Охрид има професионален театар

Со шест вработени и со премиера во април, вчера во Центарот за култура во Охрид беше најавена работата на првиот професионален театар. По точно 57 години, Охрид конечно доби професионален театар. На иницијатива на актерите и пратениците од градот, со одлука на владата, се основа посебна организациска единица - театар, што ќе функционира во состав на центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид. Со средства од буџетот се предвидени пет работни места за професионални актери, како и еден уметнички директор, кои ќе го составуваат стручното и креативно јадро на театарот, истакна министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска. - Постојаната мрежа на пет театри во Македонија, Велес, Прилеп, Куманово, Штип и Струмица, од денеска се надградува со новиот потенцијал на охридскиот театар, кој ќе биде стимулирачки и продуктивен импулс за младите и дипломирани актери и театарски уметници кои живеат и работат во Охрид и кои во изминатиот период покажаа завидни резултати - истакна министерката. По ...
| | веќе видена | слични

Гостин во вестите на А1 Телевизија е уметничкиот директор на Битолскиот театар, Благој Мицевски. Оваа година според министерството за култура Битолскиот театар има најмногу претстави. На што се должи тоа? -Битолскиот театар оваа година исто како и Драмскиот театар од Скопје и МНТ доби пет проекти. -Мислам дека тоа се должи на тоа што Битолскиот театар и во минатото беше еден препознатлив бренд на градот Битола и носител на културата, воопшто во Битола и како таков има свое место кое што го заслужува во македонскиот театар. -Неколку години наназад имаше еден турбулентен период и мислам дека ова сега е обид да се врати на местото на кое што инаку му припаѓа. -Програмата беше доста амбициозна, ние имавме предложено повеќе претстави, пет се одобрени, амбициозни, големи проекти. Наша цел е оваа година да ги реализираме. Целиот разговор погледнете го во видеото.
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 407 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 250 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 355 | | | веќе видена

Контролата на оружјето ќе биде една од главните теми на агендата на планираната средба на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, што ќе ...
сите 94 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 211 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 230 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Охрид има професионален театар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: