да се ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Претседателот на ВМРО - ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на фејсбук најави дека денеска во 16 часот ќе објави криминална афера за власта во Република Македонија. Претседателот на ВМРО - ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на фејсбук најави дека денеска во 16 часот ќе објави криминална афера за власта во Република Македонија. - Во една прилика соопштив дека во Македонија се случува колективен грабеж полош од транзицијата, последиците од неработењето и погрешните политики ќе се чувствуваат долго потоа. Тоа го кажав врз основа на прецизни информации кои до нас доаѓаат на дневна основа. Врвот на тоа криминално стебло доаѓа до самата врхушка на власт. Денес ќе објавам нов случај каде постои сериозен сомнеж за криминал кој се одвива на дневна основа. Велеа дека ќе се борат за живот за сите, една година подоцна, животот за обичниот граѓанин никако да дојде, но затоа картелот на власт енормно се богати, а единствено што оди напред е криминалот. И кога ќе ви велат дека за Македонија се работи, всушност се гледа дека се ...
| | веќе видена | слични

Единственото нешто што оди напред е криминалот, а не животот за сите, напиша на Фејсбук претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и најави дека ќе објави криминална афера на власта за која на дневна основа до опозицијата пристигнувале информации.„Во една прилика соопштив дека во Македонија се случува колективен грабеж полош од транзицијата, последиците од неработењето и погрешните политики ќе се чувствуваат долго потоа. Тоа го кажав врз основа на прецизни информации кои до нас доаѓаат на дневна основа. Врвот на тоа криминално стебло доаѓа до самата врхушка на власт. Денес ќе објавам нов случај каде постои сериозен сомнеж за криминал кој се одвива на дневна основа. Велеа дека ќе се борат за живот за сите, една година подоцна, животот за обичниот граѓанин никако да дојде, но затоа картелот на власт енормно се богати, а единствено што оди напред е криминалот. И кога ќе Ви велат дека за Македонија се работи, всушност се гледа дека се работи за пари, ништо повеќе и ништо помалку од тоа. Следете ме денес во ...
| | веќе видена | слични

Ќе се отвори нов случај за криминал во државата. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави дека денеска во 16 часот ќе објави нов случај за кој постои сериозен сомнеж за криминал. Тој на својата фејсбук страница напиша: Во една прилика соопштив дека во Македонија се случува колективен грабеж полош од транзицијата, последиците од неработењето и погрешните политики ќе се чувствуваат долго потоа. Тоа го кажав врз основа на прецизни информации кои до нас доаѓаат на дневна основа. Врвот на тоа криминално стебло доаѓа до самата врхушка на власт. Денеска ќе објавам нов случај каде постои сериозен сомнеж за криминал кој се одвива на дневна основа. Велеа дека ќе се борат за живот за сите, една година подоцна, животот за обичниот граѓанин никако да дојде, но затоа картелот на власт енормно се богати, а единствено што оди напред е криминалот. И кога ќе Ви велат дека за Македонија се работи, всушност се гледа дека се работи за пари, ништо повеќе и ништо помалку од тоа. Следете ме денес во 16 часот…
| | веќе видена | слични
7 копии

– Нашиот сон е држава на среќни граѓани, со квалитетно образование, достоинствено здравство, држава со сигурна иднина за младите. Оваа Влада тоа не може да го донесе. Но има кој може и кој знае. ВМРО-ДПМНЕ се обединува околу идејата за напредок, прогрес и силна Македонија – вели Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО ДПМНЕ. Тој на социјалните мрежи само кусо говори за сонот на генерацијата, а во иднина и поопфатно ќе ја разложи својата идеја. – Ми велат неколку пати го споменувате сонот на нашата генерација и прашуваат што значи тоа. Еве овој пат само кусо ќе кажам, а во иднина и поопфатно ќе образложам. Сонот на мојата генерација е да не бидеме место каде Потпретседателот на владата ќе се заканува на новинари и други неистомисленици само затоа што ја кажуваат вистината, да не бидеме место каде владините институции ќе ги делат новинарите на подобни и неподобни, на оние кои може и оние кои не може да поставуваат прашања, да не бидеме место каде медиумите се под притисоци, а политичката елита на власт ...
| | веќе видена | слични
7 копии

По изјавите на претседателот на Собранието дека Законот за јазици ќе го објави во Службен весник, преку социјалните мрежи се огласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој вели дека објавување на Закон за јазици без потпис од Претседателот на државата претставува ново кривично дело за кое доколку се случи сега или подоцна, одговорност мора да има. Во Македонија веќе се воспоставува пракса на владеење со преседани, кои ја подриваат правната држава и владеењето на правото. Не ни треба нов преседан кој ќе стане пракса. Исто така подеднакво важна е и дилемата зошто повторно се актуелизира од страна на власта ова прашање. Премиерот Зоран Заев знае дека Владата нема никакви резултати во поглед на економијата, каде имаме вистинско цунами а во однос на надворешната политика сензитивен период во поглед на прашањето за името, па им треба ново замајување на јавноста со големи теми меѓу нив и етничките прашања кои им служат за колективна хипноза, теми кои во реалноста ниту за еден промил нема да ја подобрат ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Објавување на Закон за јазици без потпис од Претседателот на државата претставува ново кривично дело за кое доколку се случи сега или подоцна, одговорност мора да има, му порача лидерот на опозицијата Мицкоски на спикерот на Собранието Талат Џафери во врска со најавата дека тој ќе го потпише указот за законот за јазици ако тоа не го стори претседателот Иванов. “Во Македонија веќе се воспоставува пракса на владеење со преседани, кои ја подриваат правната држава и владеењето на правото. Не ни треба нов преседан кој ќе стане пракса. Исто така подеднакво важна е и дилемата зошто повторно се актуелизира од страна на власта ова прашање. Премиерот Зоран Заев знае дека Владата нема никакви резултати во поглед на економијата, каде имаме вистинско цунами а во однос на надворешната политика сензитивен период во поглед на прашањето за името, па им треба ново замајување на јавноста со големи теми меѓу нив и етничките прашања кои им служат за колективна хипноза, теми кои во реалноста ниту за еден промил нема да ја ...
| | веќе видена | слични

Пред една година – среде толпата пред собраниската зграда како член во високите редови на ВМРО ДПМНЕ, денеска лидер на партијата – Христијан Мицкоски, одбегнува да зборува за оградување од настаните оценети како напад врз демократијата во Македонија. „Јас ви кажав , сето она што било добро во минатото ќе го продолжам, дали ќе се оградите од тоа лошото, па се разбира дека тоа што е лошо нема да го продолжам“, истакна Мицкоски. На прашањето како , доколку утре стане премиер, ќе се обиде да ја врати довербата меѓу етничките Албанци, од кои во последно време ВМРО ДПМНЕ се оддалечи. „Зошто не мислите дека албанските партии треба да градат коалициски потенцијал со ВМРО ДПМНЕ? Како го коментирате фактот што профилот на општина Тетово на неговата веб страна не беше до скоро преведен на македонски јазик, како го коментирате фактот што од 40 раководители во Општина Тетово само 2 се Македонци, како го коментирате фактот што капела во Тетово се гради веќе десет години?“, додаде претседателот на ВМРО-ДПМНЕ. За Законот ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вчера беше гостин во емисијата „Клик Плус“ на ТВ 21. Тој во ова гостување говореше за многу теми кои се од важност за државата. Една од темите за кои Мицкоски говореше беа и настаните во Собранието од 27 април минатата година. Тој кажа дека е потребно овој случај да добие конечна разврска. -Овој случај, каде луѓе се обвинети, не верувам дека ќе добие таков епилог каков што некој посакуваат да добие, бидејќи мислам дека врз основа на тоа што е презентирано на јавноста, а во консултација со правни експерти, неминовно крајот мора да биде поволен по тие луѓе кои што во овој момент се обвинети, изјави Мицкоски. Мицкоски кажа дека да се почне со влегување со специјалци во домовите на пратениците, без тоа да се внимава дека тие луѓе се под имунитет, рано наутро, пред очите на нивните деца, а притоа да не водите сметка како и зошто тоа го правите, а притоа тие луѓе тогаш не беа ниту обвинети. -Народниот правобранител јасно става во неговиот извештај дека е ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Клик плус“ на телевизијата 21 вели дека Владата ја лаже јавноста за висината на државниот долг кој, според него, е драстично поголем. „Ја лажат јавноста за реалната состојба на долгот, и за тоа имав обраќање пред неколку дена. Таа утка е за некаде околу 85 милиони евра за јавниот долг и некаде околу 60-тина милиони евра за државниот долг“ , појаснува Мицкоски. Вели дека намалени се капиталните инвестиции и оти се наоѓаат на ниво од 7,43 проценти, потенцирајќи дека тие се за три пати помали од лани. „Притоа, буџетскиот дефицит е идентичен како за тој период минатата година. Во меѓувреме, 500 милиони евра е земена државна обврзница и нето задолжувањето е некаде околу 100-тина милиони евра на домашниот пазар. Да, имаат вратено главница – странско задолжување, нешто домашно, но генерално нето задолжувањето е огромно“ , појаснува Мицкоски. Вели дека во делот на растот на Бруто домашниот производ Македонија се наоѓа на дното во Европа, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 165 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

Откако го освои Вимблдон, најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, со семејството дојде на летување во Хрватска. Тој пред неколку дена стигна на Корчула, па ...
сите 245 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски за Курир: “Бомбите” се исто како во борба со мачеви и сабји да употребите ласерско или хемиско оружје за да ја покриете бруката

Од:
До кого (е-маил):
Порака: