Собранието го распиша референдумот


Референдумот ќе се одржи на 30 септември и ќе има консултативен карактер. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја напушти салата пред гласањето и обвини за самоволие СКОПЈЕ - „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?“ е референдумското прашање на кое граѓаните ќе се изјаснат на 30 септември. Референдумот ќе има консултативен карактер и без разлика на исходот, Собранието ќе го има последниот збор околу промената на Уставот и уставното име. Едногласно, со 68 гласови „за“ пратениците, без присуство на опозицијата, денеска ја изгласаа одлуката за распишување на референдум за промена на уставното име. Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, рече дека со одлуката се пишува и создава историјата и се создаваат услови Македонија да стане европска држава со стабилна и безбедна иднина. „Знам дека оваа одлука не е лесна. Знам дека на сите ни претставува сериозно прашање, дури и на моменти болно. Но, ЕУ и НАТО се единствената алтернатива што ја ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска изјави дека до 10 септември ќе соопшти дали ќе го повика на бојкот членството, дали ќе гласа против или ќе го поддржи референдумот за името на 30 септември. - Не е точно дека ВМРО-ДПМНЕ нема став по ова прашање. Во минатото во многу наврати го има кажано и повторено својот став што се однесува на принципот за промена на Уставот а со цел промена на уставното име, рече Мицкоски во интервју за Канал 5 ТВ. Посочи дека партијата летово има акција „Лето за Македонија“ и во нејзини рамки се консултира со многу граѓани на дневна основа, со членовите и раководството на партијата и општинските комитети. - Впрочем кампањата за референдумот почнува на 10 септември. Дотогаш се надевам дека оваа акција ќе трае така што јавноста благовремено ќе биде информирана за сите чекори на ВМРО-ДПМНЕ. Коментирајќи ги информациите објавени во јавноста по последната лидерска средба, Мицкоски ВМРО - ДПМНЕ многу активно учествувала на лидерската средба со свои предлози околу ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христина Мицкоски, во неговото гостување во вестите на Канал 5 телевизија изјави дека во моментов во тек се консултации со членството и граѓаните и за однесувањето на ВМРО-ДПМНЕ на референдумот, партијата ќе се води од интересот на граѓаните на Република Македонија. – ВМРО-ДПМНЕ во рамките на ова лето има акција која што е наречена „Лето за Македонија“ и во рамките на таа акција правиме консултација со многу граѓани секој ден, правиме консултации со стотици граѓани, се разбира и со членството на партијата, со партиските структури, со општинските комитети. Како што знаеме кампањата за референдумот отпочнува некаде на 10-ти септември и до тогаш се надевам оваа акција ќе трае, така што јавноста благовремено ќе биде информирана за сите чекори на ВМРО-ДПМНЕ во иднина, потенцираше Мицкоски. На прашањето дали можеше да се постигне подобар договор со Грција тој вели дека доколку тој се прашува секако дека можеше да се постигне договор, затоа што содржината, но и импликациите кои што се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ во минатото во многу наврати го има кажано и повторено својот став кој се однесува на принципот на промена на Уставот, а со цел промена на уставното име, истакна во интервјуто за Канал 5 телевизија, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. -ВМРО-ДПМНЕ и јас вклучително и раководството на партијата во многу наврати го кажаа својот став околу содржината на овој договор, квалитетот, но и последиците кои понатаму ќе произлезат откако овој договор некогаш би се имплементирал. ВМРО-ДПМНЕ многу активно учествуваше за време на лидерската средба со свои предлози за референдумот, евентуалниот, имајќи предвид дека мнозинството во Собранието го распишува референдумот. Се обидовме да повикаме на разум и да ги предупредиме колегите од СДСМ и ДУИ дека мора да се почитува закнот за референдум и Уставот, како и прерораките не Венецијанската комисија што подразбира дека прашањето не смее да биде збунувачко, не смее да има повеќе значења, како што е случајот со прашањето кое ќе биде дел од референдумот на 30 ...
| | веќе видена | слични

Не е точно дека ВМРО-ДПМНЕ нема став по ова прашање. Во минатото во многу наврати го има кажано и повторено својот став што се однесува на принципот за промена на Уставот а со цел промена на уставното име, рече Мицкоски во интервју за Канал 5 ТВ.Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска изјави дека до 10 септември ќе соопшти дали ќе го повика на бојкот членството, дали ќе гласа против или ќе го поддржи референдумот за името на 30 септември.- Не е точно дека ВМРО-ДПМНЕ нема став по ова прашање. Во минатото во многу наврати го има кажано и повторено својот став што се однесува на принципот за промена на Уставот а со цел промена на уставното име, рече Мицкоски во интервју за Канал 5 ТВ.Посочи дека партијата летово има акција „Лето за Македонија" и во нејзини рамки се консултира со многу граѓани на дневна основа, со членовите и раководството на партијата и општинските комитети.- Впрочем кампањата за референдумот почнува на 10 септември. Дотогаш се надевам дека оваа акција ќе трае така што јавноста ...
| | веќе видена | слични

На претстојниот референдум поголемиот број гласачи ќе го заокружи зборчето „за“. На прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на Договорот меѓу Македонија и Грција“, потврдно би одговориле 41,5 одсто, против би биле 35,1 одсто, нема да гласаат 12,4 одсто, не знаат 9,2 одсто, а 1,9 одсто одбиле да одговорат на Анкетата што ја спроведе МЦМС. Според ова истражување, големо мнозинство од 66,4 одсто испитаници ќе излезе на гласање, 19,8 одсто ќе се придружат на иницијативата за бојкот, 11,9 одсто се уште немаат одлучено, а не одговориле 1,9. Анализата по етничка основа покажува убедлива поддршка од албанците и далеку помала од македонците. 45,2 одсто етнички македонци се против, 27,4 за, а останатите не знаат или нема да гласаат. Кај етничките албанци 88 одсто се за, а минимални 2,2 одсто против. Според старосната структура, 48,2 одсто млади ќе гласаат за, а со возраста, поддршката опаѓа на 34,1 одсто. Слична тенденција покажува степенот на образование – најголема поддршка даваат гласачите со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поддршка на референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на Договрот помеѓу Република Македонија и Република Грција“ би дале 41,5 проценти, а против се изјасниле 35,1 проценти, покажуваат резултатите од испитувањето на јавното мислење кое за МЦМС го спроведе Агенцијата М-проспект во периодот од 24 јули до 1 август 2018 година. Мнозинството анкетирани 66,4 отсто изјавиле дека ќе излезат да гласаат на референдумот, додека 19,8 отсто се веќе определени да се придружат на иницијативите за бојкот на референдумот. 11,9 проценти се уште немаат одлучено. Според резултатите кај Македонците поддршка би дале 27,4 проценти, додека против би биле 45,2 проценти. Кај етничките Албанци „за“ би се изјасниле 88 проценти, а против 2,2 проценти. Поддршка поголема даваат младите 49,2 проценти, а во однос на партиската припадност очекувано големи мнозинства на симпатизерите на најголемите две партии се во линија со партискиот став 75 отсто од тие на СДСМ се „за“, а 68 отсто од приврзаниците на ...
| | веќе видена | слични

Една недела откако Собранието го распиша референдумот, опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ се уште без став дали ќе ги повикува нивните симпатизери и членови да гласаат или да го бојкотираат референдумот. Но, што ја спречува опозицијата да излезе со конкретен став? Но, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски го чека 10-ти септември. Тој во интервјуто за Канал 5, вели дека тогаш граѓаните ќе ја дознаат нивната одлука. ВМРО-ДПМНЕ не сака да коментира дали имаат внатрепартиски несогласувања за тоа каков став да се заземе во пресред на референдумот. Но, Горан Лазаров, истражувач од Евротинк, смета дека притисокот во опозициската партија е голем, поради двете крила кои имаат различни ставови за референдумот. Лазаров смета дека е несериозно од страна на опозициската партија тоа што 50 дена пред референдумот се уште нема конкретен став како ќе постапат. Според него доколку опозицијата не ги повикува јавно своите поддржувачи, постои ризик да не се постигне потребниот цензус за референдумот да биде успешен. Репортер : ...
| | веќе видена | слични

Анкетата покажува дека иако 84 отсто од испитаниците изјавуваат дека се запознаени со Договорот, степенот на запознаеност со неговите одредби варира од нешто помалку од 20 отсто кои сметаат дека се целосно запознаени, до 28 отсто кои се само делумно или воопшто не се запознаени со ДоговоротПоддршка на референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на Договрот помеѓу Република Македонија и Република Грција" би дале 41,5 проценти, а против се изјасниле 35,1 проценти, покажуваат резултатите од испитувањето на јавното мислење кое за МЦМС го спроведе агенцијата М-проспект во периодот од 24 јули до 1 август 2018 година.Мнозинството анкетирани 66,4 отсто изјавиле дека ќе излезат да гласаат на референдумот, додека 19,8 отсто се веќе определени да се придружат на иницијативите за бојкот на референдумот. 11,9 проценти се уште немаат одлучено.Според резултатите кај Македонците поддршка би дале 27,4 проценти, додека против би биле 45,2 проценти. Кај етничките Албанци „за" би се изјасниле 88 ...
| | веќе видена | слични

Граѓанско демократската унија прашува каква игра игра лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во врска со партискиот став околу референдумот за името. ГДУ оценува дека со чекање до септември за да соопшти дали ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе на референдумот или ќе бојкотира, Мицкоски демонстрира непринципиелно и крајно несериозно однесување. „На 22 јуни лидерот на ДПМНЕ излезе и рече дека ако реферндумот биде незадолжителен , партијата нема да го признае како волја на народот. На 6 јули истиот Мицкоски рече дека ќе го чека прашањето, па ќе одлучи дали ќе излезе ДПМНЕ на референдум. Потоа бевме сведоци на политичкиот пазар во Клубот на пратеници,со условување на реферндумскиот процес за остварување на партиските интереси. По пазарот и собранискиот циркуз, ДПМНЕ рече дека за нив е неприфатливо прашањето оти било повеќеслојно, па потоа да излезат и да кажат дека партијата нема да биде алиби за капитулантски договор. Сега нецели два месеци подоцна, кога веќе се познати деталите, Мицкоски сè уште не знае што ќе прават, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Знаат ли бугарските безбедносни служби дека Орце Камчев се одмора на јахта во пристаништето во Варна, прашува бугарскиот портал АФЕРА.БГ. Вчера во Северна ...
сите 619 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 379 | | | веќе видена

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 209 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска потврди дека има судир на интереси адвокатот Стеван Павлески да ја застапува специјалната јавна обвинителка Катица Јанева додека е ...
сите 310 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Собранието го распиша референдумот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: