Спорт - Вардар во Бања Лука, Металург со Босна

На почетокот од новоформираната Регионална ракометна лига, Металург и Вардар про ќе играат со босанските претставници Босна и Борац, беше одлучено со ждребот што се одржа во вторникот во Белград. „Металурзите“ првиот натпревар со сараевска Босна ќе го играат на домашен терен, а „вардарци“ на стартот ќе гостуваат во Бања Лука. Првиот меѓусебен дуел на двата македонски тима во Регионалната лига ќе биде во последното, 11. коло од есенскиот дел во „Автокоманда“. Натпреварите во Регионалната лига ќе почнат на 12 септември, ќе се игра по двокружен систем, а четирите најдобри екипи од лигашкиот дел во март ќе играат на завршниот турнир во Сараево. Како што е најавено, во првата сезона во Регионалната лига ќе учествуваат 12 екипи од Македонија, Србија, Ц. Гора, БиХ, Хрватска и шампионот на Словачка. Доколку се приклучи и полскиот Киелце, што конечно ќе се знае за неколку дена, тогаш лигата ќе биде проширена на 14 учесници со бараж на третите екипи од Македонија, Хрватска и од Србија. Во тој случај се отвора простор, ...
| | веќе видена | слични

РАКОМЕТ ЗА ПОТРЕБИТЕ НА СЕХА-ЛИГАТА За да може да игра на свој терен во новата регионална лига, скопскиот клуб планира да го зголемува капацитетот на салата или, пак, ќе мора да игра во „Борис Трајковски“ или во Кале За да може да игра во ракометната СЕХА-лига во својата сала во Автокоманда, Металург ќе се обиде да го зголеми бројот на седиштата до потребните 2.000. Во спротивно ќе мора да ги игра мечевите во СРЦ „Кале“ или „Борис Трајковски“ кои ги задоволуваат критериумите на Лигата. - Имаме размислување да поставиме трибини од неколку реда над едниот гол, каде што сега имаме сала за вежбање и да поставиме уште дополнителни 300 седишта. Се надеваме дека ќе можеме да дојдеме до бројката од 2.000 седишта колку што е минимумот од страна на СЕХА лигата, за да можеме да бараме и салата во Автокоманда да биде лиценцирана за овие мечеви. Нормално е дека за некои натпревари ќе сакаме да играме во „Борис Трајковски“ зашто интересот за мечевите со Кроација осигурање, Паризан, Босна веруваме ќе биде поголем - велат ...
| | веќе видена | слични

Металург и Вардар ќе ги одмерат силите во 11. коло од новоформираната ракометна Регионална лига (СЕХА), која во конкуренција на 12 клуба од пет држави се игра првпат и ќе почне на 10 септември годинава. Македонскиот шампион Металург во 1. коло ќе игра со Босна во Скопје, додека вицешампионот Вардар ќе гостува во Бања Лука против вториот претставник од Босна, тимот на Борац. Дербито на колото ќе се игра во Загреб, каде што силите ќе ги одмерат Кроација Осигурување и белградски Партизан Вака сакаше жрепката влечена завчера во Белград, Србија. Регионалната лига, која фигурира под кратенката СЕХА (Ракометна асоцијација на Југоисточна Европа), можно е да претрпи и дополнителни измени. Ако во лигата се вклучи и полскиот Виве Тарги Килце (се очекува да биде познато за неколку дена), тогаш лигата ќе биде проширена за уште една екипа (до вкупно 14 тима). Тогаш 14 претставник ќе биде одлучен преку бараж-дуели на третопласираните екипи од првенствата во Македонија (Пелистер), Хрватска (Бјеловар) и Србија (Колубара). Од ...
| | веќе видена | слични

Македонско-босански дуели на стартот Металург и Вардар ќе играат со босанските екипи Босна и Борац на стартот на Југоисточната лига во ракомет. Новоформираната регионална лига, која ќе ги обедини најдобрите клубови од Македонија, Србија, Хрватска, Црна Гора, БиХ и Словачка, засега брои 12 екипи. Наскоро ќе се знае дали ќе се приклучи и полско Кјелце и, во тој случај, 14-от учесник би се добил преку баражот на третопласираните екипи од првенствата на Македонија (Пелистер), Хрватска и Србија. Првото коло е закажано за 12 септември, кога се среќаваат: Борац (БиХ)-Вардар, Ловќен (ЦГ)-Татран (Слк.), Црвена звезда (Срб.)-Нексе (Хрв.), Загреб (Хрв.)-Партизан (Срб.), Извиѓач (БиХ)-Сутјеска (ЦГ) и Металург-Босна (БиХ). Македонските љубители на ракометот малку ќе почекаат на дербито Металург-Вардар, бидејќи овие две екипи, кои се вклучуваат во домашната Суперлига дури напролет, за првпат играат во 11. коло во Автокоманда. (Г.К.)
| | веќе видена | слични

Останато

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 88 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 183 | | | веќе видена

На 30 септември ќе имаме референдум и гласачкo-избирачка битка. Според планот увезен од странство, бој ќе бијат космополитите, кои се веќе дел од ЕУ и од НАТО, ...
сите 69 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 179 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена

На прашањето дали неуспешниот референдум би значел и предвремени парламентарни избори, премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во Владата посочи ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Вардар во Бања Лука, Металург со Босна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: