Променливо облачно со повремен дожд


Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер. Попладне, а особено во вечерните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, на места со поинтензивни процеси во форма на невреме.За кратко време, претежно во западните и северните делови се очекува да наврне поголема количина воден талог. Утринската темепратура ќе се движи од 8 до 14 степени, а дневната од 19 до 28 степени.Во Скопје времето ќе биде променливо облачно, попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, а во вечерните часови процесите ќе се интензивираат. Утринската температура ќе достигне до 14 степени, а дневната до 26 степени.
| | веќе видена | слични

Охрид, 22. мај 2018 (ИНПРЕС) – Денеска ќе се задржи претежно сончево време со умерена облачност, попладне нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Индексот на УВ зрачење ќе има вредност 7. Максималната температура во Охрид до 23. степени. – До четврток ќе се задржи променливо облачно време, претежно во попладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи. Утре и задутре се очекуваат поинтензивни процеси, особено во западните и северните делови. Во петок и сабота ќе има појава на повремен локален дожд, информираат од УХМР.
| | веќе видена | слични
20 копии

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно претпладне со почести сончеви периоди. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи особено на север и на запад. УВ=7. Утринската температура ќе се движи од девет до 15, а дневната од 23 до 30 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно претпладне со повеќе сончеви периоди, а попладне и со услови за појава на нестабилност со повремено пороен дожд и грмежи. Температурата од 14 до 27 степени. До четврток ќе се задржи променливо облачно време, претежно во попладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи. Во среда и четврток се очекуваат поинтензивни процеси, особено во западните и северните делови. Во петок и сабота ќе има појава на повремен локален дожд.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во текот на денешното претпладне времето во државава ќе биде умерено облачно со сончеви периоди (локално и подолги). Од пладневните часови ќе се развива нестабилна облачност која на многу места ќе биде проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен дожд, засилен ветер, силни електрични празнења и услови за локална појава на град. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 27 степени. Граѓаните ги предупредуваме доколку се појават електрични празнења да не претстојуваат на отворен простор и под осамени дрва додека вочарите своите стада да ги делат во помали групи со цел да ги заштитат. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ!
| | веќе видена | слични

Утринската температура ќе се движи од девет до 15, а дневната од 23 до 30 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно претпладне со повеќе сончеви периоди, а попладне и со услови за појава на нестабилност со повремено пороен дожд и грмежи. Температурата од 14 до 27 степени. До четврток ќе се задржи променливо облачно време, претежно во попладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи. Во среда и четврток се очекуваат поинтензивни процеси, особено во западните и северните делови. Во петок и сабота ќе има појава на повремен локален дожд./МИА
| | веќе видена | слични

Силно невреме вечерва ја погоди Македонија. Обилни врнежи, грмежи и силен ветер беа забележани во повеќе градови низ земјава, особено во Скопје. Инаку метеоролзите најавуват дека до четврток ќе се задржи променливо облачно време, претежно во попладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи. Во среда и четврток се очекуваат поинтензивни процеси, особено во западните и северните делови. Во петок и сабота ќе има појава на повремен локален дожд.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во моментов од северозапад кон северозападниот дел на државава навлегува влажна и нестабилна воздушна маса која е во склоп на циклонот Владимир, токму во овие предели веќе има појава на пороен дожд и грмежи. Понатаму развој на нестабилна облачност проследена со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер е можна и во Скопскиот регион. Во ваква ситуација не се исклучува можноста и за редок град.
| | веќе видена | слични

Почитувани граѓани веќе најавивме и информираме дека оваа недела ќе помине во знакот на циклонот ВЛАДИМИР кој ќе условува чести врнежи и грмежи а поради загреаната атмосфера исполнета со голема енергија локално процесите ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен дожд, силни електрични празнења, засилен ветер и појава на град. За грмењето има повеќе верувања, како тоа дека кога прв пат во годината ќе чуете дека грми, треба да легнете на земја и да се валкате. Во Европа, а и кај нас, стандарден напон е 220 волти, а ударот на громот може да ослободи напон од неколку милиони волти. Што значи тоа? Тоа значи дека удар на гром во вашата куќа или во близината, ќе ве остави без електронски апарати кои не можат да ја издржат таа волтажа. Единствен начин да го спречите тоа е да исклучите се од струја кога грми. И уште една многу важна работа, кога грми ако снема струја, никако не ги уклучувајте уредите веднаш кога ќе се врати. Почекајте неколку минути за да се стабилилизира, па ...
| | веќе видена | слични

Времето утре ќе биде променливо облачно попладне нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 7. Дневната температура ќе се движи до 17 до 30 степени. До четврток ќе се задржи променливо облачно време, претежно во попладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи. Во среда и четврток се очекуваат поинтензивни процеси, особено во западните и северните делови. Во петок и сабота ќе има појава на повремен локален дожд.
| | веќе видена | слични

Циклонот Владимир пристигна во Македонија. Денес во текот на претпладнево во нашата држава времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а има услови и за сосема слаб и локален дожд. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 27 степени. Од пладневните часови па натаму ќе има развој на нестабилна облачност на многу места проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Еве какво време да очекуваме наредниве денови:
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште утре во попладневните часови ќе биде нестабилно облачно со локална појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град, прогнозира ...
сите 299 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Албанскиот претседател, Илир Мета ја осуди одлуката на албанската изборна комисија за одржување на локалните избори на 30 јуни, повикувајќи ја владејачката ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Променливо облачно со повремен дожд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: