Спорт - Нови имиња во Металург

Македонскиот ракометен првак Металург ги претстави новоангажираните странски засилувања со кои ќе треба да ја задржи доминацијата на домашната сцена и да обезбеди пласман во групната фаза од Лигата на шампионите. Во следните две сезони дресот на Металург ќе го носат Миладин Козлина, Жарко Марковиќ и Дамир Батиновиќ, кои се донесени како засилувања за надворешната линија во тимот. Словенецот Козлина, кој ќе го носи дресот со број 10, игра на позицијата десен бек, а во изминатата сезона беше дел од германскиот тим Гепинген. - Среќен сум што доаѓам во Металург, клуб кој почнува еден голем европски проект и се надевам дека ќе дадам полн придонес во неговата успешна реализација. Амбициите се големи, а ние ќе треба да му помогнеме на клубот да ја задржи доминацијата во Македонија, но и да се избори за пласман во групната фаза од Лигата на шампионите. Жарко Марковиќ ќе ја засили позицијата лев бек, а доаѓа од Саудиска Арабија, каде што изминатата сезона настапуваше за тимот на Ал Ахли. Дамир Батиновиќ минатата ...
| | веќе видена | слични

Ракометниот шампион на Македонија, Металург, на вчерашната прес-конференција ги претстави засилувањата за новата сезона, во која главна цел е пласман во групата во Лигата на Шампионите, учество на завршниот турнир во Регионалната лига, како и продолжување на доминацијата во домашните натпреварувања. Миладин Козлина, Жарко Марковиќ и Дамир Батиновиќ се нови ракометари на Металург. Сите тројца потпишаа двегодишни договори со македонскиот шампион. “Среќен сум што дојдов во овој клуб и дека ќе бидам дел од еден голем проект. Тука сум поради тренерот, играчите и бидејќи се е на потребното ниво. Едвај чекам да почне новата сезона. Имаме добра жрепка во квалификациите за Лигата на Шампионите и очекувам да бидме први во групата” - изјави на денешната прес конференција Козлина, кој во Металург ќе го носи бројот 10. Црногорецот Жарко Марковиќ додаде: “Во регионалната лига ќе биде тешко бидејќи има неколку квалитетни екипи. Во Лигата на шампионите очекувам успешно да ги минеме квалификациите и да играме во групите од ...
| | веќе видена | слични

На вчерашната официјална презентација на новите три засилувања на Металург, покрај Козлина присуствуваше и Марковиќ, додека од оправдани причини не се појави Батиновиќ Скопјани нема тука да го завршат списокот на можните засилувања Словенецот Миладин Козлина (28) ќе го носи бројот 10, Црногорецот Жарко Марковиќ (26) бројот седум, а Хрватот Дамир Батиновиќ (24) бројот 23 во следните две години во редовите на македонскиот ракометен шампион Металург. Козлина и Марковиќ и официјално беа претставени на вчерашниот прес на клубот, додека поранешниот младински репрезентативец на Хрватска, централниот бек Батиновиќ (193 см, 93 кг), кој играл за Медвешчак, Марибор Браник, од оправдани причини не допатува на официјалната презентацијата во Скопје. Со овие три засилувања „металурзите“, предводени од хрватскиот тренер Лино Червар се многу посилни од лани, а со тоа и амбициите на клубот уште поголеми. - Среќен сум што дојдов во Скопје и што сум дел од проектот на мојот нов клуб. Едвај чекам да почне сезоната и да ...
| | веќе видена | слични

Словенец, Црногорец и Хрват во бековската линија на Металург Словенецот Миладин Козлина, Црногорецот Жарко Марковиќ и Хрватот Дамир Батиновиќ потпишаа двегодишни договори со македонскиот првак Металург, кој со нив тројца значително ќе ја засили конкуренцијата во бековската линија. Клубот влегува во новата сезона со големи амбиции на три фронта (домашно првенство, Лига на шампиони, Регионална лига), па откако не успеа да најде ваков тип играчи дома, малку отстапи од својата досегашна концепција и го зголеми бројот на странците во екипата. - Среќен сум што дојдов во Металург. Ова е голем проект, со голем тренер и тука се е на високо ниво - рече левиот бек Козлина, долгогодишен член на Целје и освојувач на Лигата на шампионите во 2004 година, кој ја помина пролетната полусезона во германски Гепинген. Батиновиќ, уште еден лев бек, доаѓа од Словенија, од редовите на банкротираниот Марибор, додека леворакиот шутер Марковиќ, кој во младите денови се најавуваше како суперталент, ја доигра сезоната во Саудиска ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 352 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 187 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 174 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, денеска одржаа прес-конференција на која ги ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Нови имиња во Металург

Од:
До кого (е-маил):
Порака: