Мицевски: Груевски, каде се 5000-те нови работни места на „Веибо Груп“ во Ранковце? (Видео)


Пред повеќе од година и половина, Никола Груевски најави влез на турскиот инвеститор Веибо Груп, најави инвестиција од 400 милиони долари и отворање над 5 илјади нови работни места. Поминаа 18 месеци и нема ништо од најавеното, рече на денешната прес конференција, претседателот на ОО СДСМ од Крива Паланка, Борјанчо Мицевски. „Уште едно лажно ветување на премиерот во заминување. Во слободната зона во Ранковце нема ништо освен неколку незавршени објекти. Никола Груевски има должност да одговори каде е инвестицијата од 400 милиони евра? Зошто нема отворено ниту едно а не нови 5.000 работни места?“, праша Мицевски. Мицевски посочи и дека премиерот Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ја ветија брзата сообраќајница со четири коловозни ленти на релација Ранковце - Крива Паланка. Ветија нова железничка пруга и автопат кон Бугарија. Ветуваа нови гранични премини кон Голеш и Трговиште. Нов патен правец во должина од 17км кон Македонска Каменица.Ништо од овие ветени проекти, значајни за граѓаните на Крива Паланка и целиот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Десетиците лажни вести и пропагандни елементи, особено на социјалните мрежи, но и во дел од медиумите кои имаат голема публика во Македонија, се поклопија со ...
сите 242 | | | веќе видена

Популарноста на францускиот претседател Емануел Макрон драстично падна овој месец, покажаа резултатите на најновата анкета. Како што наведува Ројтерс ова ...
сите 46 | | | веќе видена

Во Кичево се одржа трибина на тема „Што е референдум и зошто треба да се гласа“, кои се последиците по земјава ако референдумот биде неуспешен, каде се младите ...
сите 37 | | | веќе видена

На првиот ден од неделата што завршува со референдум , министерот за надворешни работи Никола Димитров на прес конференција во Владата преку табли со напишани ...
сите 47 | | | веќе видена

Новата верзија на популарниот OnePlus 6 доаѓа со голем број на исти опции, а од новитетите најмногу се истакнува поголемиот екран и селфи камерата која што ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицевски: Груевски, каде се 5000-те нови работни места на „Веибо Груп“ во Ранковце? (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: