Погребот на Вајнхаус денеска во присуство само на најблиските

2 копии

Погребот на британската пејачка Ејми Вајнхаус ќе биде денеска, а на него ќе присуствуваат само семејството и блиските пријатели, наведе портпаролот на семејството. Тој додаде дека времето и местото на погребот на пејачката нема да бидат јавно соопштени. Ејми Вајнхаус е пронајдена мртва во саботата во својот стан во северен Лондон. Таа со години се бореше против зависноста од дрога и алкохол. Вчера објавената аутопсија во Лондон не ја утврди причината за смртта на Ејми, а полицијата најави дека ќе бидат спроведени и токсиколошки анализи чии резултати се очекуваат за две до четири недели. Полицијата соопшти дека смртта на пејачката ја смета за „неразјаснета“, но не и сомнителна, со оценка дека невкусни се претпоставките дека Ејми Вајнхаус умрела од преголема доза дрога.
| | веќе видена | слични

Таткото на британската соул-дива Ејми Вајнхаус, Мич, исто како и својата почината ќерка има слух за музика и реши да го наплати својот талент, јавуваат британските медиуми. Два дена пред почетокот на неговата турнеја низ САД Мич на пат за Њујорк беше затечен од веста за ненадејната смрт на неговата ќерка. Тој по жестока кавга со менаџерот веднаш долетал во Лондон за да биде близу до своето семејство. Меѓутоа Мич одлучи да ја продолжи турнејата бидејќи бил свесен дека својата слава ја гради врз името на својата ќерка. „Свесен е дека ова е единстевена прилика да ја отпочне својата кариера како пејач бидејќи вратите во музичкиот бизнис нема уште долго да му бидат отворени. Инаку тој има фантастични гласовни можности. Ејми од него го наследи гласот“-изјавил негов нлизок пријател. Инаку Мич долги години работел како возач на такси и често кажувал дека своите соништа ги жртвувал за Ејми и нејзниот постар брат Алекс. Таткото на пејачката која во саботата беше пронајдена мртва во својот стан во Камден Сквер во ...
| | веќе видена | слични

Продажбата на албумите на Вајнахус се зголеми дури за 37 пати, додека продажбата на нејзините песни порасна за 23 пати. “Очекуваме уште поголем скок на продажбата на нејзините албуми“, изјавил менаџерот Мартин Талбот. Семејството на Ејми Вајнхаус побара разбирање од фановите и медиумите и замоли за приватност која им е неопходна во овој момент на тага. “Нашето семејство доживеа страшен губиток. Ејми беше прекрасна ќерка, сестра, внука. Нејзиното заминување остави голема празнина во нашите животи“, стои во соопштението на семејството на соул дивата. Како што пренесуваат британските медиуми, можно е Ејми да била мртва шест часа пред нејзиното тело да биде пронајдено. Британската ѕвезда последен пат разговарала со своето обезбедување околу десет часот изутрина во саботата, а во домот во северен Лондон била пронајдена во 16 часот попладне. Болничарите соопштиле дека таа била мртва неколку часа пред да ја пронајдат.
| | веќе видена | слични

Семејството и ја исполни последната желба Семејството и ја исполни последната желба на Ејми Вајнхаус, по кремирањето нејзината пепел ја смешале со онаа на нејзината покојна баба Синтија која ја обожавала и и се воодушевувала. Последното испраќање на Ејми се случи завчера на гробиштата Едгварбури, во северниот дел на Лондон. Три дена по нејзината смрт и еден ден по обдукцијата британската пејачка беше погребана, а на обредот присуствувале само најблиските пријатели и членови на семејството, додека на фотографите и обожавателите не им било дозволено да влезат. На погребот имало 300 луѓе, семејството на Ејми, продуцентот на нејзиниот албум "Бек то Блек", Марк Ронсон, кој ја нарекувал сестра и сродна музичка душа, една од нејзините најблиски пријателки Кели Озборн, последниот дечко Рег Тревис, нејзините придружни вокали, членовите на бендот и менаџерот Реј Косберт биле присутни да и оддадат последна почит на пејачката. На погребот не бил бившиот сопруг Блејк Филдер Сивил, кој е во затвор поради грабеж. Не добил ...
| | веќе видена | слични

Во северниот дел на Лондон, на гробиштата Еџвербури се одржа церемонијата на последното испраќање на Ејми Вајнхаус. Нејзиниот татко Мич и рече ’Добра ноќ’ на својата ќерка пред да заврши церемонијата. Со зборовите „Добра ноќ мој ангеле, спиј мирно“ над гробот на несреќната пејачка за последен пат се збогува од својата ќерка Мич Вајнхаус . Таткото на Ејми Вајнхаус на погребот зборуваше за нејзиното детство, љуботва кон музиката, а на крајот со солзи во очите се прости со својата ќерка. По говорот на Мич Вајнхаус беше пуштена песната ’Соу фар авеј’ од Керол Кинг , а потоа ги замоли присутните да запеат. Инаку, околу 15 часот пријателите и семејството почнаа да пристигнуваат на лондонските гробишта Еџвербури за да можат за последен пат се збогуваат од големата ѕвезда. На погребот, меѓу другите беа присутни и Брајан Адамс , соработникот и продуцент Марк Ронсон , како и пејачката Кели Озборн , која во спомен на Ејми во косата стави трака по која нејзината колешка беше препознатлива. На погребот не дојде ...
| | веќе видена | слични

Неколку часа после трогателното простување со својата ќерка на лондонските гробишта, Мич Вајхаус до медиумите испрати емотивна изјава за Ејми Вајнхаус. „Беше среќна како што со години не била. Не беше депресивна. Таа во петокот се видела со (мајка и) Џенис и (нејзиното момче) Рег (Травис), била одлично расположена. Вечерта таа била во својата соба, свирела на тапани и пеела. Било доцна па телохранителот и рекол потивко и таа се стивнала. Ја слушнал како извесно време се движи низ собата, а сабајлето отишол да ја провери - мислел дека спие. Се вратил неколку часа подоцна и сфатил дека не дише, па повикал брза помош“, стои во изјавата. Зборувајќи за борбата на Ејми со зависноста од дрога и алкохол, Мич напиша: „Ејми пред три години ја победи својата зависност од дрога. Докторите велеа дека тоа е невозможно, но таа успеа. Таа напорно се трудеше да се справи и со пиењето и само што ја имаше завршено својата тринеделна апстиненција. Ми рече ’Тато, доста ми беше. Не можам веќе да го поднесам твојот и погледот ...
| | веќе видена | слични

Мич Вајнхаус нагласи дека неговата ќерка Ејми последната ноќ ја поминала во добро расположение, свирејќи тапани и пеејќи, додека не и се пожалиле да ја намали бучаата. На нејзиниот погреб тој кажа дека 27-годишната пејачка дента била со своето момче и нејзината мајка Џенис и била „добро расположена“. „Таа ноќ таа беше во својата соба, свирела тапани и пеела“, кажа Мич. „Како стануваше касно, нејзиниот телохранител и рекол да ја намали бучавата и таа така и направила. Ја слушал некое време како се движи низ станот, а утрото кога отишол да ја провери, мислел дека таа спие“. Фановите на Ејми се собраа на гробиштата Еџвербери во северен Лондон, каде беше погребана пејачката, и во близина на крематориумот Голдерс Грин, каде нејзиното тело подоцна беше кремирано. Полицијата се уште официјално нема објавено од што починала, иако шпекулациите велат дека измешала дроги и алкохол. Но, нејзиниот татко тврди дека Ејми ја победила зависноста од дроги и веќе три недели како била чиста, и изгледала посреќна од кога и да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Семејството Вајнхаус последното испраќање на нивната ќерка Ејми го организирало на гробиштата “Еџвербери“ во северен Лондон. Популарната пејачка била кремирана, а нејзините најблиски пепелта ја измешале со онаа на нејзината баба, која Ејми ја обожувала. Три дена по смртта, и еден ден по обдукцијата, која треба да го даде одговорот за ненадејната смрт на младата британска пејачка, Ејми Вајнхаус била погребана на привата церемонија затворена за јавноста. Ја испратиле членовите на семејството и нејзини блиски пријателји, додека на фотографите, снимателите и на нејзините обожаватели не им било допуштено да присуствуваат. Семејството на Ејми, продуцентот на нејзиниот албум “Бек то блек“, Марк Ронсон, кој ја викал “сестра и сродна музичка душа“, една од нејзините најблиски пријателки Кели Озборн, нејзиното последно момче Рег Тревис, како и нејзините пратечки вокали, членовите на бендот и менаџерот Реј Косберт, биле меѓу 300-те присутни на погребот. Церемонијата траела околу 45 минути, а ја водел рабинот Френк ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со зборовите “Добра ноќ мој ангеле, спиј мирно“ над гробот на несреќната пејачка за последен пат се збогува од својата ќерка Мич Вајнхаус. Таткото на Ејми Вајнхаус на погребот зборувал за нејзиното детство, љуботва кон музиката, а на крајот со солзи во очите се простил со својата ќерка. По говорот на Мич Вајнхаус била пуштена песната “Соу фар авеј“ од Керол Кинг, а потоа ги замолил присутните да запеат. Инаку, околу 15 часот пријателите и семејството почнале да пристигнуваат на лондонските гробишта “Едгеваребури“ за да можат за последен пат се збогуваат од големата ѕвезда. На погребот, меѓу другите биле присутни и Брајан Адамс, соработникот и продуцент Марк Ронсон, како и пејачката Кели Озборн, која во спомен на Ејми во косата ставила трака по која нејзината колешка беше препознатлива. Семејството на Ејми одлучиле да и’ ја исполнат последната желба на пејачката и по кремирање на нејзиното тело, пепелта ја помешале со пепелта на нејзината баба која пред пет години починала од рак на белите дробови.
| | веќе видена | слични

Британската пејачка Ејми Вајнхаус вчера напладне со приватна церемонија беше погребана на гробиштата „Edgwarebury cementery“ во северен Лондон во кругот на семејството, родителите Мич и Џенси , братот Алекс и пријателите, јавуваат британските медиуми. Околу стотина луѓе меѓу кои продуцентот Марк Ронсон и блиската пријателка на соул-дивата, пејачката Кели Озборн, нејзиниот бенд присуствуваа на традиционалната еврејска церемонија, по која смртните останки на пејачката беа кремирани. Едночасовната церемонија ја водеше рабин кој дел од обредот изведувал на еврејски. Таткото на Ејми, Мич раскажа неколку трогателни и хумористични моменти од детството на Ејми славејќи го нејзиниот живот а потоа се прости со својата ќерка со зборовите: -Добра ноќ ангелу, убаво спиј. Мама и татко секогаш ќе те сакаат.“ Потоа беше отсвирена песната „So far away“ од пејачката Керол Кинг, која Ејми и Мич често ја пееле заедно. Со цел да и одадат почит дел од пријателките на Ејми вклучувајќи ја и Кели Озборн на погребната церемонија ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со 306 пратеници „за“ и 325 „против“, Долниот дом на британскиот Парламент и изгласа доверба на владата на конзервативната премиерка Тереза Меј, само еден ден ...
сите 336 | | | веќе видена

Поларните температури кој ги имавме во изминатиот подолг период барем засега се зад нас а до новиот студен бран уживајте во повисоките температури на воздухот ...
сите 188 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Погребот на Вајнхаус денеска во присуство само на најблиските

Од:
До кого (е-маил):
Порака: